Wrightův unitářský chrám čeká náročná rekonstrukce
Jedna z výrazných a zároveň i významných staveb slavného amerického architekta Franka Lloyda Wrighta by se v blízké době měla převléknout do nového kabátu. Ve státě Illinois se totiž za pár týdnů rozběhne oprava jeho po dlouhé roky zanedbávaného unitářského kostela.
Zatímco Wrightova dvoupatrová vila Bachman-Wilson s netradiční fasádou ze skla a nápadného červenohnědého mahagonového dřeva letos přesídlila z New Jersey do 1200 mil vzdáleného Arkansasu, architektův unitářský kostel tak zásadní změna nečeká. Jeho fasáda i vnitřní prostory by měly projít v celku běžnou, i když relativně velmi drahou, rekonstrukcí. Ta by podle odborníků měla stát zhruba 23 milionů dolarů, tedy něco málo přes půl miliardy korun. Po opravě by budova, která se nachází v malém městečku Oak Park na okraji Chicaga, měla opět vypadat jako po svém dostavení v roce 1907. Půjde-li vše jak má, bude podle Gunnyho Harboea, jenž za opravu nese odpovědnost, kostel opět znovu zpřístupněn někdy v průběhu příštího roku, tedy zhruba rok po započetí rekonstrukce.
Unitářský kostel vyrostl na okraji Chicaga před 107 lety a zařadil se mezi Wrightovy nejslavnější stavby. To dokazuje mimo jiné i to, že budovu letos Spojené státy s desítkou dalších navrhly na zapsání do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V blízkosti kostela si přitom zájemci mohou prohlédnout největší sbírku Wrightových proslulých obytných domů. Známý architekt totiž v Oak Park řadu let žil. Postavil si zde v roce 1889 za 5000 dolarů, které si půjčil od svého zaměstnavatele, dům a se svou ženou zde přivedl na svět a vychoval šest dětí. Unitářský kostel koncipoval Wright zvenku jako dvě kostky z betonu oddělené od sebe vstupním foyer. Zatímco ta větší slouží k modlitbách, menší k světským záležitostem. Uvnitř působí budova i přes svou bytelnost velmi vzdušně. Její strop totiž podpírá čtveřice sloupů, jinak je hlavní prostor prázdný a celistvý. „Boční výklenky jsem zalil světlem shora, aby tu měl člověk pocit šťastného dne bez mráčku,“ vysvětlil sám architekt krátce po dostavění kostela, o co že se v budově snažil.
Architektonicky cenná památka, postavená svého času za 40 000 dolarů, v posledních letech výrazně chátrala. Už v roce 2008 v ní došlo k pádu části stropní omítky nad kazatelnou. V místnosti v té době naštěstí nikdo nebyl, takže nedošlo ani k žádnému úrazu. Incident alespoň rozvířil diskuzi nad tím, zda by si budova nezasloužila opravu. K té ovšem bylo přistoupeno až nyní. Kostel by v nadcházejících měsících měl dostat novou střechu, vytápění a klimatizaci. Zvláštní péče bude věnována i popraskaným zdem. Také dřevěné obložení kaple by mělo projít důkladnou očistnou kůrou. Vitrážová okna dokonce plánuje architekt Gunny Harboe odeslat do Los Angeles, kde je specializovaná dílna zabývající se restaurováním takovýchto předmětů. Vycíděna by měla být v rámci rekonstrukce i impozantní jantarová stropní světla, díky nimž „světlo v místnosti bez ohledu na počasí bude vždy teplé jako sluneční,“ jak zamýšlel Wright. K znovuotevření kostela, považovaného mnohými za první moderní stavbu světa, která inspirovala a ovlivnila svým vzhledem takové velikány jako byli Mies van der Rohe, nebo Frank Gehry, by mělo dojít za rok někdy v těchto dnech. Snad se to povede a snad rekonstrukce bude inspirovat i další města k opravě Wrightových chátrajících skvostů. Nejvíce se přitom v této souvislosti mluví o dallaském Kalita Humphreys Theater, které slavný architekt navrhl v úplném závěru života a jehož otevření se již nedožil. Budova by si jistě záchranu také zasloužila. Jde totiž o poslední Wrightovo dochované divadlo. Další dvě, která vyprojektoval, totiž již nestojí…
Vnitřek ale naopak vypadá velmi útulně a jistě bude zalit příjemným světlem, jak Wright chtěl.
Takhle zvenčí vypadá budova dost úděsně. Sem bych se modlit nechtěl chodit.
Na naše poměry jde o netradiční kostel, ale své kouzlo evidentně má. I když má tmavý plášť a je spíše robustní než štíhlý a vzdušný.