Vila Tugendhat nabídne hudební festival a dočká se dvojčete
O slavné vile Tugendhat se v těchto dnech zase hodně píše. Je přitom proč. V architektonickém skvostu totiž dnes večer zazní cyklus koncertů v rámci Evropského dne hudby. Město Brno navíc plánuje spojit zahrady vily Tugendhat a Löw-Beer pomocí turniketu. Aby toho nebylo málo, stane se brzy funkcionalistický klenot inspirací pro kalifornské ústředí společnosti Pandea World.
Od chvíle, kdy byla dokončena její nákladná rekonstrukce, láká vila Tugendhat návštěvníky nejen na prohlídky dechberoucího interiéru, ale i na bohatý kulturní program. Generální oprava budovy, kterou v roce 1928 navrhl světoznámý architekt Ludwig Mies van der Rohe, skončila v roce 2012. Revitalizace památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO spolykala 180 milionů korun. „Za dobu restaurování se k opravě vyjadřovalo asi čtyřicet poradců a město jako investor je bralo velice vážně,“ prohlásil před lety šéf poradců Ivo Hammer, manžel dcery bývalých majitelů Daniely Tugendhat. I proto se oprava jedinečné památky povedla. Revitalizací neprošla jen samotná budova, ale dočkala se jí i zahrada společně s jezírkem. Město Brno ji nově hodlá propojit s parkem přiléhajícím k vile Löw-Beer, který vlastnila stejnojmenná židovská rodina, a jejíž dcera Greta si nad ní následně se svým manželem Fritzem Tugendhat postavila funkcionalistický skvost. Zahrady obou objektů by měly být průchozí už příští rok. Před pár dny to novinářům řekl primátor Brna Petr Vokřál.
Dvojici vil nyní odděluje plot. Správu nad nimi mají totiž dva různé subjekty. O slavnější dům se stará Brno a o rodinné sídlo Löw-Beer zase Muzeum Brněnska. Od příštího roku bude možné dostat se ze zahrady vily Tugendhat do té sousední. Městští radní už schválili zpracování investičního záměru. „Zahrady budou sice nadále oddělené, ale našli jsme řešení, jak je zprůchodnit,“ prohlásil Vokřál. Mezi objekty vyroste turniket, kterým bude možný zatím jednostranný průchod z vily Tugendhat směrem k vile Löw-Beer. V budoucnu by měl být možný i oboustranný provoz. Za nainstalování turniketu a nového kamerového systému, jenž bude místo hlídat, zaplatí magistrát zhruba dva miliony korun. „Letos by se měla realizovat část ve vile Löw-Beer a příští rok ve vile Tugendhat,“ doplnil k monitorovacímu systému náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan.
Díky brněnské rodačce Haně Ayalové vznikne v Kalifornii budova přímo inspirovaná vilou Tugendhat. Minulý týden československá rodačka, která v roce 1968 opustila vlast a odešla do Spojených států, podepsala smlouvu o spolupráci s primátorem Petrem Vokřálem. Jejím výsledkem má být nové ústředí společnosti Pangea World, jež se snaží propojit vědecký výzkum, obchodní model i ochranu přírody, posilovat globální udržitelnost a ochraňovat biodiverzitu. „Cílem je vybudovat ústředí se špičkovou architekturou. Nebude kopií vily Tugendhat, ale bude se stavět ve stejném duchu volně plynoucího prostředí,“ popsala Ayalová. V komplexu má navíc vzniknout stálá expozice o vile Tugendhat. Pro Brno to znamená možnost zviditelnit se ve světě. Díky spolupráci by se navíc ve funkcionalistické budově mohly konat kongresy Pangea World a další významné akce. „Nabízí se participace na některých projektech globálního významu ve smyslu environmentální udržitelnosti. Do budoucna se mohou propojit i vědecké kapacity, které mají v Brně v environmentální oblasti dobré postavení,“ dodal Vokřál.
Dnešní den bude ve vile Tugendhat zasvěcen hudbě. Jednak zde zájemci mohou obdivovat zvukové instalace. Ty se sem dostaly v rámci 30. ročníku festivalu Expozice nové hudby. Během přehlídky zazní díla Christiny Kubisch z Německa, Marie Blondeel z Belgie a Charlemagne Palestineho z USA, kteří se festivalu i sami zúčastní, a slovenského konceptuálního umělce Milana Adamčiaka, který bohužel letos v lednu zemřel. 21. červen je Evropským dnem hudby. Ve vile proto od 19:30 proběhne cyklus koncertů. Nese název All that Rythm. Jak jeho jméno napovídá, bude letošní ročník inspirován africkým hudebním folklórem. Úvod programu zajistí Hot Sonate od Erwina Schulhoffa. Na toto dílo pak naváže Africký cyklus Jana Rychlíka známého například hudbou k filmu Limonádový Joe nebo Stvoření světa. Závěrečná část programu bude věnována i čistě brněnským autorům.
Vila je skutečně po všech stránkách výjimečná. Jde o brněnský klenot číslo jedna. Je dobře, že se město snaží o šíření její slávy ve světě a že došlo na uzavření spolupráce s Pangea World. I ten nápad postavit za mořem budovu inspirovanou Roheho dílem, se mi moc líbí.
Při četbě titulku jsem se lekla, že snad někde vznikne přesná kopie vily Tugendhat. Naštěstí tomu tak není a půjde jen o stavbu jí inspirovanou. To je v pořádku.