U2 natočili ke své nové desce animovaný film
Skladby z nového alba U2 nazvaného Songs of Innocence, jež záhy po svém vydání vzbudilo nemalé emoce, se před pár dny dočkaly filmového ztvárnění. Od 9. prosince si je možné snímek složený z jedenácti klipů od stejného počtu streetartových a graffiti umělců stáhnout na iTunes.
Zbrusu nová deska slavné irské čtveřice U2 na sebe strhla pozornost hned po svém vydání. Ani ne tak hudebně, i když kritiky na ní byly vesměs příznivé, ale způsobem, jakým se ji rozhodla kapela propagovat. Album totiž vyšlo v rámci kampaně k novému telefonu iPhone 6 od firmy Apple a de facto tak ukázalo, kam že se umění v posledních letech posunulo, tedy do polohy pouhé reklamní vějičky na zákazníky. Deska U2 se navíc zdarma nainstalovala všem uživatelům služby iTunes, aniž by se jich někdo předem zeptal, zda o to mají zájem. Podle zpěváka Bono Voxe šlo o inovativní pokus, jak hudbu dostat k co nejvíce lidem. To se bezesporu povedlo. Songs of Innocence se totiž samo stáhlo do asi půlmiliardy přístrojů po celém světě. Ne každý o to měl ale zájem, jak se záhy ukázalo. Nespokojení uživatelé začali Apple bombardovat a dožadovat se nápravy. Společnost byla proto nucena vydat speciální nástroj k odstranění alba z knihovny iTunes. Jinak se totiž desky nešlo zbavit.
Ani ne čtvrt roku poté, co deska takovýmto způsobem přišla na svět, se k ní opět obracejí zraky hudebních nadšenců a kritiků. Kapela U2 k ní totiž minulý týden vydala animovaný film, respektive jedenáct krátkých klipů pod souhrnným názvem Films of Innocence. Vzhledem k předchozí zkušenosti se už ale snímek sám zdarma nestahuje do přístrojů uživatelů iTunes, ale je k dostání pouze na základě žádosti a za peníze. V HD kvalitě vyjde jeho pořízení na 13 dolarů, ve standardní pak pouze na dolarů 10. Přestože je snímek složen z jedenácti samostatných segmentů, režisérsky ho zastřešil Jefferson Hack, spoluzakladatel módního a pop artového magazínu Dazed & Confused.
Jednotlivé klipy pak vytvořili oslovení streetartoví a graffiti umělci z celého světa, počínaje Velkou Británii, přes Spojené státy, Jihoafrickou republiku a Egyptem konče. Jak samozřejmě nezapomněl Bono Vox dodat, jde podle něj o ty vůbec nejlepší pouliční malíře na světě. Svůj snímek pro U2 natočil kupříkladu mauricijský rodák pracující pod přezdívkou Mode 2, osmatřicetiletý Jihoafričan Robin Rhode žijící ovšem již řadu let v Německu a tvořící zde plastické obrazce z políček připomínajících film, Egypťan Ganzeer, který se proslavil kresbami reagujícími na události arabského jara, nebo rodák z čínského Wuhanu říkající si DALeast, pro jehož rozměrné nástěnné práce jsou typické rozmáchlé šlahounovitě spletené zvířecí figury. Dlužno ovšem dodat, že zřejmě nejvýznamnějšího streetartové umělce současnosti, Banksyho se ale U2 pro svůj projekt nepodařilo zlákat.
Sázka je to každopádně ze strany Bono Voxe opět takříkajíc na jistotu, respektive na to, co momentálně hodně táhne a o čem se hovoří. Schopnost sám sebe prodat, potažmo prodat svou hudbu, prokázal dublinský rodák už mnohokrát. I tentokrát lze přitom očekávat úspěch. Obzvlášť, když desku U2 opět opentlili řečmi o „nutnosti mezilidské lásky, tolerance, porozumění, demokracie“ a kdoví čeho ještě. Jsou to prostě takoví správní svazáci bojující za mír na věčné časy a lepší svět pro všechny. Koneckonců, proč ne, že?
Přes výhradu k propagaci jde o skutečně výbornou desku
Mě ani deska nijak zvlášť nenadchla. Podle U2 nahráli výrazně lepší.
Hudebně je deska myslím velmi zdařilá. A videa jsou úžasná. Ta se mi snad z desky líbí nejvíc. Vše doporučuji zakoupení filmu. Stojí to za to.
Videa mě zas tak neučarovala, ale hudebně je deska skutečně víc než solidní.
Průměr.