Zdeněk Sýkora
19. 2. 2010 – 2. 5. 2010
Devadesát
Při příležitosti devadesátých narozenin slavného českého malíře Zdeňka Sýkory se Galerie hl. města Prahy rozhodla uspořádat ve svých výstavních prostorách retrospektivní expozici, která zaznamenává všechny významné mezníky v tvorbě tohoto uměleckého velikána.
„Jakou barvou lze vyjádřit číslo? Jaký tvar vznikne z počítačem vygenerované řady čísel? Lze střídáním černých a bílých kruhů zachytit všeobjímající náhodu. Existuje náhoda, nebo má všechno svůj skrytý systém, smysl?„, na tyto a podobné otázky se ve své tvorbě snaží již přes šedesát let najít odpověď jeden z nejznámějších a zároveň neúspěšnějších českých malířů druhé poloviny dvacátého století Zdeněk Sýkora.
Výstava, konající se v prostorách Městské knihovny, je netradičně rozdělena do dvou samostatných částí. Ta první je věnována výhradně autorových pracím, zejména obrazům, které vznikaly od padesátých let minulého století až do dnešních dní. V počátcích své umělecké dráhy se Sýkora věnoval krajinomalbám, které s postupem času stále více ztrácely na své realističnosti, až plynule přešly v abstrakci. Nejvýznamnějším dílem této etapy je cyklus Zahrad (1958–1960), který si návštěvníci Městské knihovny budou moci prohlédnout hned v úvodu expozice.
Sýkorovo další směřování ovlivnila návštěva petrohradské Ermitáže a seznámení se s obrazy Henri Matisse. K průlomu v tvorbě lounského rodáka došlo v šedesátých letech, kdy jako jeden z prvních umělců využil při práci na svých plátnech služeb počítače a jeho elektronických obvodů. Výsledkem jsou působivé černobílé či červenostříbřité struktury, jejichž střídající se půlkruhy připomínají mozaiky.
V sedmdesátých letech se Sýkorův rukopis opět proměňuje. Barevné variace střídají liniové obrazy. Barevnost, hustotu a sílu jejich čar přitom určuje počítač na základě předem stanovených pravidel. Kurátorům výstavy se podařilo pro pražskou expozici získat i Sýkorovo třímetrové plátno s názvem Linie č. 24 – Poslední soud, který Galerii hlavního města zapůjčilo pařížské Centre Pompidou.
Druhá část expozice je věnována důležitým milníkům v Sýkorově životě, jeho přípravným studiím, textům, které osvětlují jeho umělecké postupy a východiska jeho práce, a zejména významným architektonickým realizacím, s nimž se můžeme setkat nejen v Čechách, ale i v zahraničí.
K autorovým devadesátinám již o něco dříve připravila výstavu s názvem Extrémy i Galerie Zdeňka Sklenáře. Soubor osmi grafických listů zde bude k vidění až do 27. března. V letošním roce by navíc měly být Sýkorovy práce vystaveny také v Olomouci a Karlových Varech.
Hodnocení:
Zajímavě pojatá retrospektivní výstava věnovaná jednomu z nejvýznamnějších českých malířů druhé poloviny dvacátého století, jehož práce jsou zastoupeny ve sbírkách Centre Pompidou, Stedelijk Museum, či Museum moderner Kunst, nabízí ucelený pohled na tvorbu tohoto výjimečného umělce.
Výstava potrvá od 19. 2. 2010 do 2. 5. 2010
Kde:
Městská knihovna, 2. patro
Mariánské náměstí 1, Praha 1
Otevřeno:
denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00
Vstupné:
Plné: 120,-Kč
Snížené: 60,-Kč
90%
Pavel BestA
Jedna z nejzajímavějších výstav, které jsem u nás v České republice viděla.
musim naprosto souhlasit. jedinecne, uzasne, inspirativni
Nechápu, co se na tom lidem může líbit. Tváří se to sice hlubokomyslně, ale výsledkem je jenom barevná dekorace.
Nádherné práce. Člověk by měl občas chuť vzít si některý z jeho obrazů domů.
Zajímavá a vcelku i výstižná recenze. Děkuji.