Vladimír Skrepl
6. 3. 2009 – 28. 6. 2009
Jako v zrcadle
Pokud se v těchto dnech rozhodnete navštívit Pražákův palác Moravské galerie v Brně a u pokladny zvolíte lístek na expozici prací Vladimíra Skrepla…
… hned u vstupu vás uvítá triplet grandiózních pláten.
Stylový uvítací výbor, jež mává mnohobarevnými praporky na počest první veřejné a takto rozsáhlé výstavy svého autora na půdě muzejního charakteru, však není první záležitostí, s níž se v kontextu s výstavou setkáte. Jakýmsi předvojem expozice je pověst o trojici maleb vzniklých loňského roku s názvem Miss Kosmos, B. Š. a především pak odkazy na kauzu Kuřim.
Výtvarník, hudebník, performer a pedagog, to vše ztělesňuje Vladimír Skrepl, narozený 18. září 1955 v Jihlavě. A nejen to. Na české kulturní scéně se tento fenomén objevuje přibližně od osmdesátých let minulého století. Ač kulturní teoretik spíše než studovaný malíř, doposud výrazně oslovuje další a další generace skrze výuku na Malířské škole II Akademie výtvarných umění v Praze a především pak svou inspirativní tvorbou. U této příležitosti se také Spolek přátel Moravské galerie a Moravská galerie v Brně rozhodli v roce 2008 udělit Vladimíru Skreplovi Cenu Michala Ranného. Zmíněné ocenění je udělováno již od roku 1999. Od roku 2006 je pak výhradně určeno osobnostem, jež svým myšlením a dílem ovlivňují nastupující generace právě tak, jako to za života činil Michal Ranný osobně (1946 – 1981).
Aktuální výstava obrazů Vladimíra Skrepla s názvem Jako v zrcadle je tvořena zejména díly z posledních dvou let. Pokud budeme výstavní síní postupovat ve směru expozice, nalezneme zde kromě obrazu Barbory Škrlové mnoho dalších neokázalých maleb s výraznou autorskou tečkou. Množství barev nanášených v hutných vrstvách se náhle dokáže transformovat v linie, jež nám nejasně evokují reálné postavy. Pocity, jež zažíváme při setkání s těmito existencemi a jejich emocemi, jsou velmi silné a naprosto konkrétní. Práce jako Modrý spasitel, Princezna, či Černá vdova dokáží v návštěvnících vyvolat nepříjemné pocity čerpané mnohdy z osobních zkušeností. Často nám mohou připomenout naše vlastní zlé vzpomínky, nebo traumata z dětství.
Mimo maleb se máme možnost v prostorách galerie setkat také s autorovými kresbami. Osloví nás také šest originálních instalací, jež byly vytvořeny speciálně pro výstavu v Moravské galerii.
Skreplova díla mají společnou vlnu, po níž plují, a jíž je bezpochyby silná expresivnost. Kontextualita jeho uměleckých výtvorů nás zavádí do našich vlastních sociálních poměrů a niterných vzpomínek. To vše činí Vladimír Skrepl prostřednictvím „nevinné“ techniky malby napodobující dětský styl výtvarného vyjádření (příkladem může být místnost, kde je celá zeď ověšena počmáranými plakáty popových hvězd, silné vrstvení barev či nerovnoměrné proporce lidských i zvířecích těl).
Hodnocení:
Vystavované práce, které si budete moci v rámci expozice prohlédnout, vyjadřují silné emoce získané při setkávání se všedními záležitostmi, které na člověka v dnešní společnosti působí. Návštěva Pražákova paláce není vhodná pro ty, jež nemají v oblibě snímky klasické německé tvorby dvacátých let či jiná obdobně působivá díla. Rozhodně ji nelze doporučit těm, kteří se právě nacházejí ve špatném psychickém rozpoložení. Tato expozice vás bezpochyby nenechá chladnými, buďto vás nadchne, nebo vyžene z výstavní síně pryč.
Výstava trvá od 6. 3. 2009 – 28. 6. 2009
Kde:
Pražákův palác, Husova 18
Moravská galerie v Brně
Otevřeno:
středa – neděle 10.00 – 18.00
čtvrtek 10.00 – 19.00
Vstupné:
Plné: 80,- Kč
Zlevněné: 40,- Kč
70%
Tereza Klečková
Tváří se to jako umění, ale umění to není. Co je to? – Skrepl! Je to jeden z mnoha dnešních autorů, který svojí absolutní uměleckou neschopnost skrývá za postmoderní témata. Ale to mu nezbaštíme, ne?