Caravaggio
20. 2. 2010 – 13. 6. 2010
Scuderie del Quirinale, Řím
Římská Scuderie del Quirinale hostí od února ve svých výstavních prostorách obrazy jednoho z nejslavnějších malířů všech dob. Tímto géniem není nikdo menší než Michelangelo Merisi, zvaný Caravaggio.
Expozice, rozprostřená do dvou pater galerie, vznikla při příležitosti čtyřstého výročí umělcovy smrti, k níž došlo v roce 1610 v přístavním městečku Porto Ercole, kde Caravaggio podle všeho podlehnul střevní infekci, kterou onemocněl na lodi, s níž se měl po mnoha životních peripetiích vrátit zpátky do Věčného města.
Jak prohlásil sám ředitel asociace římských muzeí pan Claudio Strinati, výstava se sestává pouze z pláten, u nichž nemůže být pochybnosti, že vzešly z palety lombardského mistra, který se 29. září 1571 narodil v severoitalském Caravaggiu, podle něhož dostal i své přízvisko. Návštěvníci si tak ve výsledku mohou prohlédnout na čtyři desítky obrazů zapůjčených ze sbírek z celého věta. Oproti všem očekáváním však díla nejsou řazena chronologicky, ale tematicky podle zobrazovaného námětu. Vedle sebe tak můžete kupříkladu obdivovat Chlapce s košíkem ovoce (1593-1594), který za normálních okolností visí v Gallerii Borghese, a Bakcha zapůjčeného z florentské galerie Uffizi.
Caravaggio byl paradoxně nejen velkým mistrem šerosvitu a tvůrcem dech beroucích obrazů s náboženskou tématikou, připomeňme jen díla jako Obrácení sv. Pavla (1601) či Zajetí Krista (1602), která jsou na výstavě také k vidění, ale též pouličním výtržníkem a popudlivým člověkem, který neměl nikdy daleko k násilí. Do Říma se Michelangelo dostal v jednadvaceti letech poté, co mu zemřela matka Lucia. První Caravaggiův střet se zákonem se datuje do roku 1598, kdy byl obviněn z nedovoleného nošení meče. V roce 1604 vmetl hostinskému do tváře talíř s artyčoky s odůvodněním, že je měl usmažit na másle a ne na oleji. V říjnu a listopadu téhož roku byl zatčen hned dvakrát, neboť bezdůvodně vyzval místní dráby, aby šli do prdele. V roce 1605 svým obscénním chováním urazil jistou Lauru a její dceru, následně zpohlavkoval notáře Pasqualoneho a o několik měsíců později byl přistižen, jak hází kamením do okna své bývalé domácí. Když byl v říjnu téhož roku nalezen pobodán na ulici, vypověděl, že si zranění způsobil sám, když nedopatřením upadl na vlastní meč. Vše vyvrcholilo v květnu roku 1606, kdy Caravaggio zavraždil Ranuccia Tommasoniho a rozhodl se pro útěk do Neapole. Odtud později zamířil na Sicílii a na Maltu.
Tím začíná druhé Caravaggiovo umělecké období, které je na výstavě zastoupeno obrazy jako například Spící Amor (1608), Klanění pastýřů (1609) či Večeře v Emauzích (1606), na němž autor pracoval záhy po svém útěku z Říma v městečku Palianu. Návštěvníci si krom toho budou moci ještě prohlédnout Zvěstování (1909), které na expozici zapůjčilo Muzeum krásných umění v Nancy, a Davida s hlavou Goliášovou (1609-1610), jeden z jeho posledních a zároveň nejpůsobivějších obrazů, na němž Goliášova uříznutá hlava odráží skutečný vzhled samotného autora.
Výstava potrvá od 20. 2. 2010 do 13. 6. 2010
Kde:
Scuderie del Quirinale
Via XXIV Maggio 16, Řím
Otevřeno:
neděle až čtvrtek od 10.00 do 20.00
pátek a sobota od 10.00 do 22.30
Vstupné:
Plné: 10,- Euro
Snížené: 7,5,- Euro
Jan Perniš
Génius! Jeho obrazy jsem měla možnost vidět při svém pobytu v Římě a musím říci, že mě naprosto uchvátily.
Jenom škoda, že podobná výstava se u nás zřejmě nikdy neuskuteční
Osobně jeho obrazy považuji za ty nejkrásnější, které kdy vůbec vznikly.
Souhlasím. Jsou naprosto úžasné.
Výstavu jsem měl možnost vidět osovbně a musím smeknout. Jednak před úchvatně provedenou expozicí a samozřejmě a hlavně před jedinečnými a geniálními obrazy.
Souhlasím. Jsou naprosto úžasné.Jenom škoda, že podobná výstava se u nás zřejmě nikdy neuskuteční