Vyjde první Tolkienův knižní příběh ze Středozemě
Bezmála půlstoletí po smrti J. R. R. Tolkiena se bibliografie slavného britského tvůrce fantasy rozroste o další dílo. Navíc ne jen tak ledasjaké. V srpnu letošního roku totiž v angličtině vyjde úplně první příběh, který Tolkien umístil do Středozemě.
Na knize nazvané Pád Gondolinu pracoval Tolkien v nemocnici, kde se zotavoval z hrůz utrpěných v bitvě na Sommě. Vznikat tedy začala před více jak sto let. V nechvalně proslulém střetnutí přišel budoucí spisvoatel mimo jiné o dva své velké kamarády. „Musel být uvnitř úplně zničený, stejně tak i fyzicky,“ domnívá se John Garth, odborník na spisovatelovo dílo. Informace o vydání nové Tolkienovy knihy je velmi překvapivá. Loni totiž spatřil světlo světa spisovatelův příběh Beren a Lúthien, o němž Christopher Tolkien, autorův 93letý syn a editor, prohlásil, že je posledním spisem, který od jeho otce vyjde. Sto let stará kniha vypráví o lásce mezi smrtelným člověkem Berenem a nesmrtelnou elfskou princeznou Lúthien. Tolkien později příběh v upravené verzi zařadil do Silmarillionu. Jména se dostala také na náhrobní kámen hrobky, kterou spisovatel sdílí se svou manželkou Edith. „Inspirovala ho chvíle, kdy viděl svou ženu Edith tančit v lese,“ řekl ilustrátor a Tolkienův osobní přítel Alan Lee. „Když pak Edith zemřela, nechal jméno Lúthien napsat na její náhrobní kámen,“ dodal. Berenovo jméno dnes stojí pod tím Tolkienovým. Vytesat ho tam nechal jeho syn.
Novinku uvede na trh nakladatelství HarperCollins. K dostání má být na konci srpna. Stejně jako v případě svazku Beren a Lúthien bude knihu ilustrovat Alan Lee. „Pád Gondolinu je pro mnohé členy tolkienovské komunity něco jako svatý grál,“ prohlásil John Garth. Příběh je totiž poprvé situován do Středozemě, konkrétně vypráví o elfském městě, které vyplení temný Morgoth. „Je to příběh neochotného hrdiny, který se změní ve skutečného hrdinu. Jde tedy o jakousi šablonu, kterou Tolkien později rád používal,“ prozradil Garth. Děj knihy se odehrává v prvním věku, popisuje tedy události, které časově předcházejí trilogii Pán prstenů. Točí se kolem skryté elfské metropole Gondolin. Ta je obklopená vysokými horskými vrcholky a dostat se do ní je možné jen tajným průsmykem. Temný pán Morgoth se město rozhodne vypátrat a porobit ho. Trvá mu to sice 400 let, nakonec je ale i díky pomoci zrádného Maeglina úspěšný.
Tolkien knihu za života nedokončil. Právě proto doposud nevyšla. Hlavním hrdinou příběhu je Tuor, který podnikne náročné putování do Gondolinu a ve městě se proslaví. „Pád Gondolinu obsahuje největší válečnou scénu mimo Pána prstenů,“ přidává další zajímavost John Garth. Tuorovi, jeho ženě Idril a jejich synovi Eärendelovi se z obleženého města podaří na poslední chvíli uprchnout. V příběhu vystupuje i několik postav známých z Pána prstenů. Na prvním místě je to Sauron, který je v knize pouhým Morgothovým služebníkem. Eärendel je pak otcem půlefla Elronda, vládce Roklinky. V Pánovi prstenů se také vyskytují meče Orkrist a Glamdring, které byly v průběhu prvního věku vykovány v Gondolinu. „Je tu temný pán, jsou tu orkové a balrogové – prostě vše, co Tolkiena v budoucnu proslaví,“ dodává Garth.
Tolkien patří k mým nejoblíbenějším autorům. Jako poslední jsem od něj četl Húrinovy děti. Pokud jednou Pád Gondolinu vyjde i u nás, tak si ho samozřejmě také pořídím.
Možná, že k tomu měl Tolkien důvod, proč Pád Gondolinu nevydal. Osobně jsem proti tomu, aby se posmrtně publikovaly vědci, které autor za života nezveřejnil. Třeba šlo jen o črtu, pokus, nepovedené verzi, apod.