V Dublinu tepe hudba na ulicích, prim nyní mají Keywest
Irský ostrov – Éire, chcete-li v původním názvu – je znám pro přívětivost svých obyvatel a všudypřítomnou zeleň. Podobně (ne)směle se hudba prolíná tradiční irskou kulturou. Ať už se jedná o hudební umění lidové (zakořeněné v západní a jihozápadní části Irska) či moderní současné (s těžištěm v Dublinu), obě složky mají společnou podstatu – upřímnost a srdečnost sdělení, které přiměje lidské nitro bezprostředně zaplesat.
Hudbě jakožto každodenní (leč respektované) součásti života je zde věnován náležitý prostor: na veřejných místech jako jsou bary, hospody, ulice, na stránkách početné skupiny zdejších hudebních magazínů (na pultech je dostupných zhruba 16 druhů) či mezi studenty univerzitních hudebních spolků. Oblíbeným místem setkávání jsou hospůdky zvané irish pubs, kam irští obyvatelé rádi zaskočí na tradiční pivní mok Guinness. Zejména večer, neboť pivo nepovažují za nápoj vhodný k obědu, a lépe si jej vychutnají za živého doprovodu houslí, banja nebo mandolíny, které patří mezi zdejší tradiční lidové nástroje. Atmosféru “pubs” podtrhují nejčastěji klasické folkové hity Galway Girl či Whiskey in the Jar, které byly zpopularizovány nejen uvnitř ostrova legendárními irskými folkaři The Dubliners.
Hlavní město Irské republiky je velmi rušným místem. I přesto je však možné se uprostřed ulice, obklopené studenými cihlovými domy, zastavit a přihlížet exhibici pouličních umělců. Kořeny tzv. buskingu se pojí právě s Dublinem, proto je zde vítanou a respektovanou uměleckou formou, při níž buskeři předvádějí svůj talent. Ať už se jedná o vlastní hudební tvorbu, tanec či přehlídku živých soch, účel je jediný – mezi obyvatele či návštěvníky velkoměst vnést nefalšované živé umění. Každá příští návštěva hlavního města se tak může stát jedinečnou a neopakovatelnou. Při nedávné procházce širokou nákupní ulicí Grafton Street, jež je oblíbeným pódiem umělců, jsem s nadšením přihlížela velice energickému vystoupení dublinské hudební skupiny Keywest. Až později jsem s údivem zjistila, že tato pětice netvoří začínající kapelu, ale od svého vzniku v roce 2011 nahrává desky, koncertuje napříč Irskem a má ambice prosadit se také mimo něj. Pop-rockovou skupinu tvoří zpěvák Andrew Kavanagh, pianista a kytarista Andrew Glover, bubeník Harry Sullivan, baskytarista Sam Marder a Jimi Lock jako hlavní sólový kytarista. Busking mají Keywest ovšem stále v oblibě, jelikož na ulici doslova hudebně vyrostli, a proto neváhali představit své druhé album Joyland mající těsně před vydáním nejprve pouličnímu publiku.
V akustickém provedení s doprovodem dvou kytar, perkusí a basové linky zazněl úvodní singl desky Carousel a další zbrusu nové skladby This is Heartbreak, Always Been You a Anywhere But Here. Přestože Keywest hudebně skórují v poměru 3:2 pro Velkou Británii (pouze Andrew Kavanagh a Andrew Glover pocházejí z Irska), na jejich tvorbě se to nijak neodráží. Naopak, energie plynoucí z jejich hry neztrácí náboj, jakým oplývá tradiční lidová muzika. Některé ze třinácti skladeb alba, které vyšlo 25. září 2015, jsou doplněné o zajímavé prvky – například v Cold Comfort směřující do folk-rocku jsou přidány elektronické efekty, zatímco Joyland a Soldier On využívají naopak zvuku oblíbeného lidového instrumentu – harmoniky. Písně jsou obvykle vystavěny na pulzujícím rytmu, kytarových partech a postupném vrstvením vokálů, o které jsme na Grafton Street nebyli ochuzeni, neboť profesionalita vystoupení byla zajištěna i po stránce zvukové. Zážitek podpořil ještě zpěvákův procítěný projev, kdy svým hlasem zejména v klidných, lyrických pasážích dotvářel jejich hloubku a autentičnost.
Nová deska Joyland si u kritiků získala pozitivní odezvy a vzbudila také ovace u hudebníka Eda Sheerana, který toto poslední úsilí skupiny Keywest dokonce okomentoval na sociální síti Twitter. Z pouličních buskerů se tedy patrně formují nové osobnosti současné irské hudební scény, což potvrzuje i titulní strana zdejšího prestižního hudebního časopisu Hot Press, kde se kapela na přelomu září a října objevila. Na zpáteční cestě z Dublinu do 25km vzdálené Maynooth University, za kterou jsem tento akademický rok vyměnila Univerzitu Palackého v Olomouci, jsem už držela nově zakoupené i podepsané CD a zároveň se těšila, co dalšího mi metropole Zeleného ostrova přinese. Napodruhé bych ráda vyrazila do umělecké čtvrti proslulé barovými podniky Temple Bar, kde pravidelně vystupují instrumentalisté skupiny Mutefish. Vlivem rozdílné národnosti svých členů ztělesňuje tato instrumentální hudba doslova multikulturní fúzi lidových tradic Irska, Portugalska, Litvy i Ukrajiny a jsem si jistá, že i tentokrát to bude “definitely great craic ” – v překladu zábavný večer ve výborné společnosti.
Dá se nové album Keywest sehnat i v nějaké české kamenné prodejně, nebo je třeba se po něm poohlédnout na internetu?
Bohužel myslím, že album je možné pořídit pouze přes internet, ale později by se snad mohlo na českých pultech objevit. Ráda bych zjistila více, hledám na internetu, ale zatím bezúspěšně..
Děkuji za odpověď. Album jsem dohledal na internetu a právě se chystám si ho poslechnout. Tak jsem zvědavý.