Švéd Tranströmer získal Nobelovu cenu za literaturu
Ernest Hemingway, Albert Camus, Romain Rolland, Jaroslav Seifert a mnoho dalších spisovatelů, kteří získali Nobelovu cenu za literaturu, mezi sebe přijali dalšího člena. Stal se jím švédský básník a překladatel Tomas Tranströmer.
Výrok Švédské akademie, která vítěze každoročně vybírá a vyhlašuje, opět způsobil malý šok. Jméno skandinávského spisovatele a psychologa totiž zná za hranicemi jeho rodné země jen nemnoho literárních fajnšmekrů. Jeho knihy navíc rozhodně nepatří mezi nejprodávanější. O nečekanou senzaci se navíc postarala srbská státní televize RTS, která své diváky mylně informovala o tom, že cenu za letošní rok získal zdejší spisovatel Dobrica Ćosić.
Skutečným vítězem se však stal osmdesátiletý Tomas Tranströmer, s jehož dílem se čeští čtenáři nemohli prakticky setkat, neboť u nás do dnešního dne nebyla publikována jediná jeho kniha. V roce 1992 se několik jeho prací objevilo v časopise Světová literatura a o sedm let později byly zahrnuty do antologie švédské poezie s názvem Ostrými paprsky, toť ale vše. Pokud si tak někdo v uplynulých letech chtěl Tranströmerovy básně přečíst, musel sáhnout zejména po sbírkách, které vyšly u našich východních sousedů. Na Slovensku je totiž v tomto směru situace o něco lepší. V roce 1996 zde byl publikován výběr z Tranströmerova díla s názvem Básne pre živých a mrtvych a v roce 2001 ho následovalo Medzi allegrom a lamentom. Verše skandinávského autora přitom byly přeloženy do šedesáti světových jazyků, čeština však mezi nimi jako obvykle chybí.
Svou první sbírku básní vydal Tomas Tranströmer již v roce 1954, tedy v pouhých třiadvaceti letech. Literatuře se v té době věnoval souběžně se studiem best online casino psychologie na Stockholmské univerzitě. Navíc hrával na varhany a piano, což se odrazilo i v jeho básnické tvorbě, která byla hudbou vždy silně prostoupena. V roce 1996 kupříkladu uveřejnil sbírku Sorgegondolen (Gondola smutku), jejíž název převzal ze dvou klavírních kusů Ference Liszta. Kniha zaznamenala ve Švédsku úspěch, o němž si mohou čeští básníci nechat jen zdát; prodalo se jí totiž přes 300 000 výtisků. V té době však byl významný švédský literát již několik let němý. V roce 1990 ho totiž postihla mozková mrtvice, která ho zbavila možnosti mluvit. Tranströmer kvůli tomu musel přerušit práci psychologa a začal se zabývat problematikou mladých delikventů a drogově závislých.
Před udělením Nobelovy ceny za literaturu získal skandinávský spisovatel řadu jiných mezinárodních ocenění, v Německu to byla Petrarcova cena, v Kanadě Griffinova cena a na Slovensku Cena Smreka. Podle literárních expertů rozvíjí Tomas Tranströmer tradice modernistického, expresionistického a surrealistického jazyka poezie 20. století.
Tomasu Tranströmerovi bude Nobelova cena společně s pamětní medailí a diplomem oficiálně předána až v rámci ceremoniálu, který proběhne 10. prosince v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Švédský básník mimoto obdrží 10 milionů švédských korun, tedy zhruba 25 milionů korun českých.
Lenka Nádějová
Škoda, že si nemůžeme přečíst některou z jeho knih v češtině, článek je pěkný, jen více článků o básnících a jejich tvorbě.
Snad se brzy dočkáme překladu
Taky doufám, ráda bych si od něho něco přečetla, když ho všude tak chválí.