Turner a staří mistři
23. 6. 2010 – 19. 9. 2010
Museo Nacional del Prado, Madrid
William Turner patřil k nejvýznamnějším anglickým malířům všech dob. Na Královskou akademii v Londýně byl přijat v pouhých čtrnácti letech. Ve stáří však skončil jako podivín a samotář.
Díla tohoto umělce jakož i práce dalších slavných malířských mistrů, kteří měli na Turnerovu tvorbu rozhodující vliv, si v těchto dnech mohou prohlédnout návštěvníci madridského Prada. Začátkem letošního roku byly Turnerovy práce k vidění již v londýnské galerii Tate Britain, poté se přesunuly do pařížského Grand Palais. V Madridu zůstanou až do 19. září.
William Turner byl geniální dítě. Již na základní škole ohromoval svými výkresy, které jeho hrdý otec vystavoval ve výloze svého obchodu. Turnerův talent byl tak velký, že byl v pouhých čtrnácti letech přijat na Královskou akademii. Již v této době se začal věnovat krajinomalbě. Jeho romantický projev byl však mnohem dramatičtější, než u ostatních jeho současníků. Turner miloval soumrak a odlesky světla pronikající londýnskou mlhou. Pro svou bohatou a vytříbenou paletu byl přezdíván „malířem světla.“
Madridská expozice je žánrově velmi bohatá. Nezaměřuje se totiž pouze na práce anglického malíře, ale i na díla jeho předchůdců. Na výstavě si tak diváci budou moci prohlédnut na třicet obrazů od Rubense, Watteaua, Tiziana, nebo Rembrandta. Zvláštní pozornost je přitom věnována Claudu Lorrainovi, který Turnera ovlivnil zásadním způsobem. Oproti londýnské a pařížské expozici přibylo v Madridu několik dalších Turnerových prací, které byly zapůjčeny jen pro tuto příležitost. Celkem si návštěvníci v Pradu mohou prohlédnout na osmdesát děl.
Anglický malíř rád a hodně cestoval. Pro své výlety si vybíral převážně malé rybářské lodě, na nichž neustále kreslil a pozoroval rozbouřené moře. Při jedné takové plavbě se dokonce málem utopil, ale ani to ho od cestování neodradilo. Během jedné bouře se nechal od námořníků přivázat ke stěžni, aby mohl běsnění živlů zakusit na vlastní kůži. V roce 1829 však Turnerův otec zemřel, což umělce hluboce zasáhlo a on se ještě více stáhnul do ústraní. Postupně se z něho stal podivín tající svojí identitu i adresu.
Krátoři výstavy se v rámci expozice vracejí také k Turnerově rivalitě s anglickým malířem Johnem Constablem. Po 175 letech tak poprvé pohromadě vystavily Constableovo výpravné plátno Otevření mostu Waterloo a Turnerův obraz Helvoetsluys.
Výstava potrvá od 23. 6. 2010 do 19. 9. 2010
Kde:
Museo Nacional del Prado
Calle Ruiz de Alarcón 23. Madrid 28014
Otevřeno:
denně kromě pondělí 9.00 – 20.00
Vstupné:
Plné: 10 €
Zlevněné: 5 €
Jan Perniš