Westminsterský palác se rozpadá a je zamořený havětí
Jeden ze symbolů Londýna je v dezolátním stavu. Jako ukázalo nedávné šetření, do Westminsterského paláce zatéká, je plný azbestu a hlodavců. Britští poslanci, kteří v něm zasedají, se proto rozhodli, že budovu nechají zrekonstruovat. Oprava by měla vyjít na 3,5 miliardy liber, tedy zhruba na 100 miliard korun.
Poprvé od 2. světové války nebudou ve Westminsterském paláci zasedat britští zákonodárci. V roce 2025 se totiž rozjede náročná a velmi nákladná rekonstrukce slavné neogotické památky z 19. století, kvůli níž se parlament bude muset na čas přesunout jinam. Něco podobného zažilo ostrovní království naposledy v roce 1941, poté, co palác zasáhla německá bomba. Pro rekonstrukci zvedlo ruku 236 poslanců, proti bylo 220 zákonodárců. Hlasování předcházela tříhodinová rozprava. „Je čas, abychom vzali zodpovědnost do vlastních rukou a konečně rozhodli,“ burcoval během debaty Christopher Bryant. Pro návrh hlasovali jak poslanci vládních konzervativců, tak labouristé. Ano mu řekl i vůdce opozice Jeremy Corbyn. „Jsem nesmírně ráda, že se poslanci nepokusili rozhodnutí odložit. Nyní potřebujeme jasný plán a dobrou kontrolu nákladů,“ prohlásila po přijetí návrhu jeho předkladatelka Margaret Hillierová. Rekonstrukci musí ještě odsouhlasit Sněmovna lordů. Očekává se, že horní sněmovnou projde zákon bez větších problémů.
Důvodů, proč známá stavba z viktoriánské éry, potřebuje urychlenou opravu, je víc než dost. Na její katastrofální stav upozorňovala už zpráva z před dvou let. „Debata o její rekonstrukci se ovšem měla konat už před čtyřiceti lety,“ myslí si konzervativní poslankyně Andrea Leadsomová. V dezolátním stavu je nejen střecha, jíž do Westminsterského paláce místy už zatéká, ve velmi špatné kondici jsou také sklepní prostory. Jimi se podle zprávy prohání kdejaká havěť. Navíc se tu nachází vysokotlaký parní topný systém, který „může kdykoli vybuchnout,“ upozorňuje Christopher Bryant. Odborníci mají strach také z toho, že by památku zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO mohly nevratně poničit plameny. Mohou za to jak stará elektroinstalace, tak nevyhovující protipožární opatření. „Za posledních deset let tu došlo k šesti desítkám incidentů, které mohly skončit velkým požárem,“ prohlásila před poslanci Leadsomová. Kvůli strachu z požáru byla budova v minulosti obložena nehořlavým azbestem. Ten je ale karcinogenní a ohrožuje zdraví nejen zdejších zákonodárců, ale i zhruba 8 tisíc zaměstnanců a milionu návštěvníků, kteří jeho prostorami ročně projdou.
„Možná je přehnané tvrdit, že parlament je životu nebezpečné místo,“ poznamenal konzervativní poslanec Damian Green. „Ale není to divoce přehnané,“ dodal. Ze zprávy vyplývá, že některé systémy nebyly renovovány od vzniku budovy. Týká se to vytápění, odvětrávání a vodovodu. „Dochází tu ke korozi okapů, odtokových žlabů i potrubí, což způsobuje nevratné poškození vyřezávaných stopních konstrukcí,“ je možné se v ní dočíst. S rekonstrukcí Westminsterského paláce by se mělo začít v roce 2025 a trvat by měla šest let. Zatímco dolní sněmovna by během té doby měla zasedat v nedalekém Richmondově paláci, Sněmovna lordů se přesune do Konferenčního centra královny Alžběty II. Podle odpůrců návrhu ale bude oprava budovy, v níž se nachází přes tisíc místností, trvat mnohem déle, než si její předkladatelé myslí a navíc bude výrazně dražší. „Předpovídám, že budeme z této budovy 10 až 12 let,“ řekl Sir Edward Leigh.
Je fajn občas si přečíst, že památky nejsou v dezolátním stavu a nepadají nám na hlavu jen u nás. V Británii i ve Francii je to podobné. O Itálii nemluvě, tam jim chátrají i tak slavné památky jako jsou Pompeje.
Pro mě překvapivá zpráva. Britové se jinak myslím o památky starají velmi dobře. Tady je zřejmě zásadní problém v tom, že budova je enormně vytěžovaná a psutit se do její opravy není jen tak
Emblematická budova Londýna. Zvenku vypadá relativně dobře. Také mě překvapuje, že vevnitř je to taková bída. Mosty ale Britům, co vím, zatím na rozdíl od nás, nepadají…