Grassova Kočka a myš je prodchnutá zvláštní atmosférou
Grassova novela z roku 1961 s názvem Kočka a myš tvoří spojnici mezi dvěma autorovými zásadními díly, Plechovým bubínkem a Psími roky. Tato trojice knih bývá jednotně označována jako Gdaňská trilogie či sága. Autorovo rodné město v názvu prozrazuje, kde se všechny příběhy odehrávají.
Také děj novely Kočka a myš je zasazen do tohoto polského přístavního města na břehu Baltského moře. Hlavními protagonisty jsou gdaňští gymnazisté, kteří se z bezstarostných mladíků postupně na frontě druhé světové války mění v muže. Přesto není čtenář v první části knihy s válkou takřka konfrontován. Skutečnost, že světový konflikt, jenž navždy poznamenal tvář Evropy, je právě ve svém průběhu, se dozvídáme pouze z poznámek vyřčených jen jakoby mimochodem.
Grassův příběh nám přibližuje životní peripetie gymnazisty Jáchyma Mahlkeho viděné očima jeho spolužáka a zároveň velkého obdivovatele Pilenze. Mahlke je nejprve kvůli svým zdravotním obtížím považován za outsidera nápadného především svým nadměrně velkým ohryzkem. Poté, co se mu podaří úspěšně absolvovat plavecký kurz, se však situace obrací. Plaveckými a potápěčskými úspěchy totiž Mahlke vyčnívá nad svými vrstevníky. Svůj um prokazuje především na četných výpravách ke ztroskotané polské minolovce.
Zásadním zlomem v životě hlavního protagonisty se stává setkání s válečným letcem, který navštíví místní gymnázium. Na jeho krku se houpe vyznamenání. Tento suvenýr (jako v podstatě všechno, co by mohlo zakrýt či odvést pozornost od hrdinova defektu hyzdící jeho krk) Mahlka okouzlí natolik, že jej ukradne. Za tento čin je však následně ze školy vyhozen. Proto také odchází do války, odkud se vrací jako velitel tanku ověnčený válečným křížem. S očekáváním, že teď to bude právě on, kdo bude stát v aule své bývalé školy a bude moci studentům a bývalým profesorům přednášet o svých činech, žádá o uspořádání přednášky. Zdá se, že právě kvůli tomuto výstupu vlastně bojoval. Jeho žádost je však odmítnuta. Tato skutečnost se stane hlavním důvodem, proč Mahlke učiní rozhodnutí do války se již nevrátit. Jako dezertér se za Pilenzovy pomoci uchýlí na starou minolovku. Jeho věrný přítel jej naposledy spatří, jak se noří do útrob lodi…
Grassova novela bývá označována jako tragikomedický příběh o handicapovaném avšak cílevědomém mladíkovi, který si své mindráky kompenzuje nejdříve plaveckým uměním a poté válečnými úspěchy. Zároveň však hrdina zůstává morálně čistý, nepovyšuje se nad své spolužáky a nechvástá se. Válka a především to, co následuje po ní, z něj však nakonec udělá někoho jiného. Prostřednictvím fyzického násilí se za křivdy neváhá pomstít a vše (obdiv spolužáků a rodiny) zahodit tím, že se rozhodne dezertovat. Autor tuto skutečnost líčí jako holý fakt, nemoralizuje, neobviňuje, neboť vše je důsledkem války. Ta je příčinou všeho zlého. Na začátku se jeví jako nenápadná, nikterak nezasahující do života chlapců, s postupem času však stále více ovládá jejich životy.
Způsob Grassova vyprávění vyžaduje od čtenáře jistý stupeň koncentrace. Pilenz coby vypravěč totiž plynule přechází z třetí osoby k oslovování v osobě první. Časové roviny se navíc prolínají. Některé příhody jsou vyprávěny jako z živé paměti, na jiné si Pilenz mlhavě rozpomíná a už sám není schopen rozpoznat, co je vlastně pravda. Z přítomnosti se vrací k minulosti a naopak.
Hodnocení:
Günter Grass se v této knize opět projevuje jako originální vypravěč. Jeho novela Kočka a myš je prodchnutá zvláštní atmosférou, ve které se střetává tragika války s groteskností klukovských let. Válka není líčena nikterak pateticky, naopak je zde přijímána jako běžná součást života, což přidává dílu na jedinečnosti.
Nakladatelství:
Atlantis
Rok:
2009
Překlad:
Zbyněk Sekal
sice jsem od něho četla výrazně lepší knihy, ale ani tato příliš nezklamala.s hodnocenim bych vpodstate souhalsila
Ve své podstatě vcelku zajímavá kniha.