Výstava obrazů Keithe Haringa
7. 4. 2007 – 28. 10. 2007
Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově představí obrazy známého amerického malíře a grafika Keithe Haringa. Poprvé se tak české veřejnosti naskýtá možnost seznámit se s díly jednoho z nejvýznamnějších umělců konce dvacátého století.
Výstava připravená ve spolupráci s ředitelkou newyorské Nadace Keithe Haringa Julií Gruen potrvá až do 28. 10. 2007. Návštěvníci si budou moci v rámci této výstavy prohlédnout 65 Heringových prací a více než 30 fotografií, přibližujících jednak projekty pro veřejný prostor, tak i jeho osobní život. Výstavní plochy Egon Schiele Art Centrum zaplní především černobílé kresby a obrazy vznikající v New Yorku v 80. letech dvacátého století inspirované pouličními graffiti. Budete tak mít možnost spatřit díla nepostrádající politický podtext, která již stihla bezprostředně oslovit miliony lidí na ulicích a v metru New Yorku.
Keith Haring zemřel 16.února 1990 ve věku pouhých 31 let na AIDS. Svoji popularitu v posledních letech svého života využíval pro boj proti této zákeřné nemoci.
Paralelně s výstavou Keithe Haringa organizátoři představí také vybraná díla pěti mladých umělců, žijících a tvořících v New Yorku: Midori Harima, Vadis Turner, Annysa Ng, Peter Maslow a Cassandra C. Jones.
Hodnocení:
Expozice nacházející se v Egon Schiele Art Centru představuje díla jednoho z mediálně nejznámějších umělců konce dvacátého století. Umožňuje nám seznámit se současným americkým výtvarným uměním a částečně tak pochopit, jak Američané vnímají svět kolem nás.
Vzhledem k profesní dráze Keithe Haringa – připomeňme jen, že původně navštěvoval kurzy grafického designu – a ke skutečnosti, že v roce 1986 po vzoru Andy Warhola otevřel svůj první Pop Shop na Manhattanu, kde prodával všechno možné, od triček a plakátů až po samolepky a odznáčky s vlastními kresbami, nabízí se nám otázka, zda-li v jeho případě skutečně jde o umělecká díla nebo jen o komerční produkty. V čem se od sebe liší Mickey Mouse od Walta Disneye a Mickey Mouse od Keithe Haringa? Zůstane z Haringova umění něco, po zániku těchto dnes typických amerických symbolů? Budou moci jeho díla v budoucnosti něco lidem říci? Není vlastně Keith Haring jen laciným komerčním grafikem, tvůrcem masového „umění“? Jak se o jeho umění vyjádřil jeden nejmenovaný český umělec: „Obrazy Keithe Haringa jsou jako dopravní značky. Také mají jen dekorativní charakter.”
Možná že tyto a podobné otázky vám budou kroužit hlavou, až budete opouštět výstavu jeho děl.Význam Keithe Haringa můžeme vidět v jeho snaze využívat podněty načerpané z věcí, předmětů, symbolů, které jsou součástí dnešního světa, zajímavá je především jeho inspirace pouličními graffiti.
Výstava potrvá od 7. 4. 2007– 28. 10. 2007
Kde:
Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově
Široká 71, 381 01 Český Krumlov
Otevřeno:
denně 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 120,-Kč
Děti, studenti, invalidé: (po předložení průkazu) 70,- Kč
Odkaz:
http://www.haring.com/
88%
Pavel Besta ml.
Is this information available in spanish somewhere? Thanks!
If you are interested in Keith Haring, you can find some information in Spanish on wikipedia website. But as far as the exposition is concerned, the information is available only in English and German (http://www.schieleartcentrum.cz/new/index.php?artid=0&lang=en&mode=normal). The official website (http://www.haring.com/) contains information in English as well. This article exists only in czech version.