Železná Ruda láká na výstavu Salvadora Dalího
Jen několik set metrů za česko-německými hranicemi v Bavorské Železné Rudě je v těchto dnech ke zhlédnutí mimořádně zdařilá výstava prací Salvadora Dalího. V budově bývalé pošty ji hostí zdejší Galerie současného umění.
Přestože je expozice tvořená díly ze sbírky jediného muže, německého mecenáše Heinze Esse, je skutečně na co se dívat. Ve výstavních prostorách, které se rozkládají ve třech podlažích a nabízejí přes 700 metrů čtverečních, je totiž k vidění bezmála 300 prací, z nichž největší část tvoří originální grafiky extravagantního španělského mistra, jehož tvář zdobil nepřehlédnutelný zašpičatělý knírek. Putovní výstavu bude možné v dolnobavorské příhraniční obci na řece Řezná navštívit až do 23. března.
Nejde přitom o první zastávku rozsáhlé expozice. „O mimořádném významu sbírky svědčí i předcházející výstavní místa jako Paříž, Havana, Valencie nebo Vratislav,“ nechala se slyšet vedoucí informačních center Bavorský les – Šumava Simona Finková. Pro české návštěvníky je o to zajímavější, že si v jejím rámci mohou prohlédnout také 20 velkoformátových portrétů Salvadora Dalího od klasika české fotografie Václava Chocholy. Ten Dalího zvěčnil na podzim roku 1969 v pařížském hotelu Meurie, kde rodák ze severošpanělského přístavního městečka Figueres pobýval se svým ocelotem Babou, a chtěl střílet ovce, aby zklidnil své pocuchané nervy. Mimo jiné zde vznikl i slavný snímek, na němž je Dalí zachycen s vajíčkem přidržovaným dvěma prsty před obličejem, který je v Galerii současného umění také k vidění.
Hlavní pozornost je však v prostorách bývalé pošty věnována grafickým pracím, jimiž se Dalí obracel k předním dílům světové literatury. Na výstavě jsou zastoupeny ilustrace vzniklé k Alence v říši divů od Lewise Carrolla, nebo k Důmyslnému rytíři Donu Quijotovi de la Mancha od Miguela de Cervantese. „Kromě jiného vytvořil Dalí i obsáhlý cyklus 100 grafických listů k Danteho Božské komedii,“ upozorňuje Simona Finková. Také tato série je v galerii, která byla otevřena teprve loni v létě, samozřejmě k vidění. Jednotlivé části tedy Peklo, Očistec a Ráj, skládající se vždy z 33 barevných dřevorytů a Úvodní list zaplňují hned šest místností. Úchvatné jsou také Dalího interpretace Goyových rytin Los Caprichos.
Další raritou, kterou si mohou návštěvníci v rámci výstavy prohlédnout, je soubor málo známých fotokoláží a trojdimenzionálních grafik s názvem 10 receptů na nesmrtelnost. O otázky okolo života a smrti se začal Dalí zajímat relativně brzy. Narodil se totiž přesně tři roky po předčasném úmrtí svého stejnojmenného bratra, což u něj vedlo k pocitu jakési druhořadosti. „Tato okolnost, zjištěná dodatečně, v něm vyvolala představu, že existoval mrtvý ještě před svým narozením, že se smrt stala jeho druhou přirozeností, že jeho vlastní podoba mu byla uloupena, že existuje pouze jako zástupce a záměna,“ myslí si španělský spisovatel Cesareo Conde. Následně se proto Dalí snažil proslavit, což se mu velmi záhy povedlo. Po smrti pak byl, podle svého přání, vystaven ve svém muzeu ve španělském Figueres, kde je pohřben v podlaze atria. Pokud tedy budete mít letos v zimě cestu do Železné Rudy, udělejte si cestu i za hranice do Galerie současného umění, určitě se to vyplatí.
Výstava potrvá od 1. 12. 2013 do 23. 3. 2014
Kde:
Galerie současného umění
Bavorská Železná Ruda, Bahnhofstraße 52
Otevřeno:
středa – neděle od 11:00 – 17:30
Vstupné:
Plné: 7,- €
Snížené: 5,5 €
Škoda, že to není na naší straně hranic. To bych tam možná po lyžování zajel. Takhle asi ne.