Kriminalisté otevřeli případ vraždy režiséra Pasoliniho
Italští vyšetřovatelé se znovu pouštějí do případu téměř 40 let staré vraždy spáchané na kontroverzním režisérovi, scénáristovi a spisovateli. Pier Paolo Pasolini byl zabit 2. listopadu roku 1975 v pobřežním městě Ostia nedaleko Říma. Dodnes přitom není jasné, zda čin spáchal muž, který za něj byl italskou justicí odsouzen, nebo ji měl na svědomí někdo jiný.
Zubožené režisérovo tělo se našlo na místním fotbalovém hřišti. Stalo se tak krátce před premiérou kontroverzního snímku Saló aneb 120 dní Sodomy, který Pasolini režíroval. Ten vyvolal u diváků nemalé pozdvižení a u některých i pohoršení. Kritici mu nejvíce zazlívali to, že zlo v něm zobrazované je výrazně horší než to, s nímž se člověk setká v reálném životě. Jedna ze spekulací tvrdí, že právě tento snímek plný sadismu a zvráceností, přispěl k zavraždění slavného rodáka Bologně. Italská policie ze zločinu nejdříve obvinila tehdy sedmnáctiletého prostituta Pina Pelosiho. Ten byl dokonce za vraždu odsouzen a strávil devět let ve vězení. Podle vyšetřování měl Pelosi s Pasolonim schůzku právě kvůli záběrům provokativního filmu Saló aneb 120 dní Sodomy.
Několik svitků z něj se totiž v noci z 1. na 2. listopad ztratilo, respektive je někdo u ateliérů Cinecittà ukradl. Právě Pelosi chtěl podle své verze příběhu režisérovi povědět, s kým se má setkat, aby ztracené věci získal zpět. Proto se Pasolini podvolil a odcestoval se svým údajným vrahem na opuštěné místo za Římem. Vyšetřovatelům se Pelosi sám přiznal a řekl jim, že slavného umělce zabil v sebeobraně, aby se zachránil před znásilněním od režiséra, který se na něj údajně vrhl. Kriminalistům se ale jeho verze už od počátku nezdála příliš věrohodná. Navíc nechtěli uvěřit, že by třiapadesátiletého muže zabil úplně sám a bez cizí pomoci. Režisérovo tělo bylo totiž nalezeno na pláži v Ostii v hrůzostrašném stavu. Bylo popálené, většina kostí v těle byla polámaných, pachatel navíc režisérovi rozdrtil kovovou tyčí varlata. Pelosi byl ale i přesto poslán za mříže. Okolo vraždy se tak dodnes točila řada otazníků, nevyjasněných záhad a tajemství, které chce italská justice jednou provždy vyřešit.
Bezmála 40 let po činu byl případ znovuotevřen. Mimo jiné i proto že na oblečení zavražděného režiséra byly před nedávnem odhaleny stopy DNA dalších osob. Na místě činu se pak následně podařilo najít kusy oděvu, které nepatřily ani režisérovi ani jeho domnělému vrahovi. Policie proto chce nyní prověřit i případný politický motiv, který mohla vražda mít. Pasolini byl totiž známý marxista, který strávil řadu let v komunistické straně, z níž byl kvůli svým dílům a otevřené homosexuální orientaci nakonec vyloučen. Za smrtí režiséra, který se proslavil snímky jako Mamma Roma, Dekameron, nebo Canterburské povídky, by podle jedné z vyšetřovacích verzí mohla stát krajně pravicová organizace, která mohla mít výhrady k jeho poslednímu filmu Saló aneb 120 dní Sodomy, kde se objevila výrazná kritika fašistické vlády Mussoliniho.
Kromě toho obrátil před pár lety také sám Pelosi, jenž začal prohlašovat, že je nevinný a že se na vraždě podílelo přes šest lidí, kteří jej několikrát přejeli automobilem a jednou motorkou. „Terorizovali mne, vyhrožovali mému otci i matce. Ale matka už zemřela na rakovinu, otec deset let po ní. A lidé, kteří mi vyhrožovali, jsou už také mrtví nebo je jim kolem osmdesáti let. Už nemám strach,“ vysvětlil v roce 2005 Pelosi italským vyšetřovatelům, proč se rozhodl po letech změnit svou výpověď. Snad se tentokrát podaří italským úřadům vraždu objasnit a vraha či vrahy odhalit. Případ byl totiž v minulosti už několikrát obnoven, zatím ovšem bezvýsledně…
Typická Itálie. Co byste chtěli? Budou to vyšetřovat klidně dalších sto let, ale skutečného pachatele nikdy nevypátrají…