Filmaři promění pražskou Štvanici na Wimbledon
Rušné filmařské léto zažije letos naše hlavní město. Během prázdnin a krátce po nich v něm totiž bude vznikat hned několik velkých hollywoodských bijáků. Jedním z nich bude i snímek Borg vs. McEnroe, který líčí finálový zápas těchto dvou slavných tenistů na hlavním wimbledonském dvorci v roce 1980.
Opětovný návrat k filmovým pobídkám, díky nimž filmaři mohou získat zpět až pěti nákladů, které u nás do snímku vloží, zdá se konečně přináší své plody. Po letech stagnace je o Českou republiku totiž mezi filmaři opět velký zájem. V nadcházejících měsících by tu mělo točit své snímky několik velkých studií. A s nimi se tu samozřejmě také objeví velké herecké hvězdy. Do České republiky by během prázdnin měl zavítat Al Pacino, Shia LaBeouf, nebo Robert De Niro. Před pár týdny sem navíc zavítal také Jean Reno, který navštívil nejen karlovarský festival, ale zúčastnil se natáčení Dobrodruhů. Filmový průmysl by letos do ekonomiky měl napumpovat okolo 5 miliard korun. Nejvíc se tu chystá utratit produkce History Channel. V souvislosti s natáčením velkofilmu Knightfall tu zřejmě nechá přes miliardu korun. „Po letech určitě cítíme rostoucí zájem filmařů o Českou republiku, nabídek ke spolupráci rozhodně přibývá,“ prohlásila pro Hospodářské noviny Silvia Ronisová ze společnosti Film United, která v Čechách v minulosti kupříkladu stála u vzniku seriálu o Borgiích.
Natáčet se v Praze v nadcházejících týdnech bude především snímek Borg vs. McEnroe v hlavní roli s oblíbeným americkým hercem Shia LaBeoufem, jakožto Johnem McEnroem a Stellanem Skarsgardem jako jeho trenérem. Producenti snímku, zastoupení agenturou Sirena Films, plánují v tuzemsku utratit okolo 55 milionů korun. S natáčením filmu se započne na sklonku léta. V rámci jeho tvorby se tenisový areál pražské Štvanice na pár dní promění na mnohem známější tenisový svatostánek Wimbledon. Zdejší antukový povrch dokonce během natáčení překryje tráva, která je pro londýnský turnaj typická. Jak již naznačuje název snímku, bude film pojednávat o strhující tenisové bitvě mezi Johnem McEnroem a Björnem Borgem, k níž došlo v roce 1980. Zápas byl o to zajímavější, že oba hráči nemohli být snad charakterově rozdílnější. Zatímco McEnroe byl známý bouřlivák, který neváhal praštit raketou o zem a dlouze se hádat s rozhodčími, jeho švédský soupeř naopak vynikal soustředěností a nekonfliktností. Slavný zápas nakonec v pětisetové bitvě vyhrál Borg.
Zatímco práce na snímku Borg vs. McEnroe se teprve rozběhnou, některé filmy se už u nás letos natáčely, nebo právě natáčejí. Na jaře tu vznikala Mezihra v Praze vyprávějící smyšlený příběh o Mozartově působení v našem hlavním městě. S natáčením se začalo 4. dubna, kdy štáb zamířil na barokní zámek Jemniště u Berouna. Produkce o 175 lidech měla sice základnu v barrandovských studiích, většinu času ale filmaři strávili právě v historických lokalitách. Kromě Jemniště zamířili ještě do Ploskovic, kláštera v Doksanech, nebo na zámek v Českém Krumlově. Už několik týdnů v současné době pobývá v Čechách jiný štáb. Pro stanici Sky mediálního magnáta Rupperta Murdocha tvoří snímek Britannia, který bude přibližovat vpád římských vojáků do Anglie. Pro vznik snímku si filmaři vybraly rozeklanou krajinu Českého ráje. Natáčení by je mělo vyjít na 970 milionů korun. Ještě o něco více u nás utratí tvůrci středověkého seriálu Knightfall o pádu templářského řádu. Dalším vysoko rozpočtovým snímkem, který letos v České republice vznikne, bude Noodle Man. Ve filmu o někdejším čínském policistovi, který v New Yorku prodává jídla z nudlí, se představí Robert De Niro a Al Pacino.
Výčet je to úctyhodný, navíc neúplný. V České republice by se totiž mělo natáčet ještě několik menších zahraničních filmů a seriálů. Ze seznamu bohužel vyplývá i jeden velmi nepříjemný fakt. Přestože se u nás bude s jistou nadsázkou točit jako o život, žádný skutečně umělecky kvalitní zahraniční snímek u nás letos opět nevznikne. Výčet víceméně dokládá trend z posledních let, kdy se z filmu definitivně stal pouhý byznys, v němž jde o peníze, o peníze a zase o peníze. Vzhledem k tomu, že de facto nejde o kulturu, ale pouze o masovou zábavu, nabízí se otázka, zda by stát něco takového vůbec měl finančně podporovat. Jistě. Budeme z toho jako Česká republika finančně profitovat. Stát tu ale není od toho, aby podporoval něčí byznys. Peníze má dávat jen tam, kde slouží k dosahování vyšších cílů, což se v daném případě neděje. Tímto způsobem se totiž také podílí na degradaci filmového umění na pouhou kratochvíli. Paradoxně pak nemá prostředky na financování skutečně kvalitních snímků. Jeden opravdu umělecky kvalitní by se totiž v Čechách letos měl začít natáčet. Už za několik týdnů by se do práce na svém novém filmu měl pustit Jan Švankmajer, který dlouho nemohl na svůj projekt sehnat peníze. Nakonec musel o prostředky žádat lidi v rámci crowdfundingové kampaně na serveru Indigo. Smutné…
Filmuje se pravda v Čechách hodně. Teď byly někde k dospozici snímky, co za kulisy vyrostly na Barrandově. Ale obecně máte pravdu. Nic kvalitního se netočí.