Prahu rozzáří reflektory festivalu světla Signal
Praha v říjnu tohoto roku poprvé ožije světlem a na čtyři večery se stane centrem moderního audiovizuálního umění světové úrovně. Festival SIGNAL se bude konat od 17. do 20. Října vždy v podvečerních hodinách.
Programu vévodí čtyři videoprojekce na architektonické skvosty našeho hlavního města. Romain Tardy z uskupení AntiVJ visual label si pohraje s fasádou divadla Hybernia, ruská umělkyně Sila Svetová předvede na Tyršově domě originální světelnou show, česká dvojice Amar Mulabegovič a Dan Gregor vystupující pod názvem The Macula, která v minulosti pracovala vizuálně se Staroměstským orlojem, rozsvítí kostel svaté Ludmily na náměstí Míru. Světelné projekce začnou každý večer o půl osmé a budou se v pravidelných intervalech s krátkou pauzou opakovat až do půl dvanácté. Na festivalu se představí i řada dalších českých uměleckých osobností. Z Petřínské rozhledny udělá Krištof Kintera na čtyři dny maják, Karlův most budou strážit dvě velké oči Milana Caise, Rony Plesl rozzáří skleněnou plastiku z uranového skla v kostele Svatého Martina ve zdi, František Skála představí na Kampě svůj dům stínů, ožije dvacet let starý původní projekt tvůrce letenského Metronomu Vratislava Karla Nováka, SPAM a Vladimir 518 vzdá poctu významnému českému malíři Zdeňku Sýkorovi projekcí na muzeum Kampa, přímo na budově Nové scény Národního divadla si budete moci zahrát staré dobré 8bitové hry v rámci instalace Adama Širokého. Díky přehlídce se také roztančí Tančící dům.
Jednou z hlavních dominant letošního Signal festivalu bude dílo s názvem HyperCube od francouzské dvojice 1024 architecture. Obrovská krychle o velikosti třípatrového domu uchvátí v noci návštěvníka svou světelnou show a přes den poslouží jako odpočinkové místo. „HyperCube je futuristickou velkoformátovou instalací ve veřejném prostoru, která si klade za cíl proměnit zásadně návštěvnickou zkušenost se srdcem pražského Starého Města,“ nechali se slyšet její autoři. Na Kafkově náměstí proběhne dialog mezi dvěma levitujícími lustry. Speciální umělecká instalace je založena především na fantazii. Mnohdy rozporuplné vnímání klasického lustru, který se v tomto případě stává objektem, jenž na sebe bere schopnost oproštění se od konvencí. Instalaci připravila česká firma Preciosa. „Stále jsme považováni za výrobce klasických svítidel. Tato instalace spojuje klasický prvek – svítidlo MT s moderní technologií programově řízené světelné LED technologie. Samotná instalace je tvořena s nadsázkou, levitujícími lustry, které visí jinak, než klasicky. Hra, která je založena na naší přednosti, řešit technicky náročné, projektové realizace. LED programované světlo dokáže svým pulsováním rozpohybovat jindy statický objekt.”
Festival nabídne i bohatý doprovodný program, kterému vévodí plavby za světlem po Vltavě. Parník Vyšehrad a Vltava, které se staly letos kulturní památkou, diváky provezou setmělou Prahou a postupně rozsvítí významné památky na potemnělém břehu řeky. Diváci se mohou účastnit řady workshopů zaměřených na práci se světlem, určených i pro rodiny s dětmi. Doprovodný program nezapomíná ani na profesionály v oboru – o světleném designu a využití světla ve veřejném prostoru se bude diskutovat na šestém ročníku odborné konference „Světlo pro naše města 2014“ pořádané festivalem SIGNAL a společností Philips.
Už se moc těším. Zní to zajímavě.
Umělecká hodnota podobných pokusů je podle mě takřka nulová. Prostě taková šou pro hlupáčky…