Yat – Kha
Tuva.Rock
Pokud máte chuť na originální skupinu kombinující world music a punk, pak nepřestávejte číst… Spojit punkrock s folklórními/etnickými motivy není nic nového. Irští Pogues na toto spojení přišli již v polovině let osmdesátých a připravili tak půdu pro Levellers, Dropkick Murphys, Flogging Molly a další.
V sousedním Skotsku momentálně působí dudáci The Real McKenzies, u nás už léta hrají svůj alko-folk punk Tři Sestry a na dívčí srdéčka útočí Divokej Bill. Půjdeme-li ještě dále na východ, tak můžeme narazit na ukrajinské Haydamaki, kteří zní jako Goran Bregovič s 220 volty v těle a famózní ukrajinsko-americké cikány Gogol Bordello. Kromě nich však existuje ještě jedna originální kapela.
Po prvním pohledu na fotky členů souboru Yat-Kha jsem nabyl dojmu, že jsou občany Mongolska a daleko od pravdy jsem nebyl, jelikož soubor má kořeny v republice Tuva. Fanatičtí zeměpisci jistě vědí, že republika Tuva leží poblíž řeky Jenisej na pomezí ruských a mongolských hranic. Jak je z prvních odstavců patrné, tak Yat-Kha využívají ke svému hudebnímu vyjádření folkloru. Republika Tuva a přilehlé oblasti jsou totiž proslaveny alikvótním zpěvem, také známým jako hrdelní zpěv. Pokud jste někdy viděli cestopisný dokument o jenisejských pastevcích nebo jste slyšeli právě Yat-Kha, popřípadě altajské Altai Kai, tak víte o čem je řeč. Pokud ne, tak vězte, že jde o druh zpěvu, který také používají tibetští mniši při meditacích. V Tuvě je nazýván ,,khoomei” a u nás se stal populární do té míry, že se pořádá speciální festival věnovaný této technice zpěvu. Původně byl provozován bez doprovodu nebo unisono a později se k doprovodu vyžívalo perkusí nebo bubínků.
V roce 1995 však kapela okolo frontmana Alberta Kuvezina ohromila hudební svět svou kombinací zpěvu khoomei, regionálních folklórních nástrojů a klasických rockových instrumentů na albu Yenisei Punk. No, Mach a Šebestová by asi řekli, že je to pěkná směsice. Na každý pád se jedná o výbornou a ve světě velice ceněnou desku. Svou suverénní originalitu pak v roce 1997 doložili deskou Tundra´s Ghosts, na které pro změnu zapojili do svého vyjádření elektroniku a taneční podklad. Léta páně 1999 vychází opět rockovější Dalai Beldiri a o rok později vynikající Aldyn Dashka, deska s parádním obalem parodujícím sovětské plakáty, která je asi nejvíce inspirovaná folklorem a dle mého subjektivního pohledu jde o nejlepší položkou v diskografii Yat-Kha.
Album Tuva.Rock, vydané roku 2003, je dalším kamímkem do mozaiky. Jedná se částečně o nové věci a částečně o znovu natočené staré kusy. Oproti minulému albu je slyšet jasný příklon k punkrockové složce. Dalo-li se o předchozích albech hovořit jako o world music kořeňené punkem, tak na tomto albu se v některých písních poměr složek obrací. Kytara zde dostává velký prostor a to jak ve struktuře skladeb, tak i v konečné zvukové úpravě, protože rockový podklad je namixován před ostatní nástroje. Posun je patrný i v dynamice skladeb, takže některé skladby jsou v hodně kvapíkovém tempu. Proto například tradicionály Eki Attar a Dorug Daiym zní jako jam session tibetských mnichů na tripu, pod obraz zpitých jenisejských ovčáků a zkouřené punkrockové kapely. Jinak kapela loví ponejvíce ve středních tempech, ale dočkáme se i výborných balad Amby Baryp a fenomenální Voyager (na minulém albu pod názvem Chorumal Bodum). Když už jsem se otřel o tradicionály, tak na tomto albu Albert využil šest tradičních písní a zbytek složil sám takovým způsobem, že poznat co je z jeho hlavy a co ze zpěvníku je téměř nemožné. Na závěr musím s radostí konstatovat, že přibroušení výrazu neubralo na mystickém nádechu hudby a Yat-Kha jsou i v této inkarnaci okouzlující.
Hodnocení: Album Tuva.Rock sice není nejlepším albem kapely, ale určitě jde o nejpřístupnější desku. Beru-li v úvahu, že kapela je originální, prochází vývojem a přesto má stále vlastní tvář, pak mi nezbývá než opět tasit vysoké procentuální hodnocení. Takže…
Rok vydání:
2003
Vydavatelství:
Yat-Kha (Indie label)
Oficiální stránky:
http://www.yat-kha.com/
Sestava:
Albert Kuvezin- zpěv, kytara, yat-kha (něco jako citera)
Zhenya Tkachov- kit, kengyrgy (Tuvánský bodhran), zpěv
ScipioO- bass guitar
+ hosté
Seznam písní:
Come Along
Amby Baryp
Langchyy Boom
Carry Me Through
Dorug Daiym
Coming Buddha
Eki Attar
The Steppe, The City, The Sea
Uzhur-La Bar
Khandagaity
Voyager
Teve-Khaia
Tuva.Rock
Amby Baryp (remix)
85%
-jt-