Tančící dům ukazuje známého i méně známého Ladu
V Tančícím domě byla zahájena očekávaná výstava prací Josefa Lady. Koná se u příležitosti 130. výročí od narození a 60. výročí od smrti slavného hrusického rodáka. K vidění je na ní průřez uměleckou tvorbou i osobním životem Josefa Lady.
Kdo by neznal postavu mazané kmotry lišky, roztomilého kocoura jménem Mikeš, baculatou postavu vojáka Švejka z knih Jaroslava Haška, nebo klasickou filmovou pohádku Hrátky s Čertem s princeznou Dišperandou? Všechny tyto postavy mají jedno společné – a to osobu Josefa Lady, rodáka ze středočeských Hrusic, spisovatele a ilustrátora, který svým nezaměnitelným rukopisem a poetičností vtisknul do povědomí několika generací dětí a dospělých podobu vodníků, čertů, obrázků vesnického života i typické „ladovské“ zimy, která je dodnes neodmyslitelně spjata s atmosférou Vánoc. A přitom chybělo málo a nic z výše uvedeného bychom neznali. Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 jako nejmladší ze čtyř dětí a již jako půlroční chlapec si závažně poranil oko a do konce života viděl tedy pouze na jedno. I přes tento handicap a znemožněnou prostorovou orientaci se stal společně s Vladislavem Vančurou a Vítězslavem Nezvalem jednou z ikon tzv. „moderní pohádky“, za což byl také v roce 1947 ověnčen titulem národního umělce. Ladova tvorba je velmi bohatá. Jako ilustrátor a grafik vytvořil na 120 knižních titulů pro děti a téměř 200 titulů pro dospělé. Svými kresbami přispíval do více jak sedmdesáti periodik. Do povědomí veřejnosti se dostal i díky kalendářům, plakátům, knižním obalům, pohlednicím a známkám s jeho ilustracemi.
Výstava připomíná výročí narození i úmrtí malíře. Jelikož Josef Lada zemřel v roce 1957, pouhé tři dny před svými sedmdesátými narozeninami, nese expozice název „Sedmičky Josefa Lady“. Téměř 400 děl je rozvěšeno mezi čtyřmi patry v prostorách Tančícího domu. „Výstava je symbolicky v Tančícím domě, který stojí v oblasti Podskalí, části Prahy mezi Jiráskovým náměstím a Výtoní, kde Josef Lada žil. Jsme rádi, že po delší době můžeme představit jeho dílo v celé šíři,“ říká umělcův vnuk a zároveň jeden z kurátorů expozice, jmenovec Josef Lada. Dalšími z kurátorů blížící se výstavy, která má představit i méně známé prvky tvorby, jakými je kupříkladu karikatura, jsou i Lev Pavluch, Jana Sommerová a Jindřich Ulrich. Kompozičně „zabrala“ expozice Ladových kreseb a ilustrací celkem čtyři patra Tančícího domu. V prvním a druhém suterénním patře jsou k vidění Ladovy nejznámější obrazy jako Rvačka v hospodě, Ponocný, Tři koledníci na sv. Štěpána, či slavného Haškova Švejka. Dále zde naleznou prostor především děti – ať už s promítáním pohádek, nebo s použitím interaktivních exponátů a tabletů, makety knihy Kaňka do pohádky, či auta s animací večerníčku Bubáci a hastrmani. V přízemí pak mohou příchozí nahlédnout do soukromí Josefa Lady. K vidění tu je model malířovy pracovny, rodokmen jeho rodiny a dalších osobních věcí. V neposlední řadě je v přízemí galerie k vidění i několik filmových kostýmů, které Lada navrhl.
Aktuální expozice je nejen symbolickou, ale také největší přehlídkou Ladovy tvorby za posledních deset let. Grafiky, obrazy a ilustrace jsou zapůjčeny z osmi muzeí, galerií i od soukromých sběratelů. Práce Josefa Lady díky charakteristickému rukopisu již dávno zlidověly. Leckomu se možná jeho originální výtvarný projev vyjádřený především plochým vybarvováním zdá triviální, ale právě díky tomuto výtvarnému projevu (který mimochodem ocenil i Pablo Picasso) má Josef Lada své nezastupitelné místo v rámci českého výtvarného umění. I proto je určitě dobré expozici, která potrvá až do 1. dubna 2018, navštívit – už kvůli tomu, abychom z Ladových obrazů „načerpali tu pravou předvánoční atmosféru“.
Výstava potrvá od 15. 11. 2017 – 1. 4. 2018
Kde:
Galerie Tančící dům
Jiráskovo náměstí 6
Praha 2, 120 00
Otevřeno:
denně od 9:00 – 20:00
Vstupné:
plné: 190,-
snížené: 110,-
Podle mě sice hlavně výstava pro děti, ale dobré. Zejména teď před Vánocemi je dobře, že se podobné přehlídky dělají. Děti by se měly vést k lásce k umění, což se u nás moc neděje.
Lada není jen pro děti. To je vysoké umění. Jak správně připomíná paní redaktorka, chválil ho i Picasso. Lada má totiž naprosto svébytný malířský rukopis
Je dobře, že podobné výstavy kolem Vánoc vznikají. Jednu dobu je hodně dělalo v konírně Museum Kampa. Je třeba, aby děti do galerií chodily, aby si k umění postupně budovaly vztah a pak ho v dospělosti rozvíjely.