Guano Apes
Bel Air
Měsíc duben přichystal pro hudební fanoušky jeden velký comeback. Členové Guano Apes vystoupili na několika festivalech, navzájem se nepokousali a proto následně natočili novou desku s názvem Bel Air. Hned po jejím vydání zaplavila internet protichůdná hodnocení. Jaká tedy jejich nová deska je?
Od poslední desky Walking on a Thin Line uplynulo dlouhých osm let, během nichž se většina členů kapely věnovala více či méně úspěšným sólovým projektů. Není proto divu, že znovu stmelená kapela měla s právě vycházejícím albem velké ambice. Produkce desky byla proto svěřena zvučným jménům z hudební branže jako je Jon Schumann nebo Randy Staub. Vizí Guano Apes bylo především dobýt břehů Ameriky. To koneckonců dokládá i samotný název alba, který je odvozen od jedné losangeleské čtvrti.
Charakteristickým znakem nového cédéčka je dravost a energičnost. I když i na tomto poli Guano Apes oproti předchozím deskám značně ubrali. Těžko však říci, zda jde ve skutečnosti o změnu k lepšímu, či horšímu. Hudba německé partičky totiž zůstala i nadále velmi banální a zároveň chytlavá zejména pro koncerty. Přidáním elektronických prvků se nové album sice o kousek posunulo, kýžené hloubky však dozajista nedosáhlo. Svým zvukem se nejvíce blíží pop-rockovému mainstreamu, který upoutá posluchače povrchní jednoduchou melodií. Poměrně hezky se poslouchá, ale samotný projev pak postrádá jakýkoli zlomek výjimečnosti. Nebýt hlasu zpěvačky Sandry Nasic, šlo by o jedno z mnoha lehce zapomenutelných alb.
Texty hrají na nové desce Bel Air roli více méně prázdných, nicméně funkčních sloganů. Fanoušek si je rychle zapamatuje a může je na koncertu pokřikovat z publika přímo směrem ke kapele. V každé písni je cítit zajímavý nápad a povedená mixáž zvuku. Žánrově svázané ruce ale zdá se nedovolí tyto nápady plně využít. Kompozice pak ubíjí zejména repetitivní gradace a důraz na jednoduchost, zajímavé kytarové rify pak sráží nával rockových klišé.
Důležité pro kapely typu Guano Apes je ale to, zda budou songy fungovat při živém hraní. A z toho, že by tomu tak nebylo, nemusí mít německá partička zatím strach. Ještě několik let totiž pravděpodobně bude moci s úspěchem obrážet evropské festivaly a bavit lidi. S každým dalším poslechem je nové album navíc líbivější a líbivější. Nenáročný poslech funguje správně. Zůstaňme ale nohama na zemi a přiznejme si, že to není hudba, která by měla sílu dobýt hudební svět.
Hodnocení:
Guano Apes se svými dobyvatelskými záměry skončili někde uprostřed Atlantiku, kde budou zřejmě ještě řadu let bavit náhodné publikum i zaryté fanoušky, než se nadobro potopí ke dnu. K pivu si novou desku možná ještě někdo pustí, ale pro samostatný koncert nebo domácí poslech bude hlavní motivací spíše nostalgie, než cokoli jiného.
Rok vydání:
2011
Vydavatelství:
Sony Music
Seznam písní:
Sunday Lover
Oh What A Night
When The Ships Arrive
This Time
She’s A Killer
Tiger, Fanman
All I Wanna Do
Fire In Your Eyes
Trust
Fire
Carol And Shine
65%
Jaromír Mára
Podle mě jde o celkem solidní nahrávku. I když připouštím, že po několika posleších se může celkem rychle ohrát.
Velký ústup ze slávy. Album je naprosto průměrné, respektive spíše podprůměrné. Pro mě velké zklamání.
Myslím, že i na Guano Apes došlo…žijí z pradávné slávy. Nynějším albem možná získali nové fanoušky, ale divila bych se, kdyby lákalo k poslechu ty staré…z tohoto alba je mi fakt smutno