Ve dvoře Betlémské kaple vyrostla pivní fontána
S netradičními instalacemi se v posledních letech doslova roztrhnul pytel. Jednu takovou si nyní mohou prohlédnout také Pražané. Ve dvorním traktu Betlémské kaple bude totiž až do 12. června k vidění dřevěná maketa pivního půllitru.
Vzhledem k tomu, že Češi jsou jak známo národem, který si zlatavý mok nahořklé chuti nebývale zamiloval, a jehož popíjení se zde stalo sportem číslo jedna, v němž vynikali zejména spisovatelé, básníci a jiní bardi pera, v čele s panem Hrabalem a Jaroslavem Haškem, který po jednom takovém utkání odešel domů s vítězoslavným úsměvem ve tváři avšak bez svého milovaného potomka, kterého na místě činu zapomněl a vrátil se pro něho až po několika dnech, je nutné postupovat při vytváření podobných článků obezřetně, aby člověk nechtěně nezpůsobil nějakou katastrofu. Mohlo by se totiž klidně stát, že po jeho přečtení přestane většina lidí v republice pracovat, vyvalí se do ulic, zahltí veřejnou dopravu a rozjedou se místo hledat. Takový scénář by hrozil zejména, pokud by vyšlo najevo, že z fontány prýští pivo úplně zadarmo. V takovém případě by autor článku zřejmě skončil před soudem a byl hnán k odpovědnosti za šíření poplašné zprávy a rozvracení republiky. Na prvním místě je proto zapotřebí poznamenat, že z fontány nic neteče, dokonce ani voda. Škoda, že?
Čtyři metry vysoká instalace vystavěná ze smrkových latí vznikla v dvorním traktu Betlémské kaple na začátku uplynulého měsíce a odstartovala tak v pořadí již třetí ročník festivalu Open Air Arena, jehož smyslem a cílem je přinést umění do veřejného prostoru. V rámci přehlídky, která má ve svém znaku mistra Jana Husa s potápěčskými brýlemi a šnorchlem v puse, by na Betlémském náměstí mělo v následujících měsících proběhnout široké spektrum kulturních akcí od architektury, přes koncerty, divadlo, až po site specific projekty a dlouhodobé výstavy. Festival skončí 11. září Betlémskou kulturní nocí, během níž za zvuků kapel Vložte kočku a Esa z lesa ožijí zdejší galerie, kavárny a obchody.
Autorem monumentální pivní skulptury, k níž nelze říct nic víc ani nic míň, než že jde o klasický český půllitr, je tvůrčí skupina Archwerk. „Krajina, ať městská či venkovská, byla vždy prostorem obývaným a kultivovaným lidmi, na rozdíl od divočiny, prostoru neobývaného a neobyvatelného. Se ztrátou divočiny nám krajina zevšedněla, stala se samozřejmou a přehlíženou. Naštěstí máme stále moc krajinu oživit, probudit ji v novém příběhu. Někdy stačí obyčejné slovo nebo znak. Něco důvěrně známého všem Čechům. Pivní fontána,“ nechalo se slyšet trio jejích tvůrců – Martin Kloda, Tomáš Feistner a Hana Procházková. Jak k podobně nekompromisním závěrům došli, těžko říci. Zřejmě se tak stalo ještě v notném alkoholovém podroušení. Jinak si totiž tento intelektuální průjem jen těžko vysvětlit. Umístěním pivního monumentu na místo, kde svého času kázal mistr Jan Hus, prokázali navíc jeho autoři nedostatek taktu a historického vzdělání, neboť jak všichni víme, český vírník pil při hře v šach zásadně víno a navíc vždy jen z kalicha…
Umění související s chlastem je vždy dobré. Ať už je to půllitr nebo kalich.
Teď zcela vážně a bez legrace… „instalace“ je naprosto otřesná a v centru Prahy nemá podle mě co dělat. Ať si ji autoři vystaví někde na své zahrádce, ale ne u Betlémské Kaple.
Skutečnou pivní fontánu, ať už by z ní pivo prýštilo zadarmo, nebo za peníze, bych rozhodně uvítal. Je to dobrý nápad. Škoda, že jde vlastně jen o umění a ne o skutečnou kašnu.
V minulosti čas od času z kašen skutečně alkohol prýštil. Stávalo se tak u příležitosti zpravidla svateb, korunovací apod., kdy vodu nahradilo víno.