Claude Monet
22. 9. 2010 – 24. 1. 2010
Grand Palais, Paříž
V kulturním srdci Evropy, v Paříži byla zahájena jedna z nejočekávanějších výstava letošního roku. Slavné Grand Palais totiž od 22. září hostí práce impresionistického mistra Clauda Moneta.
V rámci expozice si návštěvníci budou moci prohlédnout na 170 Monetových obrazů, mezi nimiž nebudou chybět ani slavné „lekníny“. Počtem vystavovaných děl jde o největší autorovu retrospektivu za uplynulých 40 let. Obdobně rozsáhlá výstava se totiž naposledy uskutečnila v roce 1980 v Y. Pařížské Grand Palais navíc do přehlídky investovalo nemalé peníze. Podle odhadů okolo 100 milionů korun. Během následujících čtyř měsíců by expozici mělo navštívit okolo 800 tisíc diváků.
Claude Monet se narodil v roce 1840 v Paříži. Jeho prvním učitelem malířství byl od roku 1856 Eugen Boudin. O pět let později byl ale Claude Monet povolán do armády, konkrétně do Alžírska. Zde však onemocněl tyfem a záhy se opět vrátil domů do Francie, kde se opět začal věnovat malířství. První výstava Monetových prací proběhla v roce 1863 avšak bez většího úspěchu. Světovou proslulost nakonec pařížskému rodákovi přinesl obraz Imprese, východ slunce, podle něhož dostalo celé umělecké hnutí i svůj název. Zmíněné plátno však na výstavě bohužel chybí. Pařížské muzeum Marmottan, v jehož je držení, totiž odmítlo obraz zapůjčit.
Později Monet začal jako jeden z prvních malířů vytvářet cykly obrazů, na nichž zachycoval své oblíbené motivy v různých denních dobách a za různého osvětlení. Tak kupříkladu vznikl cyklus pláten zachycujících nádraží Saint-Lazare. Monet tehdy dokonce přemluvil místního přednostu stanice, aby kvůli němu zpožďoval vlaky. Strojvůdce naopak nutil vypouštět z lokomotiv právě tolik páry, kolik se zdálo přiměřené pro jeho plátna. Na výstavě si návštěvníci kromě toho budou moci prohlédnout také sérii obrazů, na nichž je zachycena rouenská katedrála. Tu Monet dokončil v roce 1894.
V roce 1883 dochází v Monetově životě k důležitému předělu. Umělec se totiž z Paříže stěhuje do Giverny, kde si najímá domek s velkou zahradou. Právě ta se stala námětem pro řadu jeho dalších děl. Velkou řádku z nich si budou moci prohlédnout i návštěvníci Grand Palais. Kromě slavných „leknínů“, které Moneta provázely až do konce života to je kupříkladu i cyklus obrazů s názvem Japonský most. V závěru života Monet oslepl a věnoval svá slavná leknínová plátna Francouzskému státu. V roce 1923 však podstoupil úspěšnou operaci, která mu zrak vrátila. Monet nakonec zemřel v roce 1926 právě v milovaném Giverny.
Hodnocení:
Retrospektivní výstava věnovaná pracím jednoho z největších impresionistických malířů všech dob si bezesporu zaslouží takovou pozornost, jaké se jí zatím dostává. Snad jedinou kaňkou na celé expozici je chybějící obraz Imprese, východ slunce. Ale i jeho nepřítomnost lze vzhledem k množství vystavovaných dělo oželet.
Výstava potrvá od 22. 9. 2010 do 24. 1. 2010
Kde:
Grand Palais
Avenue du Général-Eisenhower 3
75008 Paris
Otevřeno:
denně od 10.00 do 22.00
Vstupné:
Plné: 12,- Euro
Zlevněné: 8,- Euro
95%
Jan Perniš
Nejlepší výstava, kterou jsem měl možnost za posledních několik let shlédnout. Chybí skutečně jen jediné – Obraz Imprese – jinak by byla expozice naprosto dokonalá. Monetovy obrazy jsou naprosto úžasné. Zračí se v nich neuvěřitelný um a cit pro barvy.
Jednoznačně musím souhlasit. Skvělá výstava! Kdo se v nejbližších měsících chystá do Paříže, tak by si ji neměl nechat ujít.
Musím se přiznat, že z impresionistů mám Moneta nejméně rád. Přesto si myslím, že pařížská výstava se celkem povedle. Osobně jsem ji minulý týden viděl a musím říci, že mě celku mile překvapila. Podobně rozsahlá expozici jsem viděl naposled loni prácvě v Grand Palais, když zde byly vystaveny práce Andy Warhola.