Andy Warhol
19. 7. 2007 – 21. 10. 2007
Disaster Relics
Výstavní prostory Musea Kampa v Sovových mlýnech hostí ve dnech od 19.7.2007 až do 21.10.2007 práce kontroverzního amerického umělce 60. a 70. let 20. století Andy Warhola.
Expozice nazvaná Disaster Relics: Selected prints, což lze volně přeložit jako: „Pozůstatky neštěstí: Vybrané tisky“, se skládá z jedenadvaceti děl tohoto slavného pittsburghského rodáka se slovenskými kořeny.
Andy Warhol se narodil s největší pravděpodobností 6. srpna 1928 v Pittsburghu, kde také o několik let později vystudoval Carnegieho technologický institut. V roce 1949 odjel hledat štěstí do New Yorku, kde se záhy uchytil v oblasti reklamy a ilustrování časopisů. Věhlas si získal teprve v 60. letech, kdy začal malovat známé americké produkty jako plechovky Campbellovy polévky nebo Coca-Coly, stejně jako celebrity typu Marilyn Monroe, Troy Donahue nebo Elizabeth Taylor. V tomto období také zakládá své umělecké studio „The factory“, v němž se obklopuje širokou škálou umělců, spisovatelů, hudebníků a undergroundových celebrit. V srpnu roku 1962 začíná s masovou produkcí sítotisku, snaží se nejen vytvářet umění z masových výrobků, ale i v masovém měřítku. To dokládá i skutečnost, že Andy Warhol v 80. letech produkoval pro televizní stanici MTV dvě show příznačně nazvané Andy Warhol’s TV a o několik let později Andy Warhol’s Fifteen Minutes. V této době navíc spolupracuje s mladými umělci jako byli například: Keith Haring, Francesco Clemente nebo Jean-Michel Basquiat. Andy Warhol zemřel v roce 1987 ve věku nedožitých 59 let.
Návštěvníci si v rámci výstavy konané v Muzeu Kampa mohou prohlédnout známé Warholovy práce plné výrazných barev, které nevšedním způsobem zachycují portréty významných amerických osobností, jakými byli například: Elvis Presley, Marilyn Monroe či Jackie Kennedy. Druhou část expozice tvoří práce zaměřené na automobilové a letecké katastrofy, které Warhola nepřestaly fascinovat až do jeho smrti v roce 1987.
Warholova díla vytvářená technikou sítotisku učinila ze svého tvůrce vůdčí osobnost americké větve pop artu, pro nějž je charakteristické přejímání motivů z předmětů každodenní potřeby a inspirace městskou kulturou a jejími vizuálními projevy.
Andy Warhol vstoupil do povědomí veřejnosti nejenom jako malíř a grafik, ale také jako filmový tvůrce. V této souvislosti vzpomeňme především jeho provokativní snímky Spánek či Tělo.
Hodnocení:
I přes skutečnost, že výstava čítá pouhopouhých jedenadvacet děl Andyho Warhola, nelze než konstatovat, že po zhlédnutí jeho obrazů nebudete litovat utracených peněz. Zvláště pak pro příznivce pop artu představuje výstava vrchol letošní sezóny. Pro ty, co se o pop art – potažmo o moderní umění – příliš nezajímají, může expozice posloužit jako drobný exkurz do amerického umění dvacátého století. Možná, že se řada z vás bude při odchodu z Musea Kampa ptát: „Je tohle ještě umění?” Odpověď je na každém z nás.
Výstava potrvá od 19.7.2007 – 21.10.2007
Kde:
Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 503/2, 118 00 Praha1
Otevřeno:
denně 10.00 – 18.00
Vstupné:
Dospělí: 120 Kč
Studenti, senioři: 60 Kč
Děti (do 6 let): Zdarma
Rodinné vstupné: 180 Kč
80%
Pavel Besta ml.