Vladislav Mirvald
16. 9. 2011 – 27. 11. 2011
Šedesátá
Abstrakce je pojem, kterým mnozí lidé naprosto opovrhují, jiní jej bezmezně zbožňují. Pakliže patříte k oné druhé skupině, pak si jistě nenechte ujít právě probíhající pražskou výstavu v prostorách Musea Kampa.
Expozice s názvem Šedesátá je věnována doposud málo známým dílům jedné z klíčových osobností českého výtvarného umění, Vladislavu Mirvaldovi.
Práce autora, jehož umělecké počátky byly spojeny s kubismem, jsou na výstavě seřazeny chronologicky a vznikaly v rozmezí let 1962 až 1969. Vladislav Marvald byl neúnavný výtvarný experimentátor, poněkud izolovaný od tehdejšího uměleckého dění, který svůj původní zájem o přírodu a krajinářství dokázal pomocí svébytných výtvarných technik proměnit v nejrůznější geometrické kompozice s prostorovými efekty. V rámci expozice si tak návštěvníci budou moci prohlédnout jak Mirvaldovy abstraktní krajiny z počátku šedesátých let, tak abstraktní plátna z konce této dekády.
Kurátor výstavy, Tomáš Pospizsyl, označil tohoto umělce termínem „privátní modernista“. Jedním z hlavních mezníků v autorově díle byla metoda tzv. kaňkáží spočívající v nanášení drobných kapek tuše na vlhké papíry. Výsledkem jsou obrazy napodobující vzorníky nebo chceme-li herbáře, které měly ilustrovat vlastnosti Brownova chaotického pohybu částic. Vladislav Mirvald k výše popsané metodě řadí i tzv. lettristické kaňkáže, jež zpodobňují písmo latinské abecedy i asijských znaků. Neméně zajímavý je i cyklus s názvem Závoje, který si mohou návštěvníci Musea Kampa také v rámci expozice prohlédnout. Autor zde použil textilii nalezenou na lounském hřbitově, kterou posléze namáčel v barvě, otisknul ji na čtvrtky papíru a doplnil kresbou či kaňkážemi.
Od roku 1964 již však veškerá umělcova díla ovládla geometrická abstrakce. Nejprve se jednalo pouze o diagonály a osy, o rok později se k nim začaly řadit i nejrůznější kružnice a válcové plochy s optickými efekty. Vladislav Mirvald, který kromě výtvarné výchovy vystudoval i deskriptivní geometrii, vnímal tyto geometrické kompozice jako díla s duchovním obsahem. Jedná se o jakýsi dialog umělce s přímým řádem geometrie, jenž dokáže i nezávislého pozorovatele do této konverzace nepozorovaně vtáhnout.
Díla významného českého výtvarníka, který velkou část svého života prožil v severočeských Lounech, kde také v roce 2003 zemřel, si můžete v Museu Kampa prohlédnout až do 27. listopadu letošního roku.
Hodnocení:
Výstava děl Vladislava Mirvalda je určena především zájemcům o současné a abstraktní výtvarné umění. Přestože se jedná o velmi komorní expozici děl vytvořených před téměř padesáti lety, mnohé z nich by mohly bez problémů konkurovat těm dnešním, vytvořeným pomocí moderních počítačových technik. Z tohoto úhlu pohledu je dílo Vladislava Mirvalda velmi nadčasové a zajímavé nejen pro výtvarné kritiky a kunsthistoriky, ale i pro širokou veřejnost.
Kde:
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 503/2,
118 00 Praha 1
Otevřeno:
denně 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 90,- Kč
Snížené: 45,- Kč
90%
Šárka Lebedová
Myslím, že pan Mirvald je neoprávněně opomíjený génius české malby a proto jsem ráda, že mu Museum Kampa přichystalo tak pěknou expozici jeho vynikajících děl.
Výstava se mi také velmi líbila.
Nechámu, co se komu na těchto abstraktních čmáranicích, respektive kaňkách líbí. To by zvládlo namalovat i malé děcko.
Právě, že nenamalovalo!