V Alpách vzniklo Messnerovo muzeum od Zahy Hadid
Věhlasný italský horolezec Reinhold Messner letos v létě otevřel další ze svých muzeí. Tyčí se na vrcholku italského Kronplatzu a kromě stálé expozice nabízí úchvatný pohled do údolí i na okolní alpské vrcholky. Působivou stavbu navrhl Messner ve spolupráci s neméně renomovanou architektkou Zahou Hadid.
Letní prázdniny měla letos britská architektka iráckého původu Zaha Hadid nebývale nabité. Nejenže se jí během nich podařilo dokončit návrh mostu pro tchajwanský Danjing, který svým tvarem připomíná rybí kostru, jak jsme vás před časem informovali, ale zároveň v tomto čase otevřela na vrcholku Kronplatzu netradičně vyhlížející muzeum. To se nachází ve výšce 2 275 metrů nad mořem a jde již o šestou výstavní síň, kterou v horách vybudoval brixenský rodák Reinhold Messner. Poprvé se do něj návštěvníci mohli podívat na sklonku července. Otevřeno bylo za velkého zájmu novinářů a médií 23. července. Dlouho to ovšem vypadalo, že muzeum se inženýrům nepodaří dokončit včas. Postavit na vrcholku hory muzeum složené ze 360 různých betonových dílů se totiž ukázalo jako výrazně složitější, než jak si jeho autoři původně mysleli. Nakonec ale vše dobře dopadlo. „Výzvu inženýrský a stavitelský tým zvládnul i díky tomu, že některé potřebné součásti dostal na vršek Kronplatzu vrtulník,“ upozorňuje český publicista Jakub Kynčl.
Za nápadem stojí Reinhold Messner. Ten v minulosti jako první člověk na světě zdolal všech čtrnáct osmitisícovek a vystoupal bez kyslíkového přístroje na Mount Everest. Následně podniknul také několik cest do Antarktidy a strávil nějaký čas v poušti Gobi. Poté se věnoval psaní knih a byl poslancem Evropského parlamentu. Od přelomu tisíciletí se jeho zájem soustřeďuje především na budování horských muzeí. Projekt nazvaný Messner Mountain Museum odstartoval v roce 2003 stavbou první výstavní síně. Ta vznikla na hradě Sigmundskron nad městem Bolzano a věnovaná je vztahu člověka a hor. Druhé muzeum následně vyrostlo v Suldenu a je zasvěceno tématice ledu, třetí ležící u Cortiny přibližuje návštěvníkům skály, čtvrté na Messnerově hradě ve Vinschgau se soustředí na mýty spojované s nejrůznějšími kopci, to na hradě Bruneck točící se okolo horských národů mělo být poslední. Brixenský rodák se totiž zařekl, že už další nevybuduje. Velmi záhy ale své rozhodnutí přehodnotil.
„Chtěl jsem mít na Kronplatzu muzeum už před deseti lety. Jednal jsem o tom i s jedním z nejznámějších švýcarských architektů. Tehdy mi ale řekli, že tohle není místo pro muzeum,“ nechal se před časem slyšet Messner. Před čtyřmi lety se ale provozovatelé lanovek rozhodli na vrcholku hory vybudovat vyhlídkovou plošinu, do soutěže o níž se zapojila i Zaha Hadid. „Postavil jsem se proti. Nelíbila se mi představa, že by tam měla vyrůst nějaká plošina ve 20metrové výšce, jak Zaha Hadid navrhovala. Říkal jsem, že by se mělo stavět raději do skály než na skále stavět nějaké vysoké šílenosti. Přišlo mi to kontraproduktivní. No a nakonec z toho vzešla dohoda na postavení muzea,“ přiblížil vznik výstavní síně věhlasný horolezec. Muzeum je zajímavé nejen svým umístěním, ale i celkovým pojetím. Stavba je totiž vsazená do kopce, z něhož vyčnívá jen trojice tubusů s panoramatickými okny a terasou, nabízející nádherný výhled na Zillertalské hory a Dolomity.
Objekt byl vytvořen ze železobetonu. Zatímco zvenčí má bledě šedou barvu a souzní tak se svým okolím, vnitřní stěny jsou výrazně tmavší a připomínají barvu antracitu. Valná část muzea se nachází pod zemí, a proto při jeho stavbě museli dělníci vyhloubit 4000 metrů krychlových zeminy. Muzeum si díky tomu v létě i v zimě uchovává stálou teplotu. Zdi objektu jsou v některých místech až 50 centimetrů tlusté, aby konstrukce odolala tlaku okolní zeminy. Celkem se muzeum skládá ze tří podlaží propojených schodištěm. Věnované je historii horolezectví. „Chtěl jsem lidem ukázat, co je to tradiční horolezectví dříve, než se na to zapomene,“ prohlásil Messner při jeho slavnostním otevření. Pochlubit se přitom muzeum může již nyní jedním nej – nachází se v něm totiž největší sbírka horolezeckých skob na světě. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin. Vstupné činí 7 euro. Vidět z něj je mimo jiné na masiv Geisler, jak si Messner přál, neboť právě zde začínal s lezením…
Působivá a citlivě navržená stavba. Zajímalo by mě jen, jak vypadal původní návrh od Zahy Hadid a jak moc se na nové podobě stavby podílel Messner.
Je vidět, že Messner o těchto věcech velmi přemýšlí. Zaha by tam podle všeho postavila něco obludně obřího a nepřehlédnutelného, jako je třeba její Maxxi v Římě, které se tam vůbec, ale vůbec nehodí. Díky Messnerovi ale muźeum vypadá skutečně úžasně.