V Brně vyroste největší koncertní sál Česka
Místo atraktivní pro turisty i obyvatele Brna, jeden z největších koncertních sálů u nás a domov pro Filharmonii Brno – tím vším by se v nadcházejících letech mohlo stát plánované Janáčkovo kulturní centrum v Brně. S jeho stavbou by se přitom mohlo začít již za necelý rok.
Centrum by podle plánu mělo vyrůst v historickém jádru města, konkrétně na rohu Besední a Veselé ulice. Po dokončení si do jeho ochozů bude moci sednout až 1250 diváků. Budova by podle autorů měla mít navíc naprosto výjimečné akustické vlastnosti. Dosud však na realizaci záměru chyběly finance – náklady na výstavbu se původně měly vyšplhat na zhruba půl miliardy korun. Aktualizace investičního záměru z konce uplynulého roku ale odhalila, že na realizaci Janáčkova kulturního centra bude zapotřebí peněz výrazně více, a to celých 1,3 miliardy korun. Samotné město ale podle zastupitelů nebude schopné náklady utáhnout a proto bude žádat o dotaci od Jihomoravského kraje i státu. Za normálních okolností by přitom bylo možné valnou část peněz získat z Evropské unie. V případě Janáčkova kulturního centra to ale možné není. „Dotace mohly zaplatit až polovinu nákladů. Česká republika i Brno v minulém dotačním období zaspaly a o peníze nezažádaly,“ objasnil podstatu problému Matěj Hollan, náměstek primátora. Ze svého rozpočtu tak bude muset Brno dát okolo 500 milionů korun, pokud bude chtít stavbu v dohledné době realizovat.
Nápad postavit v centru druhé největší tuzemské metropole obří koncertní sál není nikterak nový. Poprvé se objevil už v roce 1956, tedy před dlouhými šedesáti lety. Reálných obrysů začal ale nabývat až relativně nedávno. V roce 2003 totiž Brno vypsalo čtyřkolovou mezinárodní architektonickou soutěž na výstavbu centra. V ní zvítězil návrh Atelieru M1, který následně získal i důležité územní rozhodnutí. Přesto ale zatím budova existuje pouze na papíru. „Pořád můžeme vzít náš soutěžní návrh a postavit ho. O vlastní koncertní sál usiluje Ostrava, Praha, České Budějovice. Brno má nyní velký náskok, protože už získalo i územní rozhodnutí. Pojďme náskok využít,“ vyzíval na začátku minulého roku jeden z autorů návrhu, Jan Hájek. Stavba by měla mít obdélníkový půdorys a velmi netradiční plášť z opaxitu, tedy zakaleného barevného skla, které se používalo ve funkcionalismu. Vstupní hala bude podle návrhu obložená dřevem a travertinem, jenž krášlí kupříkladu i prostory slavné vily Tugendhat.
Ačkoli se s výstavbou centra nezačne dříve jak v příštím roce, stihli už politici na rohu Besední a Veselé ulice položit základní kámen. Poklepání na něj odstartovalo takzvanou první etapu výstavby koncertního sálu, za čímž se ovšem skrývá jen budování podzemního parkoviště pro zhruba 200 aut. Hotové by mělo být příští rok a vyjít na 200 milionů korun. Ty se překvapivě podařilo v městském rozpočtu najít. Na první etapu by pak příští rok měla plynule navázat druhá, která již počítá se samotným vznikem koncertního dómu. Ten by měl poprvé otevřít své brány na konci roku 2019. Do stavby Janáčkova centra přitom radní vkládají velké naděje. „Bude to největší koncertní sál v České republice. Doufáme, že přiláká přední světové hvězdy, ale také návštěvníky nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Rakouska a Polska,“ uvedl už před časem pro server ihned.cz Matěj Hollan.
Sloužit by měl sál nejen zahraničním hostům ale především domácím hudebníkům. Stát by se totiž podle plánu měl domovem pro Filharmonii Brno, která v současné době nemá ideální místo pro zkoušení ani vystupování. „Nemáme v Brně kde koncertovat s celým orchestrem. Besední dům je malý,“ okomentovala situaci mluvčí filharmonie Lenka Němcová. Těleso totiž koncertuje v blízkém Besedním domě nebo v Janáčkově divadle, které však nemá dobré akustické podmínky pro zkoušení, což by samozřejmě nemělo platit pro nové Janáčkovo kulturní centrum. To bude zajímavé i z jiného hlediska. Jeho poloprůhledná fasáda, inspirovaná podobně provedeným sálem v dánském Aalborgu, totiž umožní lidem z ulice dívat se, jak hudebníci cvičí, či koncertují. „Doufejme, že nakonec nezůstane jen u garáží,“ přeje si ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová a celá redakce e-kultury s ní…
Geniální. Tak Česká republika každoročně nevyčerpá x miliard z Eu a teď by Brno chtělo na vlastní pěst stavět síň za 1,3 miliardy, na kterou si ony dotace mohlo vzít. No to mi rozum nebere.
Budova tedy nic moc. Vlastěn jde jen o jednoduchý kvádr. Průhlednost pláště je sice na první pohled fajn, ale jsem zvědavá, jak se bude pozdávat samotným hudebníkům. Já osobně bych tedy nechtěla, aby na mě při zkoušení někdo civěl přes zeď…