Vločky z připravované sbírky Igora Malijevského
V pořadí již třetí básnickou sbírku se letos chystá vydat nepřehlédnutelný český básník a umělec Igor Malijevský. Jmenovat se bude Zimní království a spatřit světlo světa by měla v první polovině letošního roku. Ačkoli bude soubor na pultech tuzemských knihkupectví k dostání až za několik měsíců, již nyní si díky našemu portálu můžete přečíst několik vybraných básní, které se ve sbírce objeví a udělat si tak lepší představu o tom, v jakém duchu že se Malijevského Zimní království ponese.
Podobně renesanční osobnost, jakou je Igor Malijevský, byste v dnešním světě hledali jen velmi těžko; možná, že dokonce marně. Brzy šestačtyřicetiletý pražský rodák se totiž po dokončení gymnázia vrhnul na studium teoretické fyziky, které na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy úspěšně dokončil v roce 1993. Souběžně s tím však již v té době docházel na filozofickou fakultu a zajímal se o obecnější problémy lidského bytí. Ještě pestřejší byl následně Malijevského profesní život. Postupně totiž vystřídal velké množství dosti rozdílných zaměstnání. Nějakou dobu se živil jako hlídač čerpadla, později jako správce počítačové sítě, učitel fyziky, redaktor v Literárních novinách, nebo učitel tvůrčí fotografie na základní umělecké škole. Od roku 2003 je na volné noze. Právě v tomto období se začíná Igor Malijevský prezentovat jako básník. V nakladatelství Protis mu vychází prvotina Bělomorka, následovaná o dva roky později povídkovým souborem Družba. „Psát básně jsem začal asi až kolem třiadvaceti let. Do té doby jsem si myslel, že svět pochopím skrze rovnice,“ nechal se autor před časem slyšet v jednom rozhovoru.
Na umělecké scéně se Malijevský neobjevil až na začátku nového tisíciletí. Tehdy už šlo o etablovaného tvůrce; ovšem v úplně jiném oboru. Už od roku 1996 se totiž bylo možné na nejrůznějších místech, u nás pak zejména v novinách a na přebalech některých knih, setkat s autorovými černobílými fotografiemi, které jinak vystavuje především v zahraničních galeriích v USA, Číně, Jižní Koreji, aj. Jeho fotografie jsou dnes součástí významných zahraničních uměleckých sbírek a muzeí. „Vlastně jsem nikdy nechtěl být fotograf. Jsou chvíle, kdy je vyjádření obrazem přímočařejší a případnější než slova. Krátce po tomhle zjištění, někdy zkraje roku 1998, jsem odjel do Berlína, kde jsem nějakou dobu přebýval v ateliéru uměleckého fotografa Reiharda Gorna,“ vysvětluje Malijevský. Aby toho nebylo málo, stal se později pražský rodák také členem Svazmapu a frontmanem hudebně recitační formace Hlinomazův Apetit. Společně s Václavem Kahudou navíc nyní na stanici Český rozhlas Vltava uvádí pořad Čajovna s podtitulem Večerní škola a konečně je i spolutvůrcem literárního kabaretu EKG, jemuž vdechnul život společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem. „Domnívám se, že EKG je prostor, který by české literární scéně chyběl. Už proto, že se pokoušíme prezentovat i autory, kteří zatím nejsou všeobecně známí. Hned zkraje u nás četli Marek Šindelka, Ondřej Buddeus a z mladších třeba Marek Chalupa,“ dodal pětačtyřicetiletý umělec.
Zatím poslední knihu publikoval Igor Malijevský před dvěma lety. Vydalo mu ji nakladatelství Argo pod názvem Měsíc nad řekou Tejo. Kniha je sbírkou krátkých textů, z nichž nemalá část zazněla během autorských čtení v literární show EKG. „Ty povídky jsem tam četl, ale většina z nich vznikla autonomně, nebo je EKG jenom katalyzovalo,“ dodává básník. Rok předtím vyšla autorovi netradičně laděná publikace Hladová kuchařka obsahující stovku nejlevnějších receptů z tradičních českých surovin, jako jsou brambory, zelí, či květák. Považovat ji lze za svého druhu protipól ke slavné surrealistické kuchařce Salvadora Dalího. Španělský malíř totiž už od útlého dětství chtěl prý být kuchařkou, což se mu nikdy nepodařilo. V roce 1973 proto alespoň vytvořil unikátní ilustrovanou knihu receptů. Ta je však plná nákladných opulentních pokrmů jako je třeba pečený páv s křepelkou, nebo avokádový toast s jehněčími mozečky. Letos by měla Igoru Malijevskému vyjít v pořadí třetí básnická sbírka. Jmenovat se bude Zimní království a na pulty českých knihkupectví ji přinese nakladatelství Milan Hodek/Paper Jam. Ze souboru si níže můžete přečíst trojici básní, která nás v redakci nejvíce zaujala. Další podrobnosti najdete na oficiálních stránkách autora.
Několik posledních dní
mi svítí oknem do kupé
Zapisuji si je po paměti
abych nevyšel ze cviku
i když je čas být s tebou
i když je čas být spolu
v podkroví nad Prahou
To jen já jsem pořád někde jinde
chvíli u Rýna
chvíli pod Špilberkem
Jsem zahřátý na vysokou teplotu
tak kmitám po Evropě
jako pominutý
ale už brzy bude zima
napadne sníh
a my zatopíme v kamnech
V rozkvetlém parku
posedávají časované dvojice
šeptem se věnují
patosu pohlavní filosofie
v rozkvetlém parku
tikání a vzdechy
už se mi všechno slilo
paměť mi přestala sloužit
a slova se pomíchala
už se mi všechno slilo
bezmezným deštěm
na jehož druhém konci
mokneš ty
Žlutý označovač lístků
Prší
a fouká
a loď se kymácí
ze strany na stranu
Jen žlutý označovač lístků
ti říká
ještě jsi nevypadl ze systému
Žlutý označovač lístků
poslední jistota
a naděje
Modlíš se k němu
aby kapitán neslyšel
Jak trapné
ve chvíli
kdy velmi křehká loďka
jde velmi zvolna ke dnu
Působivé texty. Až sbírka vyjde, určitě si ji přečtu.