Divadlo Na zábradlí se vrací domů. Chystá Plechový bubínek
Provizorní zateplený stan, jímž se vstupovalo do hlediště Divadla Na zábradlí, je minulostí. Slavná pražská scéna má konečně prostory, které odpovídají jejímu věhlasu a významu. Po roce, kdy hostovala ve Švandově divadle a Divadle Komedie, se vrací na domovská prkna. Skončila totiž jejich rozsáhlá rekonstrukce…
Největší přestavba v dějinách legendární pražské scény vyvrcholí slavnostním otevřením v pátek 27. října. Problémy divadla odstartovaly na počátku roku 2015, kdy s ním majitel vedlejšího domu, odmítl prodloužit nájemní smlouvu na využívání vstupního sálu. Scéna díky tomu přišla o prostory foyer. Vedení divadla proto sáhlo k provizornímu řešení. Na dvůr před sál nainstalovalo zateplený stan, kterým se do hlediště vcházelo. Neutěšený stav se následně rozhodl vyřešit zřizovatel divadla, jímž je Magistrát hl. m. Prahy. „Rekonstrukce byla nezbytná,“ vysvětluje pražský radní pro kulturu Jan Wolf. Úprava budovy vyšla na 50 milionů korun. Divadlo díky ní dostalo moderní dvoupodlažní foyer, novou kavárnu i zázemí. Změnami prošel také divadelní sál, který se bude moci pochlubit novými sedačkami v šedém a bílém ladění. „Budova Divadla Na zábradlí neprošla za posledních několik desetiletí výraznější stavební změnou,“ shrnuje proměnu Petr Štědroň, ředitel Divadla Na zábradlí.
Podobu nového Zábradlí navrhl zakladatel ateliéru TaK, architekt Marek Tichý. „Vytvořit prvek moderní architektury na Starém Městě byla mimořádně zajímavou výzvou,“ prohlásil. Původní pavlačové balkony proměnil v ochozy. Pod stropem objevili dělníci zbytky historické budovy z 16. století, které byly zrekonstruovány a stávají se součástí genia loci. Asi nejpůsobivějším novým prvkem jsou pak skleněné schody, po nichž se diváci mohou dostat do druhého patra. Vstupní dveře už nebudou zelené, ale hnědé. „Restaurátoři odhalili, že původní zbarvení vstupních dveří byla hnědá, skrytá pod zeleným nátěrem,“ vysvětlil Marek Tichý. V uplynulém roce musel ansámbl divadla kvůli přestavbě budovy hostovat nejprve ve Švandově divadle, odkud se následně na půl roku přesunul do Divadla Komedie. Zde pak uvedl i dvě premiéry. V dubnu nejprve adaptaci Shakespearova Macbetha renomovaného divadelníka Davida Jařaba, poté Mikuláškovu inscenaci AnderSen aneb Fantazie mě přivede do blázince.
V průběhu letošní sezóny nabídne divadlo ve zrekonstruovaných prostorách tři premiéry. Jejich společným jmenovatelem bude románová předloha. První inscenace, kterou budou zájemci moci na prknech Divadla Na zábradlí vidět, připravují čerství absolventi DAMU, režisérsko-dramaturgický tandem Svozil-Kosová. Vzniká podle knihy Dánská občanská válka 2018 – 2024 Kaspara Nielsena. Ta pojednává o fiktivním konfliktu, který se rozhoří v severské zemi po finanční krizi a během něhož jsou bankéři loveni jako divá zvěř. O občanské válce vypráví o čtyři sta padesát let později mladý muž své kolii s vyvinutou schopností mluvit. Inscenace bude mít premiéru 15. prosince 2017. „O další dvě premiéry se postará kmenový režisér Jan Mikulášek, který nejdříve převede na scénu jeden z klíčových románů Thomase Bernharda Mýcení. Volba tvorby tohoto rakouského dramatika je pro Divadlo Na zábradlí spjatá s tradicí, do dějin našeho divadla se zapsaly scénické adaptace tohoto autora v režii Juraje Nvoty, J. A. Pitínského či Jiřího Pokorného,“ říká Alexandra Poláková. Poslední premiérou sezóny se stane adaptace Plechového bubínku před dvěma lety zesnulého německého romanopisce Güntera Grasse.
Když už se u nás divadla, operní domy, galerie atd. nestaví, tak je dobře, že město alespoň investuje do jejich kvalitních oprav. Obdobně velkou opravu by si zasloužila ale i Komedie, v níž Zábradlí hostovalo…
Hlavně aby divadlo pokračovalo v kvalitních inscenacích. Z výčtu to vypadá, že by tomu tak mohlo i nadale byt. Na Plechový bubínek jsem zvědavý.
Nádhera. Myslím, že oprava se moc povedla. I sezení je teď na balkoně mnohem lepší. Za mě jednička s hvězdičkou. O představení nemám obavy. Divadlo dlouhodobě patří k nejlepším v Praze i v zemi.