Paul Valéry
Pan Teste
Jsou knihy, které dokáží čtenáře strhnout natolik, že po nocích dychtivě otáčí stránkami románu, místo toho aby pokojně ležel ve své posteli a spal.
Existují ale i takové knihy, u nichž nebohý čtenář musí prosedět několik hodin nad jedinou stránkou, než zcela pochopí její smysl. Přesně takovou knihou je Valéryho Pan Teste.
Sám autor, vědom si náročnosti svého literárního odkazu, již v předmluvě, která vznikla při příležitosti druhého anglického překladu jeho knihy v roce 1925, čtenáře s předstihem upozorňuje na možné nesnáze, které mohou při četbě Pana Testa nastat. A není se čemu divit. Současný čtenář, mnohdy navyklý na závratně rychle se odvíjející děj, může být Valéryho hloubavostí a nutností u knihy přemýšlet lehce zaskočen.
Mozaikovitý soubor pojmenovaný jednoduše Pan Teste se skládá z devíti kratších fragmentů. Nejstarší text nazvaný Večer s panem Testem pochází z 90. let 19. století, kdy autor procházel složitou životní etapou, která vyústila v jeho zřeknutí se literatury. V následujících dvou desetiletích se Valéry věnoval výhradně svým deníkům, v nichž se pokoušel utřídit si své vlastní myšlenky. Další texty k Panu Testemu tak mohly vzniknout teprve ve dvacátých letech 20. století. Definitivní podobu pak soubor dostal během druhé světové války, kdy Valéry dílo doplnil o posledních pět fragmentů. Záhy nato, krátce po osvobození Francie od nacismu, zemřel. Na popud generála De Gaulla mu byl uspořádán slavnostní pohřeb v Paříži, nakonec však byl pochován v rodném Sete u Montpellier.
Pan Teste se pro Valéryho stal celoživotní prací a zároveň posedlostí. Francouzský básník, spisovatel, esejista a filosof se v díle svým vlastním způsobem vyrovnával s okolním světem a se sebou samým. Ústřední postava pana Testa může být v tomto smyslu čtenářem chápána jako součet či souhrn autorových myšlenek, tedy jako jakýsi výsledek Valéryho celoživotně cizelovaných tezí.
Pan Teste je beztvarou bytostí, zahloubaným samotářem pohradajícím světskou slávou. V jedné pasáži knihy nám Teste sděluje: „Geniálnost je snadná… Příliš jednoduché řešení by se mi bylo příčilo.“ Sám autor svého hrdinu definuje v kapitole šesté (Dialog). „Nebyl ani filosofem, ničím v tomto směru, a dokonce ani literátem; a proto mnoho přemýšlel – neboť čím víc kdo píše, tím méně přemýšlí.“ Pan Teste byl Valéryho celoživotním démonem, s nímž chodil spát a s nímž se ráno probouzel, byl nekonečnou sisyfovskou snahou porozumět světu a vlastnímu já.
Hodnocení:
Valéryho filosofický soubor devíti kratších textů souhrnně vydaných pod názvem Pan Teste je bezesporu náročným čtením, určeným zejména pro hloubavé jedince, jichž v dnešní době stále více ubývá. Pakliže po dočtení Pana Testa budete váhat, zda-li jste autorovi správně porozuměli, pak vás možná utěší Valéryho slova o tom, že „v duši bývá jedna líbezná končina, která může mít požitek, aniž chápe.“
Vydavatelství:
Dokořán, s.r.o.
Rok:
2008
Překlad:
Miloslav Žilina
62%
Pavel BestA
Při čtení Valéryho jsem měl chuť si lebku rozlousknout jako oříšek. Hmm, divné!
Zajímavá kniha. Možná sice trochu moc hlubokomyslná, ale jak píšete, je třeba u ní přemýšlet.