V Olomouci vystaví vzácný obraz od El Greca
Již tento čtvrtek čekají na návštěvníky Arcidiecézního muzea v Olomouci dvě velké novinky. Výstavní síň se jednak v rámci desátých oslav od svého otevření pochlubí upravenou stálou expozicí, zřejmě ještě více pozornosti na sebe strhne vystavením světoznámého plátna od španělského manýristického mistra El Greca, které do Olomouce zapůjčilo slavné Metropolitní muzeum v New Yorku.
Vedení olomouckého Muzea umění v poslední době rozhodně nezahálí. Ba naopak. Má napilno ještě víc, než je obvyklé. Od poloviny března na prvním místě pracuje na úpravě Arcidiecézního muzea. Jeho budova je proto uzavřená a po stavebních úpravách zde v těch dnech finišovaly přípravy nové stálé expozice. Zásadní proměnou by letos měla projít také budova Muzea moderního umění. Ta by v nadcházejících měsících měla dostat novou střechu a novou fasádu. „Z této změny máme největší radost, protože po třiceti letech provozu se budova konečně dočká důstojné podoby. Oprava přitom zahrnuje i výměnu všech výkladců v přízemí a návrat k původní, jemně okrové barvě barevnosti objektu,“ prohlásil nedávno ředitel muzea Michal Soukup. Ten v dubnu převzal v Bruselu plaketu potvrzující udělení titulu Evropské dědictví. Arcidiecézní muzeum si ho vysloužilo jako první v České republice za bohatství svých sbírek a za snahu prezentovat příběhy společné pro celý kontinent. Kromě toho chce letos vedení instituce pokročit v přípravě rekonstrukce bývalého kina Central a posunout do dalšího stádia plánovaný projekt Středoevropského fóra, který počítá s výstavbou nového galerijního objektu za zhruba 350 milionů korun.
V polovině letošního února opustilo olomoucké arcibiskupství věhlasné Tizianovo plátno Apollo a Marsyas. To bylo zapůjčeno na výstavu konanou v Metropolitním muzeu v New Yorku, které výměnou za to nyní do Srdce Hané odeslalo neméně působivý obraz Klanění pastýřů od španělského malíře řeckého původu El Greca. Zhruba metr a půl vysoké plátno vytvořené v letech 1605 až 1610 si lidé budou moci v Arcidiecézním muzeu prohlédnout od 2. června až do 4. září. „Obraz byl transportován za zvýšených bezpečnostních opatření a pod permanentním dohledem kurýrky z Metropolitního muzea. Pod jejím bedlivým dohledem byl také obraz nainstalován na své místo v Arcidiecézním muzeu a nadstandardně zabezpečen,“ uvedl mluvčí muzea. Jak připomněl arcibiskup Jan Graubner, dílo bude v České republice vystavené úplně poprvé. El Greco na něm zpodobnil oblíbený biblický námět narození Ježíše Krista, jemuž kromě andělů přihlíží také několik příchozích pastýřů, které sem dovedla betlémská hvězda. Obraz vzniknul v poslední umělcově tvůrčí etapě. Krátce před smrtí nicméně El Greco stihnul vytvořit ještě větší a barevně výraznější variantu tohoto díla, kterou je dnes možné obdivovat v madridském Pradu. To ovšem nijak neumenšuje krásu a jedinečnost první verze jeho Klanění pastýřů.
Tizianův obraz neodcestoval do New Yorku sám. Olomoucké arcibiskupství totiž za oceán zapůjčilo ještě jeden mimořádně cenný obraz – dvojportrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie, který zřejmě v roce 1632 namaloval významný barokní mistr Anthony van Dyck. „Obraz nejtalentovanějšího následovníka Pietera Pauwela Rubense je vystavený ve Frick Collection, muzeu, které vzniklo v bývalé rezidenci průmyslníka, finančníka a patrona umění Henryho Claye Fricka. Význam kroměřížského obrazu dokládá skutečnost, že jej pořadatelé použili na pozvánce,“ dodal k cestě obrazu za moře ředitel muzea Michal Soukup. Do Olomouce tak recipročně možná brzy zavítá další významné dílo světové úrovně. Nyní si nicméně zájemci budou moci prohlédnout působivé El Grecovo dílo. A nejen to. V Arcidiecézním muzeu, které vzniklo jako společný projekt státu a církve, bude představena i nová podoba zdejší stálé expozice. Ta by měla nabídnout také několik dosud nevystavených unikátů. K vidění na ní od čtvrtka 2. června bude socha Pašijového Krista od barokního sochaře Ondřeje Zahnera, nebo křídlo gotického oltáře z Lubiny.
V posledních letech se to v Čechách, pokud jde o výstavy, hnulo konečně trochu dopředu. Týká se to především Národní galerie, která má pod Fajnem konečně zajímavý výstavní program. K tomu se navíc přidaly také další galerijní instituce, jako nápříklad ta v Olomouci.
Už je v Olomouci. Třikrát hip hip hurá!