Vincent van Gogh
3. 10. 2012 – 17. 3. 2013
Sny o Japonsku
Pařížská Pinacothéque hostí unikátní projekt, jde o dvě kontinuálně probíhající výstavy, které mají ozřejmit inspirační zdroje jednoho z nejslavnějších malířů všech dob Vincenta van Gogha a zároveň vzdát holt jeho japonskému kolegovi.
Když v roce 1853 spatřil Vincent van Gogh v holandském Zundertu světlo světa, byly hranice Země vycházejícího slunce ještě pro cizince uzavřené. To se změnilo o rok později, kdy si komodor Matthew Perry vynutil otevření zdejších přístavů americkým obchodníkům. Následně došlo ke zhroucení šógunátu a znovuobnovení císařství. Netrvalo to dlouho a japonské umění si našlo cestu na starý kontinent. Stalo se tak díky pařížské Světové výstavě v roce 1867, po jejímž skončení začaly do Francie a nejen tam proudit japonské tisky.
S těmi se van Gogh poprvé setkal zřejmě již během svého působení v Antverpách v roce 1885. O rok později se pak přestěhoval do Paříže, do malého domu na Montmartru, odkud to měl jen pár krůčků do obchodu s exotickým zbožím, který velmi rád navštěvoval. A o co že v něm nejčastěji kupoval? Právě japonské tisky, jichž záhy nasbíral přes čtyři sta a které se staly inspirací pro jeho další tvorbu. Důkazem mohou být i čtyři desítky obrazů, jež jsou nyní k vidění v prestižní výstavní síni Pinacothéque de Paris.
Vzhledem k tomu, že van Gogh neměl prostředky a snad ani touhu spatřit skutečné Japonsko, rozhodl se ho trochu paradoxně hledat na jihu Francie, konkrétně v Arles, kam se přestěhoval v roce 1888, a kde namaloval řadu krajinek. Právě v nich je zřejmě nepatrnější vliv, jaký na něj japonské sytě barevné grafiky měly. Plátna jsou totiž plná rozkvetlých stromů posetých drobnými světlými kvítky. Ještě během pařížského pobytu navíc van Gogh stihnul namalovat několik autoportrétů, na nichž se zobrazil před stěnou pokrytou japonskými motivy. Dokonce začal nejzdařilejší práce ze Země vycházejícího slunce kopírovat. Byly mezi nimi zejména grafiky Utugawy Hirošigeho, jimž je věnovaná druhá část expozice.
Hirošige byl o generaci starší než Vincent van Gogh. Narodil se již v roce 1797 a celý život tak v podstatě prožil za šógunátu. Jeho otcem byl nepříliš významný a bohatý hasič chránící před požárem hrad Edo. Tuto práci později začal vykonávat i mladý Hirošige. Vzhledem k tomu, že rezidenci moc často plameny nezachvacovaly, měl relativně hodně volného času, který mu umožnil vrhnout se také na malování, respektive na vytváření grafik. Právě s nimi záhy dosáhl mimořádného úspěchu. Van Gogha později nejvíce nadchly ty, v nichž Hirošige zpodobnil stylizovanou výrazně kolorovanou krajinu často doplněnou o ploužící se poutníky. Řada z nich je samozřejmě v Pinacothéque k vidění. Pohříchu jde přitom o první velkou pařížskou expozici věnovanou tomuto japonskému velikánovi, který se v závěru života dal na dráhu mnicha a zemřel zřejmě na choleru.
Hodnocení:
Už jen fakt, že je na výstavě k zhlédnutí čtyřicet van Goghových obrazů, by sám o sobě měl stačit k její návštěvě. Expozice však nabízí mnohem víc. Hledá van Goghovy inspirační zdroje a propojuje jeho malby s pracemi japonského mistra Utugawy Hirošigeho.
Výstava potrvá od 3. 10. 2012 – 17. 3. 2013
Kde:
La Pinacothèque de Paris
28, place de la Madeleine
75 008 Paris
Otevřeno:
denně 10.30 – 18.00
Vstupné:
Plné: 17,- eur
Snížené: 14,- eur
94%
Jan Perniš
Tak na tuhle výstavu bych se určitě zašel podívat!
To jsem vůbec netušila, že se van Gogh při práci na svých obrazech inspiroval japonskými grafikami.