Podařilo se najít Dalího dlouho nezvěstný obraz
Sedm let trvalo specialistům, než vypátrali odcizený obraz Salvatora Dalího. Dílo nazvané Dospívání bylo ukradeno společně s dalším cenným obrazem; plátnem Tamary de Lempicky, které se také podařilo najít. Oba dva obrazy se nevrátí do muzea, z něhož byly ukradeny, ale do rukou svých majitelů. Galerie totiž před pár lety zavřela své brány.
Onou galerií, kam by se plátna za normálních okolností vrátila, je Scheringovo museum realistického umění v nevelkém holandském městečku Spanbroek. Právě zde totiž po dlouhé roky obě plátna visela. Tedy až do 1. května roku 2009, kdy do galerie krátce po otevření vtrhla skupinka ozbrojenců. Všichni byli maskovaní a navíc vybaveni střelnými zbraněmi. Násilím si od ostrahy muzea vynutili předání vybraných prací. Těmi byla dvojice nejdražších děl, jež galerie do té doby schraňovala. Konkrétně šlo o Dalího plátno Dospívání a Hudebnice od Tamary de Lempicky. Lupiči s nimi poté naskočili do auta a zmizeli v ulicích. Z následného vyšetřování vyplynulo, že pachatelé podle všeho použili díla k zaplacení dluhu jiné zločinecké organizaci. „Ta ale nechtěla být spojována s případným zničením děl, nebo jejich prodejem,“ prohlásil detektiv Arthur Brand, který se dal do pátrání po nich. Scheringovo museum realistického umění nicméně mezitím přestalo existovat. V roce 2011 bylo zrušeno.
Zdaleka přitom nejde o ojedinělý případ krádeže cenných uměleckých předmětů. Jen letos bylo z muzeí po celém světě odcizeno několik desítek vzácných děl. V dubnu kupříkladu ze Springfieldského uměleckého muzea zmizelo sedm z deseti Warholových slavných tisků Campbellových polévek. Jejich hodnotu odborníci vyčíslili na zhruba 500 000 dolarů, tedy asi na 12 milionů korun. Přestože vedení muzea vypsalo za poskytnutí informací vedoucích k nalezení prací odměnu ve výši 25 000 dolarů, zatím se je nepodařilo vypátrat. Také po pětici pláten slavného britského malíře Francise Bacona se úplně slehla zem. Loni je kdosi odcizil z madridského domu jednoho z místních miliardářů. Podle policie šlo o profesionály. Zloději si totiž bez větších problémů poradili i s velmi kvalitním zabezpečovacím systémem. Hodnota obrazů byla okolo 30 milionů eur, tedy asi 800 milionů korun. Řada z nedávno odcizených děl zřejmě zamířila na území Ukrajiny. Zdejší ozbrojené skupiny totiž krádeže využívají k financování svých vojenských aktivit. Loni kupříkladu skupinka ukrajinských nacionalistů požadovala po holandské vládě 50 milionů eur za navrácení pětice ukradených obrazů. Ty se nakonec podařilo úřadům zabavit a v pořádku do Holandska vrátit.
Také Dalího obraz Dospívání, který slavný španělský surrealista namaloval v roce 1941 a mimo jiné na něm zachytil svou chůvu a plátno Tamary de Lempicky, které se v roce 1990 objevilo v Madonnině hudebním videu pro časopis Vogue, se naštěstí podařilo vypátrat. Podle detektiva Arthura Branda, jemuž se díla podařilo získat, za uplynulých sedm let prošla rukama minimálně deseti dealerů. Díky svým kontaktům je ale nakonec detektiv získal zpět. Nejprve od nelegálních vlastníků obdržel Dalího obraz. Zhruba o týden později mu byla přes prostředníka předána i druhá ukradená práce. Jak Arthur Brand připomněl, šlo spíše o světlou výjimku. Kradené obrazy se totiž jen málokdy vrátí do rukou svých někdejších majitelů. Děje se tak pouze v 5 procentech případů. Vzhledem k tomu, že muzeum, kde díla visela, bylo zrušeno, poputují přes Scotland Yard ke svým legálním vlastníkům. Kdo jimi je, není jasné.
Zajímavý článek a informace.