Uskuteční se výstava komiksů Káji Saudka?
Muzeum umění Olomouc by v příštím roce rádo uspořádalo expozici věnovanou králi českého komiksu Kájovi Saudkovi. Nemá však ve sbírkách dostatek autorových děl, proto se odhodlalo k netradičnímu kroku…
Zájem o dílo Káji Saudka, jednovaječného dvojčete známého českého fotografa Jana Saudka v posledních letech nebývale stoupá. Už na sklonku roku 2009 to potvrdila úspěšná výstava v Českém centru Praha v Rytířské ulici, kde byly kromě svébytných komiksových prací k vidění také méně známé koláže propojující snímky Jana Saudka s kresbami a dialogy v bublinách jeho bratra. Bohužel se jich do dnešního dne mnoho nedochovalo, neboť většinu z nich zabavila v roce 1964 Státní bezpečnost. Komunistický režim totiž považoval komiks za literaturu negramotných. Zvýšená obliba Saudkových děl vyústila v roce 2010 ve vydání první autorovy větší monografie a o rok později v založení jakéhosi pop muzea v prostorách klubu Batalion v centru hlavního města. Poslední tři roky navíc grafik Filip Konečný pracuje na restaurování ztracených Saudkových originálů.
Od února do května příštího roku by vedení Muzea umění Olomouc chtělo vzdát Kájovi Saudkovi také holt a to uspořádáním velké retrospektivy. Má to však jeden podstatný háček. „Ve veřejných sbírkách je Kája Saudek zastoupen jen minimálně,“ upozorňuje ředitel muzea Michal Soukup. Aby byla výstava skutečně reprezentativní, potřebuje pomoc soukromých sběratelů, kteří by byli ochotni zapůjčit na retrospektivu Saudkovy originály. „Chceme Saudka představit komplexně. Nejen jako autora legendárních komiksů, například Pepík Hipík, Muriel a andělé nebo Lips Tullian, ale také jako uměleckého solitéra úspěšně pendlujícího mezi prací pro film a televizi, užitou grafikou, ilustrační a volnou malířskou tvorbou,“ přiblížil Soukup koncept Saudkovy výstavy, která vzniká ve spolupráci s Galerií Mona Lisa a nakladatelstvím Arbor Vitae, jež u její příležitosti připravuje druhé vydání monografie o životě a díle autora.
Do širšího povědomí veřejnosti se Kája Saudek dostal v roce 1966, kdy jeho kresby nejdříve použil režisér Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii? a o čtyři roky později Oldřich Lipský ve snímku Čtyři vraždy stačí drahoušku. V té době byl kreslíř zasnoubený s Olgou Schoberovou, jež zpodobnil v bezpočtu svých prací. Za sebou už toho měl hodně; krátký pobyt v koncentračním táboře Luža v Polsku a po válce působení v pozici technického kresliče a kulisáku ve filmových studiích na Barrandově. V sedmdesátých letech pak Saudek pracoval pro časopis Mladý svět. Od roku 2006 leží v kómatu v motolské nemocnici, poté co náhodně vdechl kousek stravy, čímž došlo k přerušení dýchání a Saudkův mozek byl dvacet minut bez kyslíku.
„Vzhledem k tomu, že bychom chtěli poskytnout divákům co nejobjektivnější pohled na tvorbu Káji Saudka, prosíme sběratele o pomoc. A to buď přímo zapůjčením Saudkových originálů, nebo poskytnutím tipů, kde jeho originální obrazy, kresby, ilustrace a návrhy plakátů hledat,“ žádá ředitel Muzea umění Olomouc. Případným zapůjčitelům slibuje splnění standardních podmínek pro vystavování uměleckých děl, tedy zajištění bezpečnostních, klimatických i světelných podmínek a pojištění exponátů. „Rádi také uvedeme jméno sběratele, bude-li si to přát. Garantujeme pečlivé a citlivé zacházení s díly a bezproblémový průběh výstavy. Nabízíme spoluúčast na mimořádném výstavním počinu, který se zařadí k nejvýznamnějším výstavám posledních let,“ doplnil Michal Soukup. Nezbývá než doufat, že výzva najde u sběratelů odezvu a výstava se na jaře příštího roku uskuteční.
Držím palce, aby se výstava uskutečnila a samozřejmě se ve svém okolí poptám, jestli někdo náhodou nemá nějaký Saudkův originál. Dost o tom ale pochybuji.
Kája jede! Jsem rád, že konečně začítá být o jeho práce zájem. V Batalionu to znám a moc se mi to tam od té doby, co to předělali ve stylu Saudka líbí.
Snad se uskuteční. Rád bych na ní zašel. Před nedávnem jsem si koupil knihu jeho prací. Jsou naprosto super.