Dordeduh
Dar de Duh
Odpoutání ducha od tělesné schránky a více jak hodinový průlet karpatskou krajinou. Takové je debutové album rumunských mystiků Dordeduh.
Od dob pádu železné opony se v zemích východního bloku, tedy v krajině kde dříve byla metalová hudba zakázaným ovocem, zrodilo již vcelku dost respektovaných hudebních souborů vycházejících z tohoto žánru a dokonce lze hovořit i o několika silných, především extrémně metalových scénách. Polsko například již léta na hudebním poli skvěle reprezentují death metalové soubory (zmínit je třeba i kapely fúzující death a black metal), v Rusku se rodí silná brutal death metalová scéna a Ukrajina je líhní sice kontroverzních, ale hudebně velice zajímavých black metalových formací. V Rumunsku takto úzce zaměřená scéna nikdy nevznikla a také počet souborů, které se během kariéry prosadily za hranicemi této republiky, není nijak závratný. V současnosti je slyšet o nepříliš kvalitních epigonech raných Nightwish jménem Magica, dříve bylo možné registrovat kapely God a Grimegod, ovšem nejznámějším rumunským vývozním artiklem vždy byla v tomto úseku nepochybně black metalová formace Negură Bunget. Tato temešvárská kapela na sebe poprvé vážně upozornila prostřednictvím alba Măiastru Sfetnic, na němž zúčastnění hudebníci vyléčili dětské nemoci debutové desky Zîrnindu-să a poprvé představili svůj pečlivě budovaný specifický výraz. Na dalších dvou řadových deskách ‚n Crugu Bradului a Om, které již byly distribuovány prostřednictvím labelu Code666, pak členové formace postupně dotvořili svou hudební tvář, skládající se především z atmosférického black metalu, rumunského folkloru a silné duchovní složky, téměř k dokonalosti. Výrazný skladatelský otisk na těchto nahrávkách zanechala dvojice Hupogrammos a Sol Faur, kteří po domluvě se svým někdejším spoluhráčem Negruem ukončili činnost kapely a založili novou formaci Dordeduh. Bohužel právě Negru se nezachoval příliš kolegiálně ke svým bývalým spoluhráčům a navzdory původní úmluvě opět uvedl na hudební scénu jméno Negură Bunget, čímž definitivně ztratil přátelství a respekt druhé strany.
První nahrávkou, která vyšla z dílny Dordeduh, bylo krátké EP z roku 2010 Valea Omului, na němž zmíněná dvojice víceméně navázala na hudební výraz původních Negură Bunget a v září minulého roku vyšla debutová nahrávka souboru Dar de Duh. Je opravdu obdivuhodné, že Dordeduh nepodlehli tlaku vydat prvotinu kvapně po svém založení a nechali materiál dostatečně uzrát. Ostatně i deska Om, širokou metalovou obcí považovaná za nejlepší nahrávku Negură Bunget, vznikala delší čas a rozvaha a pečlivost je dobře znát například i ve struktuře samotných kompozic. V nich se bravurně mísí jednotlivé složky hudby Dordeduh, tedy atmosférický black metal, rumunský folk, ambient a rock. Přestože na atmosféru je kladen opravdu velký důraz, není jí jako u mnoha jiných atmosféricko-metalových souborů podřízeno vše a po instrumentální stránce se rozhodně nejedná o nějaký jednoduchý kolovrátek. Naopak. Dar de Duh je sice deskou atmosférickou, ovšem pokud se posluchač cíleně zaměří na jednotlivé nástroje, zjistí, že po technické stránce jsou všechny skladby skutečně propracované. Ostatně jedním z charakteristických rysů desky Dar de Duh je její rovnováha. Ta se projevuje hned v několika rovinách, například i v přístupu k budování zmíněné atmosféry, jelikož její nositelkou jsou jak kytary a klávesy, tak i folklórní nástroje, jichž se na albu vyskytuje opravdu požehnaně (píšťaly, flétny, Panova flétna, tulnice, kladívkový dulcimer, toaca, mandola či perkuse) či vokál Hupogrammose, který velmi dobře zvládá agresivní polohy i uhrančivý civilní zpěv.
Výjimečnost Dordeduh pak tkví hlavně v důrazu na spirituální složku. Přestože má nahrávka téměř osmdesáti minutovou stopáž a k jejímu poslechu je třeba chuť a specifická nálada, tak díky tomu, že deska disponuje silným specifickým fluidem a duchovním přesahem (texty jsou bohužel kompletně v rumunštině), dokáže zcela pohltit a posluchač si poslech ve stavu zvláštního oblouznění nesmírně užívá.
Hodnocení:
Kolekce Dar de Duh je jednou z těch nahrávek, do jejichž nitra vede dlouhá cesta a ne všem se ji podaří zdolat. Zároveň se jedná o desku, která ač vychází z extrémního metalu, má díky své obrazotvornosti a charakteru potenciál oslovit i jiné než metalové fanoušky. Za správných okolností totiž dokáže až nezdravě uhranout!
Rok vydání:
2012
Vydavatelství:
Prophecy Productions
Seznam skladeb:
Jind de tronuri
Flăcărarii
E-an-na
Calea roților de foc
Pândarul
Zuh
Cumpăt
Dojană
90%
-jt-