Vychází Orwellův román 1984 s ilustracemi Jaroslava Róny
Před pár dny, během veletrhu Svět knihy, představilo renomované tuzemské nakladatelství Argo bibliofilii románu 1984 britského spisovatele George Orwella. Kniha by měla spatřit světlo světa na začátku nadcházejícího měsíce. Vedle mimořádného literárního zážitku okouzlí vydání i svým jedinečným grafickým zpracováním. Román totiž svými ilustracemi doprovodil významný český výtvarník Jaroslav Róna.
Čtyřdenní festival Svět knihy, letos zaměřený na literaturu a kulturu Egypta, který uzavřel o víkendu své brány, nabídl zajímavý program i řadu působivých knižních novinek. Zřejmě nejvýraznější pozornosti se nakonec dostalo prezentaci připravovaného vydání legendárního díla 1984 levicově smýšlejícího novináře a romanopisce George Orwella, jenž se však později stal velkým kritikem komunistického režimu, který zkarikoval v neméně slavném románu Farma zvířat. Kromě představení plánované bibliofilie z dílny nakladatelství Argo bylo v rámci veletrhu rozdáno také několik prestižních literárních cen. „Za přesná básnická pozorování, drzá a drsná gesta,“ si Cenu Jiřího Ortena, pojmenovanou po mladém tragicky zesnulém prvorepublikovém básníkovi, odnesla taktéž velmi mladičká studentka Alžběta Stančáková za svou sbírku Co s tím. Udělena byla na Světu knihy také Cena Česká kniha 2015. Získal ji Matěj Hořava za soubor povídek Pálenka, za nějž si předtím odnesl Magnesii Literu v kategorii objev roku. Cenu čtenářů v rámci České knihy dostal David Vaughan za novelu Slyšte můj hlas, v níž se autor britského původu vrací do Československa konce 30. let a zabývá se v ní rolí rozhlasu v této těžké době.
O některou z cen Magnesie Litera se příští rok zřejmě bude ucházet i připravované vydání románu 1984. To se objeví na pultech českých knihkupectví již za pár dní, na začátku měsíce června. K dostání bude ve dvou verzích, v běžném, které bude normálně k dostání na prodejnách a v limitované edici. Ta bude čítat 100 kusů podepsaných autorem obrazového doprovodu. Vizuálně neotřelé bude speciální vydání již na první pohled. Jeho desky totiž budou vytvořené z šedivého hliníku a v horní části ponesou výrazný zaoblený vzor připomínající plynovou masku od Jaroslava Róny. „Kniha je i výtvarným objektem, který se stane skutečnou chloubou každé knihovny,“ dušuje se vedení Arga. Nakladatelství se publikaci Orwellova nepříliš rozsáhlého díla věnuje dlouhodobě. Od roku 2008, kdy na trh uvedlo bilingvní vydání Farmy zvířat, stihlo do dnešního dne vydat celkem devět knih, včetně esejů a deníků tohoto slavného rodáka z bengálského Motihari. Román 1984 spatří světlo světa pod hlavičkou tohoto zavedeného nakladatelství již potřetí. Naposledy ho Argo publikovalo v loňském roce.
Také s vydáváním bibliofilií má vydavatelství již relativně bohaté zkušenosti. Limitovanou edici před několika lety otevřely Mrtvý holky Miloše Urbana v osobité úpravě Pavla Růta. Dnes již 47letý výtvarník a ilustrátor tehdy pro knihu zvolil netradiční obal, který se sestával z dřevěné krabičky a dívčích kalhotek. Loni Argo u příležitosti filmové premiéry posledního dílu Hobita připravilo tento titul také ve speciální knižní edici čítající 66 ručně vázaných výtisků v černé kůži a 134 výtisků v plátěné vazbě. Knihy na papíře chamois classic, které jsou stále ještě k dostání, obsahovaly i autorovy ilustrace. Letos již stihl edici obohatit svazek Havel někdejšího poradce prvního polistopadového prezidenta Michaela Žantovského. V druhé polovině roku by pak nakladatelství chtělo přijít na trh s další bibliofilií Johna R. R. Tolkiena, tentokrát věnovanou prvnímu dílu Pána prstenů nazvanému Společenstvo prstenu.
S pracemi na grafické úpravě 320 stran dlouhého dystopického románu 1984 začal Jaroslav Róna již na konci loňského roku. V lednu toho letošního se tak mohl v České televizi pochlubit první ilustrací z celkem jedenadvaceti, které budou kromě autorova podpisu limitovanou verzi doprovázet. Jak je ze zveřejněných obrázků patrné, černé pochmurné scenérie podle všeho ještě více prohloubí onu neradostnou atmosféru, jež z knihy na čtenáře takřka na každé stránce vyvěrá. Není se ani čemu divit. Orwell totiž společně s Franzem Kafkou, jemuž Jaroslav Róna před časem vytvořil působivý pomník v centru Prahy, patří mezi nejoblíbenější literáty významného českého sochaře. Podle vlastních slov chtěl Orwellovu zemi Oceánii nakreslit již před patnácti lety, dostal se k tomu ovšem až nyní. Není jistě bez zajímavosti, že prodlouženému „oku“ režimu dal Róna podobu básníka Majakovského. „Plnil přesně tuhle roli pro Stalina – velký talentovaný duch a zároveň flétnista lákající krysy,“ myslí si sochař. Ilustrace, které čtenáři v knize najdou, schválila i Orwellova rodina, podle jejíchž členů velmi přesně vystihují autorův záměr. Zatímco běžné vydání knihy přeložené Petrou Martínkovou by mělo zájemce vyjít na 398 korun, jeden výtisk ze speciální edice bude již výrazně dražší. K dostání by měl být za 4 až 5 tisíc. Přesná částka zatím nebyla zveřejněna. Předobjednat si román je možné na www.argo-bibliofilie.cz.
Kniha vypadá po všech stránkách zajímavě. Jen ta cena bibliofilie je dost vysoká. Na druhou stranu asi nejde o nic zvláštního u těchto sběratelských edicí.
Je trochu zvláštní, že se Argo do bibliofilie pustilo pouhý rok poté, co na trh uvedlo „normální“ verzi knihy. Snad je to tím, že je o tento román u nás takový zájem…
Podnětná kniha jak svým obsahem, tak grafickým ztvárněním. Jen houšť.