Aero připomene 80tiny Woody Allena přehlídkou jeho filmů
Příští týden v úterý oslaví známý filmový tvůrce a spisovatel Woody Allen již osmdesáté narozeniny. Zatímco v zahraničí se krom vydání knihy o jeho životě nechystají žádné větší oslavné akce, u nás u příležitosti kulatého jubilea proběhne v kině Aero rozsáhlá přehlídka autorových filmů.
Když v roce 1966 natočil Woody Allen svůj první celovečerní snímek Co je nového, kotě? zřejmě si ani neuměl představit, jak výrazně se v následujících letech jeho filmografie rozroste. Ta dnes čítá přes pět desítek filmů, což z Allena dělá jednoho z nejplodnějších amerických režisérů všech dob. Aby toho nebylo málo, k valné většině snímků si newyorský rodák navíc sám napsal scénář a v řadě se i představil jako herec. U kritiků z jeho filmů nejvíce zabodovala v roce 1977 Annie Hallová, která si z prestižního oscarového klání odnesla hned čtyři sošky. Sám Allen v průběhu let posbíral stejný počet těchto ocenění. Naposledy uspěl coby scénárista Půlnoci v Paříži, snímku, který vznikl před čtyřmi lety a jenž onoho roku odstartoval Filmový festival v Cannes. Zatím naposledy se na stříbrném plátně Woody Allen jako režisér a zároveň i jako scénárista představil letos v létě, kdy do kin zamířilo jeho mysteriózní drama Iracionální muž v hlavní roli s Joaquinem Phoenixem a Emmou Stoneovou. Film ale jak u diváků, tak u kritiků uspěl tak napůl a zařadil se spíš po bok autorových lehce nadprůměrných děl.
Přehlídka nazvaná Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena odstartuje v žižkovském kině Aero v úterý 1. prosince v podvečer. Festival zahájí v osmnáct hodin promítání filmu Zločiny a poklesky z revolučního roku 1989, v němž si Woody Allen vlastním jménem Allan Stewart Konigsberg zahrál po boku své dlouholeté partnerky Mii Farrow, jež režiséra opustila poté, co se dozvěděla o jeho vztahu s jednou z jejích adoptivních dcer Soon-Yi Previn z Jižní Koreje. Ještě téhož večera pak pořadatelé uvedou i snímek Annie Hallová. „Woody Allen sní o nesmrtelnosti a jako filmový tvůrce se podle nás už nesmrtelným stal. Proto jsme nemohli opomenout jeho významné životní výročí a možnost popřát mu aspoň na dálku do dalších let pevné zdraví a neutuchající tvůrčí sílu,“ vysvětlila ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková důvody, proč se biograf rozhodl u příležitosti autorových narozenin uspořádat několikadenní festival jeho snímků.
Přehlídka bude trvat až do konce týdne a nabídne celkem 11 Allenových snímků. Diváci budou mít možnost popřát slavnému režisérovi k jeho osmdesátým narozeninám formou společné „allenovské“ fotky nebo osobním vzkazem na plachtě v předsálí kina Aero. Tlumočnice a překladatelka Dana Hábová na místě také pokřtí knihu esejů nazvanou Filmový génius Woody Allen od Jasona Baileyho, kterou v češtině vydalo nakladatelství Slovart. „S Allenem jsem se poprvé setkala až v roce 2008 po jeho koncertu v Praze, na němž jako klarinetista vystoupil s kapelou New Orleans Jazz Band. A setkání to bylo opravdu allenovské. Byla jsem nervózní jako Woody, když se měl setkat se slavným švédským režisérem Ingmarem Bergmanem – ten ho ovšem vzal na oběd, v mém případě nedošlo ani na jednohubku,“ zavzpomínala Hábová na Allena v článku pro Pátek Lidových novin.
Třebaže většina lidí zná newyorského rodáka především jako filmaře, potažmo komika, Allen se dlouhodobě věnuje také hře na klarinet a sám sebe považuje též za jazzmana. Zatímco většina lidí v jeho věku již dávno užívá zaslouženého klidu a důchodu, on stále myslí na budoucnost a zabývá se filmováním. V uplynulých letech se kupříkladu pokoušel najít prostředky na natočení snímku věnovaného neworleanskému jazzu. Film nazvaný Americké blues, který má přiblížit kariéru Louise Armstronga, či Sidneyho Becheta, ovšem dodnes nevznikl. V lednu letošního roku se však Allen nechal slyšet, že se společností Amazon Studios uzavřel smlouvu na vznik půlhodinové televizní show. „Byla to katastrofální chyba. Já už vůbec nevím, co dělám. Jsem zmítán. Očekávám, že to skončí kosmickými rozpaky,“ okomentoval to Allen se svým typickým humorem během Filmového festivalu v Cannes. U příležitosti svých osmdesátých narozenin se slavný režisér zřejmě dočká i působivého dárku. Jeho první žena Harlene Rosenová totiž v těchto dnech hodlá vydat biografii věnovanou svému někdejšímu partnerovi. Otázkou je, zda o ni bude Woody Allen stát. Se svojí první manželkou se totiž nerozešel zrovna v nejlepším…
Na přehlídku určitě zajdu, neboť Allenovy filmy zbožňuji a přečetla jsem i několik jeho knih a biografií o něm. Navíc ráda chodím do Aera.
Osobně mám ráda i poslední Allenovy filmy, které jsou určené již širšímu okruhu diváků a blíží se běžné hollywoodské produkci, s tím ovšem, že si uchovávají specifický humor a atmosféru.
Podle mě se dělá kolem Allena zbytečný hubmuk. Jde o neurotického skrčka, který si svými prvními filmy honil nízké ego a nešlo o nic jiného než o konverzační komedie bez děje, nápadu a hlubšího obsahu. Když si vezmu, že Allen je generační vrstevník takového Godarda, či Truffauta, o nichž se skoro nemluví, je to smutné.
Jde se do toho. Ještě musím vymyslet, co Allenovi vzkážu a večer se jdu bavit.
Ještě jsem neviděla Iracionálního muže, tak se v pátek vypravím do Aera abych to napravila.