V Berlíně vyroste Muzeum moderního umění za 5 miliard
Hlavní město Německa se v dohledné době bude moci pochlubit zbrusu novými prostorami Muzea moderního umění. S výstavbou budovy by se mělo začít zřejmě už příští rok. Spolkový sněm přitom na její vznik před nedávnem vyčlenil 200 milionů eur, tedy přes 5 miliard korun, jež by mělo její vybudování stát.
Muzeum bude postaveno hned za budovou Nové národní galerie na místě zvaném Kulturforum, kde se koncentruje berlínský umělecký život. S nápadem na jeho vznik přišel už v roce 2008 ředitel Neue Nationalgalerie, jak se instituce v němčině jmenuje, Udo Kittleman, který tak chtěl vyřešit akutní nedostatek výstavních ploch známé galerie. Do prostor muzea se totiž vejde jen asi třetina všech stávajících exponátů. Definitivní rozhodnutí o nutnosti postavení nové budovy padlo ale až poté, co němečtí podnikatelé Heiner a Ulla Pietzschovi věnovali muzeu svou sbírku 150 obrazů moderního umění. Dar totiž podmínili tím, že kolekce zahrnující díla Salvadora Dalího, Joana Miróa, nebo René Magritta musí být přístupná veřejnosti jako celek. V budoucnu by se tak měla stát lákadlem Muzea moderního umění.
Než ale do budovy zavítají první návštěvníci, bude to nějakou dobu trvat. Berlín se teprve chystá vypsat architektonickou soutěž na výstavbu muzea. To by mělo v metropoli na řece Sprévě vyrůst nejpozději do roku 2021. Podle prvotních odhadů přijde jeho stavba na 200 milionů eur. „Je to ambiciózní cíl, ale jsem optimista a věřím, že ho můžeme docílit,“ sdělil veřejnosti Hermann Parzinger, prezident Nadace pruského kulturního dědictví, jež bude muzeum spravovat. Ten následně dodal, že nejobtížnější pro architekta bude, vymyslet, jak budovu zakomponovat do stávajícího prostoru. Rozhodnutí postavit novou budovu moderního umění pochválila i německá ministryně kultury Monika Grüttersová, která to považuje za velký úspěch pro celou berlínskou kulturní scénu.
Stará budova moderního umění bude výstavním účelům sloužit i nadále, tedy ovšem až po skončení rozsáhlé rekonstrukce, která bude trvat až do roku 2019. Začátkem letošního roku byla totiž uzavřena osmi koncerty skupiny Kraftwerk, která vznikla v témže roce jako muzeum navržené slavným architektem Miesem van der Rohem, tedy v roce 1968. Opravy budovy se přitom zhostí neméně známý britský architekt David Chipperfield. Současná expozice, jež obsahuje mimo jiné díla Andyho Warhola, Edvarda Muncha nebo Pabla Picassa, by měla být po dobu rekonstrukce uschována v depozitáři. Otázkou ale je, zda o ni neprojeví zájem nějaké jiné muzeum. Pokusit by se o zapůjčení části děl mohla i naše Národní galerie. Vzhledem ke kulturní i zeměpisné blízkosti obou institucí by to bylo dokonce záhodno…
Ta původní budova Neue Nationalgalerie se mi, ačkoli je od Miese van der Roheho, nelíbí, tak snad ta vedlejší bude lepší.
Svého času šly řeči o tom, že by novou budovu potřebovala i naše Národní galerie. Tak jsem zvědavý, jestli se to zrealizuje a naše vláda, tak jako ta německá, dá na její stavbu několik miliard.
Myslím, že na to se u nás peníze nenajdou. Hlavně aby se opravilo aslepoň Národní muzeum, to je totiž v naprosto katastrofálním stavu a dělá nám strašnou mezinárodní ostudu.