Vědci objasnili příčinu záhadné smrti Pabla Nerudy
Zhruba před týdnem předstoupili před veřejnost odborníci pověření přezkoumáním příčiny smrti slavného básníka Pabla Nerudy, k níž došlo za ne zcela vyjasněných okolností 23. září roku 1973, s výsledky svých testů. Ty podle nich dokazují, že nositel Nobelovy ceny za literaturu nebyl otráven, jak se spekulovalo, ale zemřel přirozenou smrtí. Nerudovi příbuzní nejsou ale téhož názoru…
S požadavkem na novou analýzu tělesných pozůstatků Pabla Nerudy vystoupila v loňském roce chilská krajní levice, podle jejíchž vrcholných zástupců mohl plodného literáta a zároveň i diplomata zavraždit někdo na příkaz tehdy nově nastupujícího prezidenta Augusta Pinocheta. Neruda se totiž v průběhu života nevěnoval jen psaní, ale též se aktivně zapojoval do politického dění. Ze své rodné vlasti odešel už ve svých třiadvaceti letech. Nesmírná chudoba ho donutila přijmout nabídku stát se konzulem v Rangúnu, kam skutečně roku 1927 zamířil. V následujících letech pak působil na Srí Lance, v Indonésii a Singapuru. Jeho literární hvězda začala naplno zářit ale až po odchodu do Španělska, kde se Neruda seznámil s Federicem Garcíou Lorcou. Ani tady se však neusadil natrvalo. Do Chile se stále známější literát vrátil na sklonku 2. světové války, kdy zde byl zvolen senátorem za komunistickou stranu. O tři roky později ale musel ze země za dramatických okolností odejít do exilu. Na sklonku života se sem vrátil a byl dokonce nominován na chilského prezidenta. Kandidaturu ovšem odmítl a místo toho podpořil Salvadora Allendeho, po jehož svržení o tři roky později, za záhadných okolností zemřel. Stalo se tak pouhých dvanáct dnů po převratu, po němž se chopil moci pravicově smýšlející Augusto Pinochet.
Podle výpovědi někdejšího básníkova řidiče Pinochetovi agenti využili toho, že je Neruda nemocný a upoutaný na lůžko v nemocnici v Santiagu a stříkli mu do těla jed. Otráven měl být kvůli tomu, že byl po celý život zapřisáhlým komunistou, který byl loajální svrženému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Existovaly proto obavy, že se stane vůdčí silou opozice vůči Pinochetově diktatuře. Loni se proto chilská krajní levice obrátila na soud s požadavkem na nové přezkoumání příčiny smrti Pabla Nerudy. Přestože tělo nositele Nobelovy ceny za rok 1971 bylo předtím již jednou podrobeno exhumaci, soud nakonec žádost schválil. Aby byla zajištěna absolutní nestrannost, bylo prošetřování literátovy smrti svěřeno do rukou expertů ze španělské univerzity ve městě Murcía.
Krom toho se loni literárním vědcům podařilo v Nerudově pozůstalosti nalézt také 20 dosud neznámých a nepublikovaných autorových básní. Texty byly pravděpodobně napsány po roce 1956, kdy byl parralský rodák umělecky vyzrálejší a prošel si několika experimentálními fázemi psaní. Nové texty se zaměstnancům Nadace Pabla Nerudy podařilo objevit v jedné z mnoha krabic, které po sobě básník zanechal. Převážně jde o milostnou poezii, jíž se autor, který si svůj pseudonym zvolil po českém básníkovi Janu Nerudovi, věnoval dlouhodobě. Nechybí ovšem ani básně zaměřené na věci každodenního života. „Jsou plné imaginativní síly, výrazové plnosti, erotické a milostné vášně,“ řekl na jejich adresu spisovatel Pere Gimferrer podílející se na jejich zveřejňování. Zatímco v Latinské Americe již nově objevené texty vyšly, v Evropě si na ně ještě nějaký čas asi budeme muset počkat.
To závěry španělských odborníků už jsou známé. K jejich zveřejnění došlo na konci května. Podle vyšetřovací zprávy expertů z Murcíijské univerzity nenasvědčuje nic tomu, že byl Neruda otráven. Ve spisovatelových ostatcích totiž vědci nenašli žádné stopy po těžkých kovech či jiných látkách, které by naznačovaly otravu organismu. V těle slavného literáta objevili jen tři typy proteinů, z nichž dva souvisejí s rakovinou prostaty, která je udávána jako oficiální příčina smrti. Zdroj třetí bílkoviny není stoprocentně jistý, ale mohla vzniknout vinou běžné infekce nebo se na ostatky dostat až při posmrtné manipulaci s nimi, tvrdí zpráva, z níž citovala agentura Reuters. Soud nyní prozkoumá závěry zprávy a počká rovněž na výsledky analýzy DNA. Podle členů Nerudovy rodiny by ovšem třetí protein mohl naznačovat, že na zkazkách o spisovatelově otravě skutečně něco bylo. „Nález vzbuzuje důvodnou pochybnost o zásahu třetí strany,“ nechal se na tiskové konferenci slyšet básníkův synovec Rodolfo Reyes. Definitivní verdikt tak zřejmě budeme znát až za několik týdnů.
Kolikrát ho chudáka ještě asi budou exhumovat a zkoumat jeho ostatky, než dojdou k závěru, že zemřel přirozenou smrtí? Mrtví by se podle mě měli nechat spát. Stejně to nic nikomu nedá, když se čtyřicet let po jeho smrti zjistí, že ho možná někdo otrávil.
Četl jsem od něj svého času jednu sbírku a příliš mě nezaujala. Vzhledem k tomu, že šlo do značné míry o politika, tak měly básně politický přesah, což by se podle mě stávat nemělo. Taková trochu levicová propaganda. Ale třeba jsem zrovna natrefil na nějaké jeho horší věci.
Zajímalo by měl, jestli nově objevené txty někdy spatří světlo světa i u nás.