Vyjde kniha rozostřených snímků Václava Havla
Před pár týdny díky internetové kampani získal Jan Švankmajer prostředky na natočení dalšího filmu. Jiný startovací projekt nyní zase umožní vznik neotřelé publikace o někdejším prezidentu Václavu Havlovi.
Od narození našeho prvního polistopadového prezidenta letos uplyne osmdesát let. U příležitosti tohoto jubilea se Knihovna Václava Havla rozhodla uspořádat řadu divadelních představení, přednášek, autorských čtení, filmových projekcí, diskusí, výstav a happeningů. V říjnu by navíc měla spatřit světlo světa publikace nazvaná Václav Havel: Zápisky obviněného. Jde o knihu přinášející dosud neznámé deníkové záznamy budoucí hlavy státu, které Havel pořídil během několika měsíců vyšetřovací vazby, v níž se ocitl po zveřejnění Charty 77. Kromě faksimile nedávno objeveného diáře bude publikace doplněna o doprovodné texty Martina Palouše nebo Michaela Žantovského. „Diář z jednoho z nejdramatičtějších období v Havlově životě přispívá k lepšímu chápání cíleného útoku moci na nekonformního spisovatele, jeho tehdejšího duševního rozpoložení, jeho myšlenkového i společenského okruhu a mučivého dilematu, před nějž byl postaven,“ vysvětlil důležitost zápisků spoluautor knihy Michael Žantovský.
Knihovna se vedle toho pustila do dalšího zajímavého projektu. Nedožité Havlovo jubileum by ráda připomněla i skrze fotografickou knihu sestavenou výhradně ze snímků neprofesionálních fotografů. Prostředky na ni před nedávnem získala díky crowdfundingové kampani na webu hithit.cz. Publikace by měla vyjít 5. října a obsahovat desítky amatérských fotografií Václava Havla, které mu v prvních letech prezidentování zaslali lidé. Řada snímků v ní bude rozostřených či pomačkaných. Jmenovat by se měla Hele, Havel! „Získanou podporu bychom velice rádi využili na kvalitní grafickou úpravu a tisk knihy,“ prozradili její tvůrci. Pomocí kampaně se jim podařilo získat přes 220 000 korun. Podobně jako v případě Švankmajera i v tomto případě čekají na dárce zajímavé odměny. Zatímco ti, co přispěli sto či tři sta padesáti korunami, si od pořadatelů odnesou placku Hele, Havel, nebo zmíněnou knihu, ti nejštědřejší mecenáši se dočkají skutečných lahůdek. Na ty, co na vznik knihy dali 6000 korun, čeká fotografický portrét od Ondřeje Němce, za 7500 korun sklenka vína v Knihovně Václava Havla a ti největší dárci se dočkají vstupenek na světovou premiéru aktovky Václava Havla a Pavla Kohouta a večeře v Knihovně Václava Havla.
Kulturních akcí připomínajících Václava Havla momentálně probíhá více. Ve vratislavské Kongresové hale od konce července běží výstava nazvaná Václav Havel na dosah ruky. Tvoří ji fotografie Oldřicha Škáchy. Expozice přibližuje nejen osobnost našeho prvního polistopadového prezidenta, ale život v zemích sovětského bloku v sedmdesátých letech uplynulého století. Kromě toho je ve Vratislavi k vidění ještě jedna „havlovská“ výstava. Koná se v Galerii Centra kultury a jsou na ní ke spatření snímky nejen Oldřicha Škáchy, ale i Alana Pajera, Bohdana Holomíčka a P. Fialky. Její záběr je výrazně užší, než v prvním případě. Expozice se totiž soustředí na Havlovo prezidentské období. Další zajímavá přehlídka se teprve rozběhne. A konat se bude tentokrát u nás. V Knihovně Václava Havla bude 21. srpna zahájena expozice nazvaná Nejdelší noc. Na ní se návštěvníci budou moci seznámit s novými fakty o vojenském obsazení Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968 a o jednotlivých fázích vojenských příprav a politického zajištění celé akce. Vůbec poprvé si zde budou moci lidé prohlédnout snímky v Rakousku žijící nizozemské fotografky Okky Offerhaus, které v roce 2011 získal Národní archiv.
Obě dvě knihy vypadají velmi zajímavě. Je dobře, že se po smrti někdo neustále stará o Havlův odkaz. Mám samozřejmě na mysli Knihovnu Václava Havla. Byl to jeden z mála skutečně světových Čechů…
Na nová fakta o vojenském obsazení Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968 jsem dost zvědavý. Tato část dějin mě nesmírně fascinuje a rád se o ní dozvím něco nového.
Myslím, že Havla bylo dost už za života. Nechal bych ho být a už byl ho neexhumoval. Je to přiživování se na jeho mrtvole.