Kauza Rock Café
Rockový anděl se v září znovu rozletí
Před necelým měsícem musel pražský klub Rock Café z hodiny na hodinu zrušit všechny naplánované koncerty. Důvodem k přijetí tohoto nekompromisního opatření bylo překročení povoleného limitu hlasitosti reprodukované hudby.
Klub se s problémem potýkal již několik let a vše vyvrcholilo v polovině dubna, kdy byl na základě trestního oznámení nucen veškerou hudební produkci zrušit.
Rock Café sídlící na Národní třídě patří k nejstarším hudebním podnikům v Praze. Klub vznikl v roce 1990 a od té doby tu koncertovala takřka všechna velká jména české rockové scény. Stejné prostory navíc sdílí i divadelní studio Saint Germain. Logo Rock Café – rockový anděl výtvarníka Martina Pálka – má v těchto dnech slzu v oku zastřižená křídla. Snad ne nadlouho.
V domě nad klubem původně sídlila jazyková škola. Třídy byly po večerech prázdné a hudba z Rock Café nikomu nevadila. Bývalé zastupitelstvo Prahy 1 se ale rozhodlo třídy přestavět na byty a noví nájemníci si ihned po nastěhování začali na otřesy a hluk stěžovat. Na přelomu let 2004 a 2005 tak muselo proběhnout odhlučnění. Stará konstrukce budovy ale dokonalé odhlučnění neumožňuje, a tak hudba pronikala skrz zdi i nadále. Počínaje 31. prosincem 2007 musely všechny koncerty skončit nejpozději ve 22 hodin. I s tímto omezením klub nadále fungoval a to až do letošního dubna, kdy po překročení limitu hluku o 10 decibelů radnice Prahy 1 rozhodla o okamžitém uzavření podniku.
Téměř ihned poté se zvedla vlna nevole ze strany majitelů klubu, hudebníků i fanoušků. Ještě téhož dne vznikla na sociálním serveru Facebook skupina Zachraňte Rock Café, která k dnešnímu dni čítá téměř 21 tisíc členů. Několik dní na to byla sepsána stejnojmenná petice, která je až do pátku 15. 5. k podepsání na baru v Rock Café a klubu Roxy.
V úterý 5. května odpor proti rozhodnutí magistrátu vyvrcholil happeningem s názvem Pražské květnové rockvstání. Před klubem vyrostlo podium, na kterém se za dvě a půl hodiny vystřídali zástupci klubu, městské části i umělců. Na protest se podle odhadů policie dostavilo šest set lidí. Happening podpořil svým vystoupením například David Koller, Vladimír Mišík a Mardi z Vypsané fixy. Pozvání přijal také starosta Prahy 1, Petr Hejma. Rock Café označil za významné kulturní místo a slíbil, že dokud bude starostou, klub bude fungovat. Na pódiu promluvil i primátor Pavel Bém. Také on zdůraznil, že hudební podnik nesmí zaniknout. Své vystoupení zakončil skandováním: „Rock Café padnout nenecháme!“ a veřejně přislíbil datum 9. září, jako den, odkdy by měl klub znovu fungovat s plnohodnotným programem. Podle slov zástupců Rock Café, produkční Terezy Fišerové a majitele Pavla Svobody, se v září hrát bude, buď uvnitř a nebo venku.
Klub prozatím funguje jen jako bar a scéna divadelního studia Saint Germain. Přes léto by však měly začít nové práce na odhlučnění sálu…
solue
Byla by škoda, kdyby andělé přestaly létat
Tak tak. Držím palce, aby „odhlučnění“ vyšlo.