Warholova pražská výstava není tak úplně OK
Od poloviny června mají zájemci možnost prohlédnout si v centru Prahy, v domě U Bílého jednorožce, práce amerického malíře a grafika Andyho Warhola. Výstava, prostě nazvaná I´m OK, sice přináší jeho nejznámější díla, vyvolává ale i řadu otázek.
Tím největším lákadlem, které expozice nabízí, je bezpochyby sítotisková dílna Factory, v níž si příchozí mohou vyzkoušet technologii tvorby, jíž se Warhol zabýval a díky níž přivedl k životu své nejslavnější tisky. Čerstvě zrekonstruované prostory třetího patra renesančního paláce, kterému se říká U Bílého jednorožce, nebo také Trčkovský dům, kromě toho obsahují i klasickou sadu obrazů, které má většina lidí s Warholem spojených. Najdeme zde tak sítotisky, z nichž na nás hledí Marylin Monroe, Mao Ce-tung, či V. I. Lenin. Chybět samozřejmě nemohou ani plechovky Campbell´s soup. „Za vidění určitě stojí i Warholova slavná „kráva“ (The Cow), která je vytištěná na tapetovém papíře, nebo sbírka 25 kusů litografií Láska je růžová sušenka,“ dodává kurátor výstavy Miroslav Houška.
Prostor však dostávají také méně známé Warholovy práce. Příchozí návštěvníci tak mají možnost prohlédnout si kupříkladu 40 kusů z unikátní sbírky obalů na LP z let 1949 – 1987, jež sám Warhol navrhl a o více jak 20 let později (v roce 2008) knižně vydal Paul Maréchal. Možným překvapením pak může být i slavná deska Andy Warhol´s Velvet Undeground featuring Nico, která je doplněna o podpisy všech členů Velvet Underground, Nico a Andyho Warhola. Vedle toho zde najdeme také sérii reklamní plakátů pro Chanel a další komerčně úspěšné firmy. Vystaven je však i Warholův palubní lístek Sas Passanger Tiket. A proč že se vlastně výstava jmenuje „I´m O.k.“? Kurátor výstavy Miroslav Houška to objasňuje následovně: „Touto frází vždy Andy Warhol začínal text na pohlednicích své matce, které jí zasílal z cest po světě.“
Současná expozice, která zřejmě v prostorách paláce U Bílého jednorožce zakotvila natrvalo, trpí stejnými neduhy, jakými trpěla Warholova loňská přehlídka v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Je to celkem pochopitelné, neboť i za ní stál jako kurátor Miroslav Houška. Připomeňme jen, že se tehdy ještě před jejím otevřením vyrojily spekulace ohledně pravosti některých prací. Také nynější výstava je plná rozporuplných tisků, které vznikly až řadu let po Warholově smrti. Platí to zejména pro sérii snímků Marilyn Monroe. V rámci činnosti Gallery of Art Prague nejde ale bohužel o nic výjimečného.
Na stejném principu jsou totiž založené i expozice věnované Alfonsi Muchovi a Salvadoru Dalímu, které jsou k vidění v nižších patrech Trčkovského domu. Dalším zjevným záporem Warholovy výstavy je její koncepce, respektive její absence. Kurátor Miroslav Houška v ní totiž rezignoval na jakoukoli snahu říci o slavné pop-artové ikoně něco nového, dát Warholovo dílo do širších souvislostí. Jen se snaží, aby byla přehlídka co možná komerčně nejúspěšnější. Na druhou stranu, Andy Warhol by asi proti takovému pojetí nic nenamítal. Nebo ano?
Výstava trvá od 13. 6. 2014 do 30. 9. 2014
Otevřeno:
denně od 10:00 do 20:00
Vstupné:
Základní 170,-
Snížené 120,-
Odvazna kritika, ale asi spravna. Ocenuji. Pokracujte Marketo. Bob
Teprve se na výstavu s manželem chystáme. tak jsem zvědavá, jaká bude. Warhola mám celkem ráda
Tak špatná zas ta výstava není. Mně osobně se velmi líbila. Nepoznám sice, co je originální grafika, a co ne a ani mě to moc nezajímá. Je toho ale na ní dost k vidění.