V Paříži byla otevřena Knihovna Václava Havla
Nejen v Praze je možné nalézt knihovnu honosící se jménem našeho prvního polistopadového prezidenta. Minulý čtvrtek odpoledne byla totiž ve francouzské metropoli otevřena její nová souputnice, jež by měla šířit Havlovo dílo a jeho myšlenkový odkaz.
Knihovna vyrostla v uplynulých měsících v 18. pařížském obvodu na východním úpatí slavného Montmartru na dohled od baziliky Sacré-Cœur. Nesídlí však v nově postavené budově, jak se původně předpokládalo, ale v bývalých nádražních halách Pajol, které kvůli tomu prošly nákladnou a dodejme, že i vizuálně velmi zdařilou rekonstrukcí. Bibliotéka díky tomu sálá jedinečnou atmosférou a navíc se může pochlubit úctyhodnými rozměry, rozkládá se ve třech patrech, jež zabírají plochu přes 1000 metrů čtverečných. Obnovy se dočkal nejen vnější dřevěný plášť budovy a střecha, jíž nově tvoří lehce sešikmené skleněné pláty, ale i nejbližší okolí.
„Mám velkou radost z toho, že nejhezčí knihovna v Paříži, nejmodernější i nejvelkorysejší, nese jméno muže, který byl také tak velkorysý a pro lidstvo udělal tolik dobrého,“ nechal se při slavnostním otevření slyšet pařížský starosta Bertrand Delanoë, po jehož boku stála česká velvyslankyně Marie Chatardová. Bibliotéka kromě tisíců knih pro děti i dospělé nabízí sedm tisícovek komiksů, jež se ve Francii, ale nejenom tam těší stále větší oblibě a také bezmála tři tisíce DVD a dvě stě videoher. Paradoxně je však v jejích regálech zatím k nalezení jen jediná Havlova kniha, a sice absurdní drama Audience. To by se však vbrzku mělo změnit. Za dva týdny navíc mají knihovnou zaznít úryvky z dalších Havlových děl.
„Je dobré, že spousta mladých lidí bude kolem knihovny se jménem Václava Havla chodit. Alespoň začnou přemýšlet o tom, kdo to byl,“ dodal při slavnostním ceremoniálu jeden z místních obyvatel. Paříž je tak po Praze a New Yorku třetím velkoměstem, jež se může pochlubit knihovnou s Havlovým jménem. Zatímco tuzemská Knihovna Václava Havla sídlící v Kateřinské ulici na Praze 2 vznikla v roce 2004, její pobočka v New Yorku zahájila provoz teprve loni. Slavnostního večera se tehdy zúčastnila plejáda významných osobností včele se zpěvačkou Suzenne Vega a bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.
Zajímavý článek, zajímavá informace…
To je dobře, že ani v zahraničí na pana Havla po smrti nezapomínají. Je vidět, že šlo skutečně o osobnost světového měřítka…