Werichova vila se dočkala. Po opravě láká i na golema
Poslední červnový večer se na pražském ostrově Kampa nesl ve znamení slavnostního otevření takzvané Werichovy vily. Klasicistní budovu, pocházející z 16. století, poničila v roce 2002 vážně povodeň, po níž zůstala v katastrofálním a zchátralém stavu. Vilu nakonec opravila Městská část Prahy 1 a novým nájemcem se stala Nadace Jana a Medy Mládkových. Vila nyní kromě stálé expozice věnované slavnému herci nabídne prostory také pro koncerty, divadlo či debaty.
Budova návštěvníkům nabídne stálou expozici zaměřenou na život legendárního herce a dramatika Jana Wericha. Ke zhlédnutí v ní budou osobní předměty, nábytek, či kostýmy. Díky rozsáhlé rekonstrukci budou příchozím otevřena všechna podlaží a to včetně sklepních prostor. Současným majitelem objektu je Městská část Prahy 1, která dlouho zvažovala koho zvolit jako pronajímatele budovy. Po zdlouhavém výběrovém řízení nakonec zvítězila Nadace Jana a Medy Mládkových, jež přispěla pěti miliony na opravu významné budovy, kterou vedle Wericha v minulosti obývaly další velké osobnosti české kultury – vedle Josefa Dobrovského, třeba Vladimír Holan nebo Zdeněk Wirth. „Paní Meda Mládková byla blízká přítelkyně Jiřího Voskovce, Mládkovi s Voskovcovými trávili například i Vánoce. Práci Jana Wericha ctila a Osvobozené divadlo bylo vedle výtvarného umění jedním z jejích světů,“ vysvětlil předseda Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil, proč známá mecenáška o pronájem vily a její provoz stála. V roce 2015 tak započala rozsáhlá rekonstrukce, která přišla na více jak 30 milionů korun.
Pro lepší vizualizaci a retrospektivu mistrova života je expozice rozdělena do několika tematických okruhů. První část je stylizovaná do podoby divadelní šatny s dobovým pianem, jež zároveň funguje jako jukebox přehrávající největší hity Jaroslava Ježka. Tato místnost přibližuje předválečné období Osvobozeného divadla a tvorbu legendárního dua Voskovec a Werich. Se vstupem do další místnosti se návštěvník ocitne na počátku padesátých let, kdy Werich natočil filmy Císařův pekař, Pekařův císař a Byl jednou jeden král. Kulisy doplňují originální filmové kostýmy z dílny Jiřího Trnky, které na výstavu zapůjčilo barrandovské studio. Věrně je zpodobněna i replika Werichovy pracovny, jež je zařízena původním nábytkem a to včetně originálních brýlí, dýmky a rybářského kufříku. Ty získala Nadace Jana a Medy Mládkových od mistrovy rodiny.
Na své si přijdou bezpochyby i nejmladší návštěvníci. Třetí okruh expozice je zaměřen na Werichovu pohádkovou tvorbu pro děti a mládež a nese se v duchu příběhů z knihy Fimfárum. Ani sklepní prostory nezejí prázdnotou. Nachází se v nich hliněná replika slavného Golema z filmu Císařův pekař. Návštěvníci si v rámci interaktivní expozice mohou zkusit vyrobit z hlíny vlastní miniaturní bytost ovládanou šémem. Expozici bude možné navštívit denně od 10 do 18 hodin. Základní vstupné činí 90 korun. Kromě expozice byla v prostorách Werichovy vily otevřena také nová stylová cukrárna a kavárna.
Ten golem ve sklepě je sice podle mě zbytečný kýč, jinak ale klobouk dolů. Je dobře, že takto významná stavba se konečně dočkala rekonstrukce. Že to ale trvalo, že?