Alfons Mucha
2. 7. 2010 – 31. 10. 2010
Apoteóza lásky
Výstava děl jednoho z nejslavnějších českých výtvarníků všech dob, která se od tohoto pátku koná v prostorách Obecního domu, představí jak Muchovy slavné plakáty, tak méně známou část tvorby rodáka z Ivančic.
Návštěvníci si v rámci pražské expozice budou moci prohlédnout přes sto dvacet děl, jež stála u zrodu nově se rodícího uměleckého stylu – secese. Muchovy práce se tak ocitají v místech, které sám světově proslulý malíř spoluutvářel, když se podílel na dekoraci Obecního domu. Kromě slavných plakátů ve stylu art nouveau, jimiž se Mucha na konci 19. století proslavil, budou ve dvou výstavních sálech ještě k vidění jeho méně známé oleje, kresby a pastely. Zvláštní pozornost bude věnována i Muchovu fotografickému dílu, jež se českému návštěvníkovi představí vůbec poprvé.
V Praze budou práce vystaveny až do konce měsíce září, poté se přesunou do Kutné Hory do tamní galerie GASK. Tím však jejich pouť zdaleka nekončí. Do konce roku 2012 by se měly objevit ještě v Ostravě, Liberci a v Plzni. Zvláštností putovní expozice bude její variabilita. Každá galerie se totiž bude moci rozhodnout, na jakou část Muchovy tvorby se zaměří a podle toho si také bude moci vybrat práce z rozsáhlé Muchovy pozůstalosti.
Alfons Mucha se narodil v roce 1860 v moravských Ivančicích do rodiny soudního zřízence. Po neúspěchu u přijímacích zkoušek na pražskou Akademii působil nejdříve jako písař u ivančického soudu, později jako malíř divadelních dekorací ve Vídni. V roce 1885 odešel na akademii do Mnichova. Jako stěžejní se však ukázal jeho příchod do mekky moderního umění, do Paříže. Zde se takřka přes noc stal z neznámého rakousko-uherského umělce světově proslulým výtvarníkem. Dopomohl mu k tomu divadelní plakát Gismonda (1894-1895), který si u něj objednala pařížská herečka Sarah Bernhardt, pro niž vytvořil ještě několik dalších podobných prací. Od roku 1910 až do roku 1928 pracoval na v současnosti hodně skloňované Slovanské epopeji.
Současná expozice v pražském Obecním domě je rozdělena do čtyř samostatných sekcí, z nichž každá je věnována některému z témat, jemuž se v průběhu takřka osmdesáti umělecky plodných let slavný český umělec věnoval. Zmiňovanými oblastmi jsou láska k rodině, kráse, životu a k vlasti. Originální díla na výstavu, která se koná u příležitosti 150 let od autorova narození, zapůjčila Nadace Alfonse Muchy, která vlastní nejobsáhlejší kolekci Muchova díla.
Hodnocení:
Jsou výstavy, jejichž návštěva by měla být pro každého správného a kulturu milujícího Čecha povinná. Právě probíhající expozice prací jednoho z nejslavnějších českých umělců přelomu 19. a 20. století patří právě mezi ně. Kromě klasického repertoáru tvořeného převážně divadelními plakáty nabízí výstava i zajímavý pohled na méně známou část Muchovy tvorby, tedy na fotografie.
Výstava potrvá od 2. 7. 2010 do 31. 10. 2010
Kde:
Obecní dům
nám. Republiky 5, Praha 1
Vstupné:
Plné: 150,-Kč
Snížené: 80,-Kč
91%
Pavel BestA
Úchvatná výstava zřejmě nejznámějšího českého malíře všech dob. Jeho jemnocit a smysl pro krásu byl obdivuhodný. Děkuji za hezký článek!
Nejlepší výstava, kterou jsem v posledních letech viděl. Koncepčně skvěle zvládnutá. Kromě známých plakátů nabízí i něco navíc, tedy málo známé fotografie.
Přestože z Muchy nejsem tak paf jako ostatní, musím uznat, že výstava se podařila. 80%
myslim, ze s muchomanii se to u nas dost prehani. jeho obrazy nejsou uplne spatne, ale nic prekotneho to urcite neni. rozhodne ne slovanska epopej, ze ktere se mi chce zvracet. plakaty a fotky ujdou.
Slovanská epopej patří maezi nejdůležitější česká výtvarná díla. Ty neznabohu!
Pro letošní léto určitě nejzajímavější výstava, kterou lze v Praze vidět. Mistr secese za návštěvu rozhodně stojí. Mě osobně se jeho práce moc a moc líbí. Nechápu, jak se někomu mohou nelíbit!
Zřejmě neuznávanější český umělec všech dob. Už bylo myslím na čase, aby se v Praze zase uskutečnila podobná výstava.
Fantastická výstava! Mucha patří mezi mé největší oblíbence. Jeho obrazy jsou skutečně nádherné, zejména tedy jeho slavné plakáty. Musím se přiznat, že Muchovy fotografie jsem vůbec neznal a i ty mě příjemně překvapily. Myslím, že byly velmi zdařilé. 95%
Škoda, že už výstava skončila. Šlo o velmi zdařílý projekt.