Tauromaquia
9. 12. 2011 – 9. 4. 2012
Tváří v tvář býku
Býčí zápasy se staly odvěkým symbolem Španělska a inspiračním zdrojem pro desítky slavných umělců. Obrazy řady z nich můžete v současné době zhlédnout ve výstavních sálech Obecního domu v Praze.
Hlavním pilířem impozantní výstavy je dílo tří španělských mistrů, a sice Francisca Goyi, Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Českou scénu zastupují práce Emila Filly, dále pak Karla Čapka, Jana Konůpka a Karla Myslbeka.
Býk symbolizuje sílu, statečnost a plodnost. Pro mnohé umělce včetně slavného amerického romanopisce Ernesta Hemingwaye představovala korida nejen vášnivou podívanou, ale především metaforický boj jedince se smrtí, s mocí, či politickým systémem. Dalším podobným příkladem je Picassova Guernika trvale vystavená v Muzeu Královny Sofie v Madridu. Toto významné dílo vzniklo v roce 1937 jako protest proti diktatuře španělského vůdce Francisca Franca a tehdejšímu vybombardování stejnojmenného baskického města. Dříve, než se však slavný rodák z Malagy pustil do tohoto rozměrného plátna, vytvořil si přípravný karton, který si mohou prohlédnout i návštěvníci pražské výstavy.
Kromě něj expozice nabízí další čtyři jedinečná díla ze sbírky Lucie Bosè, italské herečky a přítelkyně Pabla Picassa. Návštěvníci Obecního domu mohou navíc obdivovat 24 autorových slavných grafik, na nichž jsou s neuvěřitelnou živelností zachyceny býčí zápasy. Celý cyklus přitom stihnul Picasso vytvořit za jeden jediný den! Motivy koridy ve svém díle zpracoval také Francisco Goya, který je významný především svou pečlivou dokumentací. Dokonale zachycuje všechny etapy býčího zápasu, který z jeho pohledu vyzařuje čistou energii a představuje úctu ke španělské tradici. Oproti Goyovu tradičnímu zpracování je z díla Salvadora Dalího cítit skrytá tragédie, nebo chceme-li jakýsi magický pohanský rituál: rozpor mezi fascinující podívanou na jedné straně a nevyhnutelností smrti na straně druhé. Grafiky, které jsou na expozici k zhlédnutí, jsou specifické i tím, že jako jedny z mála nejsou bezprostředně ovlivněné surrealismem.
Býčí zápasy přitom nefascinovaly pouze umělce z Pyrenejského poloostrova. U nás se tomuto tématu věnoval zejména Emil Filla, který Picassa rád napodoboval, za což je mnohdy kritizován. V rámci expozice je k vidění deset jeho olejů, na kterých se zabývá nejen samotnou koridou, ale také zápasem mezi zvířaty obecně. Ze srovnání se španělskými mistry však nevycházejí jeho obrazy příliš dobře. Snad i proto, že mu na rozdíl od jeho kolegů chyběla horká jižanská krev a dlouhodobá zkušenost s tímto druhem zábavy. Dalším významným českým tvůrcem, který zpracoval téma Tauromaquie byl Karel Čapek, jenž díky své cestovatelské vášni zaznamenal své postřehy z koridy v knize Výlet do Španěl. Expozice s podtitulem Tváří v tvář býku bude v Obecním domě k vidění až do 9. dubna 2012.
Hodnocení:
Málokdy je možné v českých luzích a hájích vedle sebe spatřit díla Pabla Picassa, Francisca Goyi, Salvadora Dalího či Emila Filly. Přestože jde většinou o pouhé grafiky, návštěva Obecního domu se určitě vyplatí. Když už pro nic jiného, tak pro přípravnou studii Guerniky.
Výstava potrvá od 9. 12. 2011 do 9. 4. 2012
Kde:
Obecní dům
nám. Republiky 5, Praha 1
Vstupné:
Plné: 220,-Kč
Snížené: 120,-Kč
91%
Šárka Lebedová
Zajímavá výstava. Jen škoda, že se v jejím průběhu dost podstatně mění její obsah a člověk tak de facto neví, co tam zrovna budou mít, když tam půjde on.
Podle mě jde o jednu z nejhorších výstav vůbec. Jen samé grafiky a originály vlastně žádné. U kasy jsem žádal o vrácení vstupného, ale ničeho jsem se nedomohl. Hrůza! Jsou to zloději…
I tak jde ale o jednu z nejzajímavějších výstav v Praze!
Určitě. Jen samotný výčet hovoří za své. Picasso, Goya a Dalí.