Magenta
Art and Accidents
Album Art and Accidents norského projektu Magenta se vší pravděpodobností nebude historickým milníkem v dějinách hudby, ale nezmínit se o jeho existenci by byla škoda. Jelikož jsem nenašel jedinou recenzi v českém jazyce, tak se Vám pokusím tuto desku představit v následujících řádcích.
Norskou Magentu jistě znají fanoušci kultovních Arctutus, jejichž skladbu Ad Astra kdysi Magenta přetvořila k obrazu svému a přispěla tak na fenomenální kolekci Disguised masters. Někteří posluchači si také možná vzpomenou na dřívější působení kapelníka Anderse Oddena ve skupinách Cadaver (později Cadaver Inc.) a Apoptygma Berzerkr nebo na jeho pódiovou výpomoc Satyricon a Celtic Frost. Magentu, která se pohybuje v odlišných hudebních vodách oproti jmenovaným souborům (ačkoliv třeba s Apoptygma Berzerkr by se nějaké styčné body našly), spolu s Andreasem dále tvoří ještě charismatická zpěvačka Vilde Lockert a kytarista Daniel Hill.
Art and Accidents je již třetím dlouhohrajícím počinem tohoto souboru a i tentokráte by album mohlo oslovit mnoho potencionálních posluchačů napříč hudebním spektrem. Magenta na něm totiž do svého výrazu implantovala vícero hudebních žánrů, jmenovitě například pop, elektroniku, industrial, new wave nebo gothic rock, přičemž celkový výsledek symbiózy těchto žánru v rukou tohoto souboru téměř vždy vykazuje silné hitové ambice. Pro bližší představu lze uvést, že deska zní s trochou nadsázky jako jam session Madonny, pozdějších Theatre of Tragedy, The Sisters of Mercy a Kraftwerk. Pestrost nahrávky je stejně jako v minulosti i tentokráte zajištěna účastí hostů, z nichž jmenujme například programátora Ole Espena, dále zpěváka industriálně metalových Gothminister nebo norského pop/rockového skladatele Jonase Grotha.
Jedním z nejdůležitějších aspektů při posuzování této desky je samotný přístup posluchače. Pokud totiž posluchač nebude k tomuto disku přistupovat jako ke kolekci písní s popovou strukturou, nejčastěji využívající model sloka-refrén-sloka-refrén, tak s největší pravděpodobností kvality tohoto disku příliš nedocení, což by byla jednoznačná škoda, protože poslední studiový počin Magenty je na ploše celé stopáže napěchován zajímavými nápady. Kromě zmiňovaných hitových ambicí pak deska Art and Accidents získává kladné body také díky práci s atmosférou, která po vzoru gotických kapel působí na jedné straně melancholicky, na druhé straně však často na povrch vyplouvá šikovně maskovaný optimismus. Díky nezaměnitelné atmosféře a skvěle konstruované vokální lince Magentě budete tolerovat například i trochu podbízivý sbor ve skladbě Unthouchable, zřejmě největším hitu této desky.
Samozřejmě že lze najít i negativa, k nimž patří někdy přílišné opakování refrénů nebo zbytečné mixy skladeb na závěr desky, ale uvážím-li jak dopadají pokusy o obdobnou muziku například u našich západních sousedů, tak jsem schopen tyto drobné vady na kráse bez výčitek svědomí přejít.
Hodnocení:
Tentokrát si zahraji na tvůrce promo sloganů a pokusím se desku Art and Accidents projektu Magenta (jehož členové mimochodem na posledních fotkách vypadají jako hrdinové z filmů Fritze Langa nebo ze severského kultu Häxan) popsat krátce a výstižně. Pokud tedy máte chuť na poslechově nenáročnou, hitovou a přesto inteligentní hudbu, pak právě pro Vás je určena deska Art and Accidents.
Rok vydání:
2009
Vydavatelství:
AT&MT
Seznam písní:
Darkest Dream
Untouchable
To Die For
Black Tomorrow
The One
Massive Enigma
In Your Arms
Fallen Angel
Wasted Heart
No One Is With Me
Electric Fear (Elec This Mix)
Darkest Dream (Elec This Mix)
To Die For (Original Version)
75%
-jt-