Výstava Play přesídlila na rok do Broumova
Veleúspěšný interaktivní projekt Orbis Pictus Play míří nově do Broumova. Stejně jako na dalších místech republiky, i zde je dotýkání a užívání exponátů nejen povoleno, ale je klíčem k plnohodnotnému zážitku z celé expozice.
Výstava PLAY Broumovsko byla v textilní továrně VEBA zahájena v pátek 28. března, v den výročí narození Jana Amose Komenského. Právě budova přádelny v Broumově byla pro mnohé umělce, jejichž hravá díla jsou zde vystavena, velkou inspirací. Na ploše 4 500 m2 této textilní továrny vytvořil spoluautor projektu Petr Nikl spletitý labyrint z 1200 metrů tkanin, které vznikly právě v broumovské textilce. V zákrutech labyrintu je umístěno několik desítek uměleckých objektů. U žádného z nich však návštěvníci neuvidí cedulku „Prosíme nesahat!“ – naopak, všechny vystavené exponáty vybízejí ke hře, interakci a rozvíjí představivost.
„Takřka nekonečné bludiště nám v Broumově umožňuje vytvořit soubor mnoha herních hnízd, jež využívají a umocňují magický potenciál starobylé tkalcovny. Výstava je plně interaktivní, je určena všem bez rozdílu věku, nabízí aktivní tvůrčí prostředí plné překvapení, sebereflexe, imaginace a spoluhry,“ zve na výstavu Jiří Wald – zakladatel projektu Orbis Pictus, jehož je PLAY součástí. Ten už během čtrnáctileté éry navštívily 3 miliony návštěvníků z celého světa. Mezi vystavenými objekty jsou k vidění kousky od Milana Caise, Ondřeje Smeykala, Petra Lorence a mnoha dalších. Chybět samozřejmě nemohou exponáty od Petra Nikla. Některé z vystavených instalací byly již představeny v rámci předchozích výstav cyklu, jiné jsou nové, vytvořené speciálně pro současnou expozici.
Na Broumovsku bude výstava PLAY otevřena do konce února 2015. Pak bude putovat opět v trochu jiné podobě po dalších koutech Česka a svou cestu zakončí v roce 2023 v holandském Naardenu, kde je pohřben právě Jan Amos Komenský, jehož dílo bylo pro celý projekt inspirací. 1. května se k výstavě v Broumově připojí ještě samostatná výstava Sensorium na zámku v Adršpachu. Ta rozvíjí „dvanáct smyslů člověka“ tak, jak o nich přemýšleli a učili Jan Amos Komenský či Rudolf Steiner.