František Foltýn
7. 3. 2008 – 1. 6. 2008
Košice – Paříž – Brno
Rychlík Košice – Paříž – Brno právě přijíždí na první kolej. Kupte si lístek, vyhlédněte si prázdné kupé, pohodlně se posaďte, protože cesta, v jejímž rámci si budete moci prohlédnout více jak stovku obrazů Františka Foltýna a jeho současníků, jakými byli např. Augustin Ságner či Zdeněk Dvořák, bude dlouhá.
Dost řečí. Výpravčí dává zelenou. Vyrážíme.
První naší zastávkou budou šumavské Královské Stachy, kde se František Foltýn, spoluzakladatel brněnské Skupiny výtvarných umělců, člen geometricky orientovaného uskupení Cercle et Carré a později Abstraction – Création, roku 1891 narodil. Zastávka je krátká. Vlak se opět rozjíždí a uhání směrem na Košice.
Právě v tomto východoslovenském městě pobývá František Foltýn v letech 1921 – 1924 na základě pozvání významného propagátora moderního umění dr. Josefa Poláka. Zde se seznamuje s fauvismem, kubismem a dalšími moderními tendencemi v tehdejším umění. Tvoří barevně výrazné krajinomalby, někdy se zabývá též malbou figurativní. Vrcholem tohoto Foltýnova raného kuboexpresivního období je dvojice děl – Raskolnikov a Dostojevskij z roku 1922. Nastupme zpátky do vagónu. A hurá do Paříže!
Píše se rok 1924. Zastavujeme na Gare d´Orsay v samotném centru francouzské metropole. Naproti přes řeku Seinu se tyčí slavný Louvre. Z oblaků páry se k nám blíží František Kupka, aby nás přivítal. Paříž právě zažívá svůj největší rozkvět. Na ulici se můžete potkat s Pablem Picassem, G. Braquem, H. Matissem, J. Miroem, A. Giacomettim, T. Tzarou, J. Joycem či G. Apollinairem. Společně s námi vystupuje i František Foltýn, neznámý český malíř. Teprve o několik let později, v roce 1930 se František Foltýn stává členem hnutí Cercle et Carré a účastní se své první a jediné mezinárodní výstavy v Galerii 23. Společně s ním zde vystavují takoví umělci jako například: P. Mondrian, V. Kandinskij, nebo F. Léger.
Je čas. Vím, že se Vám asi příliš nechce, ale musíme zpátky do matičky vlasti. Roku 1934 se František Foltýn vrací po deseti letech strávených ve Francii zpátky do Čech, kde ještě nějakou dobu pokračuje ve své abstraktní tvorbě. Následně se pod tlakem válečných událostí obrací k realistické malbě, kterou jen na krátko opouští, aby se k ní natrvalo vrátil po roce 1948.
František Foltýn umírá v roce 1976 v Brně.
Hodnocení:
Retrospektivní výstava českého abstraktního malíře Františka Foltýna, konaná v domě U Kamenného zvonu, se snaží zachytit umělecké přerody tohoto rodáka z Královské Stachy. Návštěvníci tak budou mít možnost vidět Foltýnovy rané krajinomalby, dále abstrakní obrazy ze třicátých let, jakož i realistická plátna vznikající po druhé světové válce.
Výstava potrvá od 7. 3. 2008 – 1. 6. 2008
Kde:
Galerie hlavního města Prahy
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13
110 00, Praha 1
Otevřeno:
denně mimo pondělí 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 120,- Kč
Zlevněné: 60,- Kč
67%
Pavel Besta ml.
Osobně bych výstavu hodnotila lépe… Řekněme okolo 80%.
Taky bych dal o něco vyšší hodnocení, cca 75%.
Proč vyšší hodnocení? Výstavu jsem neviděl, ale stejně mi chybí důvod tvrzení, že by si zasloužila více, než píše autor recenze. Samozřejmě je to subjektivní názor, ale třeba by mě nalákal se na výstavu zajít podívat…
Obrazy František Foltýna se mi až na krajinomalby ze závěru života líbily. Určitě patří k tomu lepšímu, co u nás ve dvacátém století vzniklo. Proto 75%.
Na druhou stranu přiznávám, že v kontextu ostatních recenzí je hodnocení okolo 65% nebo 70% odpovídající. Asi mám prostě pro Foltýna slabost…