Vyroste v Písku elegantní lávka od Josefa Pleskota?
Přestože renomovaný český architekt Josef Pleskot vypracoval návrh nové lávky pro jihočeský Písek již v roce 2013, stavba dodnes spojuje oba břehy řeky Otavy jen na papíře. Zdá se však, že by se v dohledné době přeci jen mohla dočkat realizace. Jak ovšem dodává nynější starostka města Eva Vanžurová, lávka v Písku vyroste jen v případě, že se na její stavbu podaří sehnat peníze z evropských dotací.
S nápadem propojit pěším můstkem sídliště Hradiště a lokalitu Svatého Václava přišel před dvěma lety tehdejší starosta města, Ondřej Veselý. „Když se chcete projít kolem řeky a využít stezku po obou stranách řeky, je to v současné době značně obtížné. Díky lávce by mohlo vzniknout korzo Ostrov – Svatý Václav – Hradiště. Navíc by spojila lyžařský svah, stezky, sportoviště a plovárnu. Vznikla by tak zajímavá sportovní oblast,“ vysvětlil lídr písecké ČSSD důvody, proč by rád na okraji města inicioval vznik nevelké mostní konstrukce. O výstavbě lávky v daném místě se přitom uvažovalo již za minulého režimu. Po válce totiž na břehu řeky Otavy vyrostl obří areál textilního závodu Jitex, kam se lidem z ostatních částí Písku, zejména pak z Václavského předměstí špatně dostávalo. Zůstalo však jen u úvah. Uskutečnit dávný plán se na začátku roku 2013 pokusil Ondřej Veselý. Vypracováním návrhu budoucí lávky byl bez předchozího výběrového řízení pověřen jeden z nejvýznamnějších tuzemských architektů současnosti, písecký rodák Josef Pleskot, jehož budovy mnohokrát v minulosti získaly titul Stavba roku.
„Do takové soutěže se nikdy nepřihlásí velký architekt. Budou to spíše mladí a méně renomovaní. Já jsem chtěl, aby tu Pleskot jako místní rodák něco udělal. Lávka byla jediné, na co jsme ho chytili,“ objasnil Ondřej Veselý pohnutky, které ho vedly k vypsání veřejné zakázky bez výběrového řízení. Model lávky přes Václavský jez představil veřejnosti Josef Pleskot již 24. října roku 2013 v nově zrekonstruované písecké Sladovně. Jeho návrh počítal a nadále počítá s výstavbou jednoduché, zároveň ovšem i velmi promyšlené a efektní ocelové konstrukce zavěšené na dvou pilířích. Lávka má být navíc zalomená a vycházet ze tří os. První je dána polohou kostela sv. Václava, druhá směřuje na vrchol Hradiště a třetí je kolmicí na lávku v ose řeky. „Zalomená výsledná trasa využívá výhledů jak směrem ke kostelu sv. Václava, tak naplno výhledů ke kultovnímu vrchu Hradiště. V průniku obou os vzniká mostní podpora, která má tvar jakéhosi ostrůvku – vyhlídkového balkonu nad řekou, kde je možné se zastavit, rozhlédnout se a poklábosit,“ vysvětlil Josef Pleskot na besedě s obyvateli města. Při přípravě projektu věnoval architekt velkou pozornost také předmostí. Na václavské straně se to kupříkladu projevuje plánovanou výstavbou rampy a pobytovým schodištěm. Podle propočtů měla stavba lávky vyjít na 27 milionů korun.
S nápadem vybudovat přes Václavský jez působivý ocelový můstek ovšem starosta Ondřej Veselý velmi rychle narazil. Proti se postavila nejen opozice, ale i část koaličních zastupitelů. „Je potřeba v prvé řadě realizovat takové projekty, které řeší potřeby většiny občanů města, i když to leckdy nejsou akce na první pohled příliš viditelné nebo nepřinášejí tak velkou popularitu. Jsme přesvědčeni, že lávka přes Otavu není v současné době prioritou,“ nechala se před dvěma lety slyšet opoziční politička Eva Vanžurová. U části zastupitelstva se možná projevil i strach, aby projekt nedopadl podobně problematicky jako výstavba futuristické lesovny Na Flekačkách od jiného významného českého architekta, Martina Rajniše. Nejenže se náklady na vznik dřevostavby vyšplhaly na dvojnásobek původní ceny, ale po dvou letech bylo nutné objekt z velké části opravit. Proti stavbě lávky se navíc záhy postavila část obyvatel Václavského předměstí. „Jak to tak bývá, v čele té „vlny“ stál hlavně jeden člověk, který se na lávku nechtěl dívat ze své zahrádky. Byl to malíř Dalibor Říhánek. Ten ovlivnil pár dalších,“ uvedl speciálně pro náš web Josef Pleskot. Zastupitelé proto po dlouhé debatě a následném hlasování nezařadili výstavbu můstku do městského rozpočtu na následující rok.
Starosta Ondřej Veselý se i přesto pokoušel projekt nadále udržet při životě. I díky jeho přičinění zřejmě získala lávka v roce 2014 územní rozhodnutí a byly učiněny další kroky nutné k získání stavebního povolení. Toho se ale lávka dodnes nedočkala. Starosta Veselý přitom předpokládal, že v roce 2015 by se mělo nejen začít s jejím budováním, ale měli se po ní už projít první lidé. Žel nestalo se tak. Na sklonku roku 2014 proběhly komunální volby, po nichž musel Ondřej Veselý opustit svůj post. ČSSD sice pod jeho vedením volby vyhrála, většinu v zastupitelstvu ale nakonec získala koalice složená z Jihočechů, TOP 09, ANO, Píseckých patriotů, Volby pro město a ODS. A novou starostkou se stala někdejší ředitelka Základní školy E. Beneše Eva Vanžurová. Mohlo se proto zdát, že nové vedení města dá od návrhu ruce pryč. Ačkoli projekt lávky na několik měsíců ustrnul, nyní se zdá, že by přeci jen mohl být uskutečněn. „Město Písek má pro toto volební období stanovené priority ve svém investičním programu a stavba lávky tam není uvedena,“ prohlásila sice pro naše internetové stránky paní Vanžurová, zároveň ale dodala, že chce „dokončit projektovou přípravu lávky, abychom byli připraveni, pokud by se objevila možnost získání dotace.“ Navíc je podle písecké starostky nutné projekt podrobně projednat s těmi, kteří na obou koncích plánovaného přemostění žijí a kterých se stavba logicky nejvíce dotkne.
Z výše zmíněného vyplývá, že výstavbě můstku přes Václavský jez se nynější koalice nebrání. Podmiňuje ji ovšem získáním dotace z EU, což by vzhledem k renomé Josefa Pleskota, potřebnosti stavby, jejímu praktickému a zároveň i vysoce uměleckému ztvárnění a odpovídající ceně, nemělo představovat výraznější problém. Slavný písecký rodák a držitel ocenění Architekt roku 2014 navíc se starostkou již podepsal dodatek k původní smlouvě. V březnu roku 2016 by měl být projekt dokončen pro stavební povolení, které podle všech indicií získá. „Odbor investic a rozvoje se snaží najít vhodný dotační titul a v případě, že akci bude možno alespoň částečně financovat z dotačních prostředků, může být tato zařazena k realizaci do rozpočtu města v následujících letech,“ dodala Vanžurová. Ačkoli si někteří obyvatelé Václavského předměstí přáli, aby můstek vyrostl o 200 metrů dále po proudu, nynější návrh s podobným posunem nepočítá. „Lávka bude jen asi o deset centimetrů širší,“ zmiňuje Josef Pleskot jedinou úpravu, kterou musel v návrhu provést. Zdá se tedy, že vše směřuje k happy endu. Můstek sice určitě nespatří světlo světa letos, jak bylo původně v plánu, přes Otavu by se ale mohl klenout za dva, nebo za tři roky. „Pevně věřím, že lávka bude něco znamenat hlavně pro obyvatele Písku, přinese jim radost z nové promenády,“ doufá autor, který se po Václavském splavu sám mnohokrát procházel. A kdo ví, třeba se stane i Stavbou roku…
Návrh se mi moc líbí, takže budu velmi ráda, když lávka v Písku nakonec vyroste. Bude to ale ještě podle mě náročné. Známe politiky. Sliby – chyby.
Já osobně tedy s výstavbou lávky z několika vážných důvodů nesouhlasím. Jednak je nedaleko most a proto nevidím důvod, proč by přes Václavský jez měl vést další. Navíc existuje řada důležitějších věcí, které je ve městě potřeba vyřešit. Ani architektonické řešení lávky mě přitom nijak výrazně nenadchlo. Jsou to podle mě jednoduše vyhozené peníze.
Projekt lávky za vyhozené peníze jednoznačně nepovažuji. Je na daném místě potřebný. Jak se píše v článku, už se o něm mluví víc jak půlstoletí, tak by bylo na čase přejít od řečí k činům. Návrh je navíc podle mě vkusný, decentní a lávka nabídne lidem i pěkné výhledy. Co víc si vlastně přát.
Lávka vypadá na první pohled dost výrazně, což nevím, jestli je vzhledem k jejímu umístění dobře. Na druhou stranu určitě lidem zjednoduší život.