Jiří Trnka
Kulaté jubileum
Od narození animátora a ilustrátora Jiřího Trnky uplynulo právě 100 let. Při příležitosti tohoto kulatého výročí se řada tuzemských institucí rozhodla věnovat této mimořádné režisérské a výtvarné osobnosti zvýšenou pozornost.
Jen málokdo zanechal v českém animovaném filmu tak výraznou stopu jako Jiří Trnka. Plzeňský rodák měl k této oblasti již od mládí relativně blízko. S výrobou loutek se mohl setkat doma. „Loutky dělal odmalička a provázely ho celý život. Experimentoval, práce mu šla, věděl přesně, co a jak udělat,“ říká o něm jeho syn Jan. Na reálném gymnáziu navíc Trnku hodinám kreslení učil profesor Josef Skupa, který talentovaného studenta přesvědčil, aby přešel na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Později se oba muži potkali ještě jednou. To když Skupa v roce 1930 založil Divadlo Spejbla a Hurvínka, pro něž později Trnka navrhoval kulisy.
K filmu se plzeňský rodák dostal poprvé již na sklonku 30. let, kdy pro průkopníka české animace Karla Dohnala vytvořil několik loutek. Svoji režisérskou kariéru však započal až po skočení 2. světové války, kdy se spolupodílel na založení slavného studia Bratři v triku. Hned jeden z jeho prvních filmů Zvířátka a Petrovští si v roce 1946 odnesl cenu z festivalu v Cannes. O tom, že Trnkova sláva dosáhla velmi brzy mezinárodních rozměrů, vypovídá i to, že v roce 1951 namluvil francouzskou verzi jeho snímku Císařův slavík významný básník Jean Cocteau.
Na filmové plátno následně Trnka převedl řadu postav, Švejkem, namluveným jeho dlouholetým přítelem Janem Werichem, počínaje, a Bajajou konče. Kromě toho se ještě stihl věnovat knižním ilustracím, kterých za život udělal přes šest desítek. Za vrcholné období jeho tvorby je možné považovat konec 50. a začátek 60. let. Právě tehdy totiž Trnka dokončil své dva zřejmě nejlepší animované filmy. V roce 1959 to byl nejprve Sen noci svatojánské a o šest let později to byla kritiky vysoce ceněná Ruka. Pouhý rok před smrtí v roce 1968 pak Trnka za ilustrace k Andersenovým pohádkám obdržel prestižní cenu nesoucí jméno slavného dánského spisovatele.
Při příležitosti stého výročí od Trnkova narození se u nás i v zahraničí bude konat několik zajímavých kulturních akcí, které se pokusí přiblížit život a tvorbu našeho nejproslulejšího animátora. V pražském kině Ponrepo bude až do 16. března probíhat retrospektiva jeho filmů. V galerii Millenium pak budou k vidění jeho loutky. Poctu Trnkovi vzdá na přelomu dubna a května také teplický AniFest. Do propagace jeho osobnosti se zapojí i Česká centra. Již minulé úterý byla v Mnichově zahájena výstava jeho prací, kterou bude později možné navštívit ve Velké Británii, Francii, Argentině a Uruguaji.
Pavel Besta
Jeden z nejlepších českých umělců 20. století. Jeho ruka je naprosto famózní.